Trendy
Zasady montażu gniazdek elektrycznych w łazience
W łazience panują trudne warunki, które należy uwzględnić przy planowaniu instalacji elektrycznej. Powietrze cechuje się wysokim poziomem wilgotności, natomiast powierzchnie mają częsty bezpośredni kontakt z wodą. Dlatego też ważne jest, aby gniazdka elektryczne wykazywały się odpornością na wodę, a także miały odpowiednio wysoką klasę szczelności. Instalacja koniecznie musi być zabezpieczona, co ma wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców. Montaż gniazdek elektrycznych również przeprowadzamy w ściśle określony sposób.
Gniazdka elektryczne w strefie suchej
W łazience są strefy, z których korzystamy kilka razy w ciągu dnia, jak też takie, które użytkujemy jeden raz dziennie lub nawet rzadziej. Nazywać możemy to miejsce strefą suchą, ponieważ możemy w tym przypadku chronić powierzchnię przed bezpośrednim kontaktem z wodą. Przykładem niech będzie obszar wokół wanny. Odległość miejsca, w którym zamontujemy gniazdko, to minimum 60 cm od wanny. Mocujemy je na wysokości 1,2 m od podłogi. Może się tutaj znaleźć także włącznik światła, np. dekoracyjnego znajdującego się przy wannie w strefie relaksu. Niech znajdzie się on na optymalnej wysokości 1,4 m od podłogi.
Instalacja elektryczna w strefie mokrej
Dotyczy to miejsca, gdzie znajduje się umywalka, a także kabina prysznicowa. Korzystamy z nich częściej, niż z wanny. Ponadto, przy umywalce wykonujemy również inne zabiegi pielęgnacyjny, kobiety robią makijaż, panowie golą i stylizują brodę. Potrzebne jest tutaj gniazdko elektryczne w celu podłączenia suszarki do włosów, lokówki czy maszynki do golenia. A czy w strefie z prysznicem również potrzebne jest gniazdko elektryczne? Może się okazać, że będzie znajdowało się w jego bliskiej odległości ze względu na mały metraż pomieszczenia. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na rodzaj wybranych gniazdek. Muszą one znajdować się w izolowanych obudowach, zabezpieczeniu przed bezpośrednim kontaktem z wodą. Wyposażone są w bolce uziemiające, a także charakteryzują się bryzgoszczelnością. Zgodnie z normami i wymogami prawnymi w mokrych pomieszczeniach mogą znajdować się tylko takie gniazda elektryczne, które mają oznaczenie IP44. Mogą być to modele na- lub podtynkowe. Mocujemy je do ściany z wykorzystaniem kleju lub wkrętów.
Montaż gniazda podtynkowego
Jest zdecydowanie bardziej estetycznym rozwiązaniem, ponieważ na zewnątrz widoczny jest tylko ten element gniazda, z którego korzystamy, puszka jest ukryta. Aby było możliwe zamontowanie takiego gniazda w łazience, której ściany pokryte są płytkami, warto zaplanować rozmieszczenie gniazd odpowiednio wcześnie, przed ich ułożeniem. W płytce należy wywiercić otwory wielkości puszki. Wykorzystujemy do tego diamentową otwornicę. Jest to sprzęt bardzo precyzyjny i jednocześnie pozwalający uniknąć ewentualnego uszkodzenia płytki.
Obecnie można wybierać gniazda elektryczne spośród szerokiej palety kolorów. Dzięki temu, mogą one idealnie komponować się z kolorystyką ścian i tym samym być bardziej dyskretnymi i mniej widocznymi elementami wyposażenia łazienki.