Trendy
Z czym połączyć kamień na ścianie?
Kamień w budownictwie i wystroju wnętrz znany jest nie od dziś. Choć na chwilę został zapomniany, to aktualnie z impetem wraca na salony. Dosłownie i w przenośni, bo urok kamienia obecnie doceniamy w praktycznie wszystkich domowych pomieszczeniach, w tym chętnie gościmy go na podłogach i ścianach w interesujących aranżacjach. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, z czym połączyć kamień na ścianie i jaki kolor ścian pasuje do kamienia, by stworzyć ciekawy i gustowny wystrój.
50 twarzy kamienia
Myśląc o kamieniu, większości z nas nasuwa się na myśl niepozorny, szary kamyczek lub rozłożysty, ale równie szary głaz. Jednak jest to bardzo uproszczone i krzywdzące skojarzenie. Kamień bowiem to mnogość rodzajów, kolorów i struktur, które aż proszą się, by użyć ich w aranżacji wnętrz. Zanim więc przejdziemy do odpowiedzi na pytanie jak dobrać kolor ścian do kamienia, musimy najpierw rozstrzygnąć kwestię, do którego kamienia będziemy go dobierać.
Wśród płytek Opoczno, które są najprostszą metodą na wprowadzenie kamienia na ściany naszych domów, dostępne są zarówno jasne odcienie skał, takie jak piaskowiec czy kremowy marmur, przez różne odcienie łupkowych szarości, do marmurowej lub bazaltowej czerni. A i ta lista nie obejmuje wszystkich dostępnych możliwości. Rozstrzygnijmy zatem kwestię możliwości połączenia kamienia na ścianie na kilku przykładowych inspiracjach.
Kamienie jasne
Białe i beżowe płytki inspirowane kamieniem sprawdzą się zarówno w niewielkich pomieszczeniach, gdzie rozświetlą przestrzeń, jak i w tych przestronnych, gdzie dodadzą klasycznej elegancji i podkreślą ekskluzywny charakter wnętrza. Jasne skały z reguły bardzo dobrze łączą się z innymi materiałami i kolorami, dzięki czemu wykorzystując je mamy wręcz nieograniczone możliwości kompozycji dekoratorskich. Przy wyborze płytek warto zwrócić uwagę jak wykończenie kamienia wpływa na ostateczny efekt - lśniący marmur podkreśli luksusowy charakter wnętrza, a prosty i matowy wzór kamienia, jak w kolekcji Harmony Stone, doda wnętrzu surowości i naturalności, która pięknie komponuje się z naturalnym drewnem lub jasnymi płytkami drewnopodobnymi, np. Classic Oak Beige Matt Rect.
Na drugim planie
Jasne kamienie często stanowią tło dla innych, bardziej wyrazistych akcentów i chętnie wykorzystywane są w kontrastowych zestawieniach. Ponadczasowym połączeniem jest, oczywiście, zestawienie bieli i czerni, a przykładem tego mogą być białe płytki inspirowane marmurem Carrara Pulpis, które będą stanowiły subtelne tło dla wyrazistego, czarnego akcentu w postaci fragmentu ściany wyłożonego czarnymi płytkami Desert Wind Black Polished Rect. Jasne ściany mogą stanowić również świetne tło dla ciemnych mebli lub innych akcentów jak ramy luster, ram obrazów, czy ciemnego wykończenia kominka w salonie.
Naturalne połączenia
Kamień jako element pochodzący prosto z natury dobrze komponuje się z innymi, naturalnymi elementami i kolorami ziemi, w tym z brązami i zielenią. Takie połączenia tworzą spokojne i przytulne wnętrza, w których łatwo się skupić i wyciszyć. Przykładowo, jedna ściana ułożona z płytek Sensuella Beige Satin Rect współgra w zestawieniu z białymi płytkami Motti Leaf, na powierzchni których naniesiony został motyw liścia. Tego typu aranżacja dobrze komponuje się z drobnymi, złotymi elementami, np. ramą lustra, czy armaturą łazienkową, a także z zielonymi roślinami doniczkowymi.
Pierwsze skrzypce
Jednak białe płytki również same w sobie mogą stanowić interesujący i pierwszoplanowy punkt dekoracyjny. Przykładem, gdzie biały kamień gra pierwsze skrzypce, może być aranżacja łazienkowa z wykorzystaniem płytek Sandbank, na których rysunek kamienia delikatnie połyskuje i zmienia się w zależności od kąta padania światła. Jako tło, które eksponuje urok i szlachetny ton kolekcji świetnie sprawdzą się lamelowe płytki Almera Wood, które z kolei nadadzą pomieszczeniu naturalności i ciepła.
