Trendy
Z czym łączyć granatową ścianę w salonie?
Kolor granatowy już od kilku sezonów zajmuje wysokie miejsce na liście wnętrzarskich trendów i cieszy się dużą popularnością wśród urządzających salon. Głęboki odcień niebieskiego, czyli classic blue, został także wskazany jako kolor roku 2020 przez Instytutu Pantone, światowy autorytet w dziedzinie kolorów.
Stylowy kolor
Co sprawia, że kolor granatowy tak często pojawia się w projektach wnętrz? To odcień, który nieodłącznie kojarzy się z klasyczną elegancją. A klasyka, jak wiadomo, jest ponadczasowa. Dlatego chętnie sięgamy po kolory, dzięki którym aranżacja salonu będzie prezentować się efektownie i modnie przez lata. Odcień granatu jest również uniwersalny. Dobrze komponuje się różnymi kolorami i materiałami, a także z powodzeniem współtworzy aranżacje w różnych stylach wnętrzarskich. Podkreśla stylowy charakter klasycznych salonów, świetnie prezentuje się także we wnętrzach urządzonych w klimacie vintage czy loftowym. Granat to także nieodłączny element aranżacji w stylu nowojorskim oraz hamptons. Może stanowić zarówno aranżacyjną bazę, jak i dodatek do wnętrz urządzonych minimalistycznie lub w szykownym stylu glamour.
W dobrym towarzystwie
Decydując się na granatową ścianę w salonie powinniśmy zastanowić się jaki kolor pasuje do granatu. Dobrych odpowiedzi jest wiele, co niewątpliwie ułatwi nam skomponowanie wszystkich elementów wystroju: materiałów, mebli i dodatków. Granat dobrze komponuje się z bielą i szarością, dlatego granatową ścianę w salonie możemy łączyć z jasnymi odcieniami pozostałych ścian. Ciemny, klasyczny odcień niebieskiego idzie w parze także z kolorami drewna. Grantowa ściana w salonie stworzy zatem udaną kompozycję z drewnianą podłogą. Jeżeli chodzi o wybór koloru mebli, to na tle granatowej ściany ciekawie zaprezentuje się zarówno nowoczesny szary narożnik, jak i stylowa sofa w zbliżonym, ciemnym odcieniu niebieskiego. Dobierając dodatki, które będę pasowały do granatowej ściany w salonie także mamy sporo swobody. Granat dobrze komponuje się z innymi głęboki odcieniami: butelkową zielenią lub bordo, a także czerwienią, zwłaszcza w koralowym odcieniu. Równie efektownie łączy się z pogodnymi pastelami, takimi jak pudrowy róż czy miętowa zieleń oraz odcieniami beżu. A jakie zasłony pasują do granatowej ściany? Wybierając tkaninę warto postawić na efekt kontrastu i jasne barwy, takie jak biel, écru czy jasny odcień szarego. Dzięki temu wnętrze będzie prezentować się przestronnie i elegancko.
Wnętrz z charakterem
W zależności od stylu wnętrza i naszych preferencji, do wyboru mamy kilka sposobów na wykonanie granatowej ściany w salonie. Najprostszym jest pomalowanie farbą w odcieniu granatu. To dobry pomysł na szybką metamorfozę wnętrza. Popularnym rozwiązaniem, które stosuje się w klasycznych aranżacjach są dodatkowe dekoracyjne sztukaterie, na przykład w formie ramek. Równomiernie rozmieszczone na ścianie, a następnie pomalowane farbą, stanowią efektowne dopełnienie projektu. Innym sposobem na granatową ścianę w salonie są tapety oraz fototapety. Pięknie prezentują się między innymi grafiki z motywem kwiatów na granatowym tle. To dobry wybór zwłaszcza do salonów w klimacie glamour. W kolorze granatowym znajdziemy także piękne płytki gresowe do zastosowania na ścianie. Wielbicieli naturalnych materiałów i inspiracji z pewnością zachwyci kolekcja Color Crush Opoczno. Płytki zdobi wzór kamienia z przyciągającym uwagę rysunkiem żył i barwnych refleksów, podkreślony mocnym kolorem granatu. Z płyt w rozmiarze 120x60 cm możemy stworzyć na ścianie niezwykle efektowny wielkoformatowy obraz oddający piękno natury, który będzie oryginalną ozdobą zarówno nowoczesnego jak i klasycznego salonu. Inną ciekawą propozycją płytek w kolorze granatu jest kolekcja Ironic z portfolio Opoczno. Te, także wielkoformatowe gresy, zdobi wzór delikatnie postarzanej blachy, ale w nietypowym jak dla tego materiału kolorze granatu. Wzór wzbogacony został różnorodną fakturą i polerowaną powierzchnią, co dało oryginalny efekt głębi. Taka granatowa okładzina świetnie zaprezentuje się na ścianie w salonie urządzonym w stylu vintage lub loftowym, gdzie stworzy efektowny duet z betonowo szarością pozostałych ścian lub imitującym szary kamień gresem na podłodze.