Trendy
Układanie płytek - najpierw ściana czy podłoga?
Aby okładzina z płytek ceramicznych cieszyła estetyką i trwałością przez lata potrzebna jest fachowa wiedza, umiejętności i przestrzeganie zasad sztuki budowlanej na każdym etapie prac glazurniczych.
Dobre przygotowanie
Wykonanie trwałej i estetycznej okładziny ceramicznej nie sprowadza się jedynie do samego mocowania płytek. Dobry glazurnik musi nie tylko dysponować wiedzą i umiejętnościami, ale także być właściwie przygotowany. Jak w przypadku każdej pracy z zakresu wykończenia wnętrz, także przed przystąpieniem do układania płytek należy zaopatrzyć w odpowiednie materiały, narzędzia oraz zadbać o stan podłoża. Do wykonania okładziny ceramicznej potrzebne będę, poza płytkami, także zaprawy klejąca i do spoinowania, preparaty do gruntowania podłoża oraz hydroizolacji. Niezbędne sprzęty to szpachla i paca zębata do nakładania kleju, krzyżyki dystansowe, gumowy młotek, poziomica oraz narzędzia do przycinania płytek.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Płytki na lata
Realizację listy zakupów najlepiej rozpocząć od płytek ceramicznych. Poszukując rozwiązań do łazienki warto przyjrzeć się bliżej kolekcjom, które łączą uniwersalne wzornictwo z najnowszymi trendami. Możemy być wówczas pewni, że nasza łazienka będzie wyglądać modnie i efektownie przez lata. Do wzorów z gwarancją ponadczasowości z pewnością należą wszelkie inspiracje naturą, a więc płytki oddające piękno kamienia naturalnego czy urodę i kolorystykę drewna. To także popularne interpretacje betonowych powierzchni i oczywiście biel, która niezmienne cieszy się zainteresowaniem, jest zawsze modna, wnosi świeżość i elegancję do łazienkowych wnętrz. Wielbiciele natury oraz łazienek urządzonych w klimacie eko, stylu skandynawskim lub boho mogą sięgnąć po funkcjonale gresy drewnopodobne z kolekcji Passion Oak Opoczno. Mają one formaty desek, oddają usłojenie, kolorystkę, a nawet strukturę drewna, a przy tym można je z powodzeniem stosować w łazience. Gresami à la deski można wykończyć zarówno podłogę, jak i ściany, na przykład w strefie kąpielowej. Szczególnie efektownie będę prezentowały się w zestawienie z białą płytką, np. z kolekcji Love You Navy. Uwagę zwolenników klasyki w nowoczesnym wydaniu zwróci kolekcja Merr w atrakcyjnym i praktycznym formacie 24x74 cm. To delikatna, a jednocześnie pełna witalności interpretacja szarego kamienia ozdobionego delikatnymi, czarnymi żyłkami. Dedykowana płytka podłogowa (60x60 cm) w tej samej grafice pozwoli stworzyć jednolitą i spójną aranżację. Z kolei w łazience w loftowym klimacie sprawdzą się płytki oddające surowy urok betonu, jak te z kolekcji Vidal Opoczno w formacie 30x60 cm.
Kolejność działań
Pierwszym i niezwykle ważnym etapem układania płytek, od którego od tego zależy jakość i trwałość wykonanej okładziny, jest przygotowanie podłoża. Powinno być czyste, równe i gładkie, następnie należy je zagruntować, w strefach mokrych także zabezpieczyć tzw. folią w płynie, która będzie pełniła rolę hydroizolacji. Gdy podłoże jest gotowe, można zacząć układać płytki. Na tym etapie często zadajemy pytanie: najpierw ściana czy podłoga? Wygodnie jest rozpocząć od układania płytek na ścianie. Taka kolejność pozwoli nam zdecydowanie przyśpieszyć prace i zaoszczędzić czas. Zaczynając prace od podłogi, po ułożeniu posadzki całe pomieszczenie byłoby wyłączone z dalszych prac, aż do momentu, gdy zaprawa klejowa całkowicie zwiąże. Zaleca się, aby rozpocząć układanie płytek ściennych od drugiego rzędu od dołu, a na końcu wykonać ten najniższy. Pierwszą płytkę najlepiej ułożyć w rogu ściany. Z kolei wykładanie podłogi wygodnie jest rozpocząć w przeciwległym do drzwi narożniku, a zakończyć przy wyjściu. Po około dwunastu godzinach po ułożeniu płytek i usunięciu krzyżyków dystansowych można przystąpić do ostatniego etapu prac glazurniczych, czyli wypełniania spoin zaprawą fugową.