Piękno prostoty
W niektórych wypadkach surowy urok jasnego kamienia jest na tyle silny i urzekający, że nie warto go psuć dodatkowymi, zakłócającymi przestrzeń elementami. Taką minimalistyczną, a jednocześnie bardzo intrygującą aranżację można z powodzeniem wykonać z pomocą kolekcji Kalkaria Nature, dla stworzenia której inspiracją był naturalny wapień z drobnymi spękaniami i żyłkami.
Kamienie szare
Szare kamienie różnią się od siebie barwą, strukturą i wykończeniem, jednak szary to bardzo wdzięczny i uniwersalny kolor, który łatwo komponuje się z praktycznie wszystkimi kolorami.
Świeżo i gustownie
Połączenie szarych kamieni z bielą nadaje wnętrzu gustownego i świeżego wyglądu, a w tym wypadku wiele zależy od wyboru poszczególnych materiałów wykończeniowych. Wybierając płytki polerowane i inspirowane szlachetnymi kamieniami, np. Essential Graphite uzyskamy wnętrze bijące klasyczną elegancją. Są to płytki inspirowane marmurem o jasnym, dość gęstym użyłowieniu z dodatkiem ciemniejszych elementów. Płytki te dobrze wyglądają w połączeniu z białym marmurem Calacatta Marble White Polished Rect i ciężkimi, drewnianymi elementami.
Prosty minimalizm
Wybierając natomiast pospolity, surowy i matowy kamień, np. z kolekcji Hedon uzyskamy wnętrze ascetyczne i surowe, a w tym przypadku dodatek bieli jedynie podkreśli prostotę pomieszczenia. W tego typu kompozycjach nadrzędną wartością jest umiar, który należy zachować również w dodatkach i umeblowaniu.
Wbrew powszechnym trendom
Jednak nie zawsze warto iść utartymi schematami, nawet w teoretycznie prostym koncepcie zestawienia bieli z szarością. I tu możemy wyjść poza znane i sprawdzone metody na aranżację wnętrz, by spróbować czegoś nowego i nieszablonowego. Rezultat może nas pozytywnie zaskoczyć, jak np. w kolekcji Break The Line, gdzie kontrast pomiędzy bielą a ciemnym odcieniem szarości został dodatkowo pogłębiony przez zestawienie dwóch kamieni o skrajnie różnych wzorach i wykończeniach.
Szaro-szara codzienność
Wśród możliwości połączenia szarego kamienia we wnętrzach jest połączenie go z innymi odcieniami szarości, a także połączenie różnych struktur w obrębie jednego odcienia. Jedną z takich możliwości jest wykorzystanie na jednej ścianie lub jej fragmencie płytek strukturalnych i uzupełnienie ich o gładką wersją. Świetnie sprawdzi się w tym rozwiązaniu kolekcja płytek Grey Blanket o delikatnym odcieniu szarości i płytkach strukturalnych przypominających gnieciony papier.
Szarość i drewno
Dla miłośników wyrazistych wnętrz polecamy zestawienie szarości z drewnem, jak w aranżacji wykonanej z wykorzystaniem kolekcji Stonington, w której wyrazisty, szary i błyszczący kamień został wyeksponowany na tle gresu drewnopodobnego Grand Wood Rustic Mocca Matt Rect. Połączenie jest niezwykle śmiałe, ale też eleganckie i gustowne.
Praktyczne wskazówki
Jak widzisz, zastosowanie kamienia na ścianie to doskonały sposób na nadanie wnętrzu interesującego wyglądu. Przed ostatecznym wyborem materiałów ustal swoją wizję pomieszczenia i dobierz odpowiednie produkty. Zwróć uwagę, że każdy kamień ma swój charakter. Zupełnie inaczej prezentuje się surowy, nieobrobiony kamień, a inaczej gładko szlifowany marmur. Oceń również, czy lepiej czujesz się w spokojnych, harmonijnych wnętrzach, czy jednak bliższe są Ci kontrasty lub intrygujące akcenty. I na koniec zwróć uwagę na pomieszczenia, którymi dysponujesz. W mniejszych przestrzeniach warto jednak wybrać jaśniejsze odcienie, aby optycznie powiększyć wnętrze i ewentualnie uzupełnić je o drobne akcenty. Powodzenia!
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY