
Trendy
Skraplanie wody na oknach - jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

Wilgoć w łazience jest powszechnie spotykanym zjawiskiem, co wynika z warunków w niej panujących. Każda czynność, jaką w niej wykonujemy, wymaga użycia wody, co jedynie potęguje problem. Ma to niekorzystny wpływ na wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu, w tym meble, ściany i podłogi. Oznaką nadmiernej wilgotności powietrza w łazience jest m.in. skraplanie wody na oknach. Jak skutecznie chronić łazienkę przed skutkami wilgoci?
Skraplanie wody na oknach. Skąd ten problem?
Skraplanie wody na oknach nie wynika tylko z wadliwej stolarki okiennej. Różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia powoduje, że na szybach pojawia się para i krople wody. Główną przyczyną tego zjawiska jest jednak nadmierna wilgotność powietrza w łazience, a także niewłaściwa wentylacja. Problem występuje również w nowych domach, w których zainstalowane są okna o podwyższonej szczelności. Bez właściwej wentylacji wilgoć nie ma drogi ucieczki na zewnątrz. Skraplanie wody na oknach wynika z tego, iż jest to najczęściej najchłodniejsza powierzchnia w pomieszczeniu. Para wodna osadza się jednak też na meblach, płytkach i ceramice, skutecznie je niszcząc. Jak tego uniknąć?
Folia w płynie
Aby wilgoć nie wchodziła w mury, można zastosować folię w płynie pod płytki ceramiczne. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku wszystkich powierzchni, jak beton, płyta gipsowo-kartonowa i tynk. Nakładamy ją pędzlem lub wałkiem, tworząc prostopadłe do siebie warstwy. Folia w płynie nie nadaje się jednak do aplikacji na ściany, które następnie będą malowane farbą, istnieje ryzyko jej szybkiego złuszczania.
Masa uszczelniająca
Wilgoć w łazience nie wyrządzi szkód powierzchniom również wtedy, kiedy zabezpieczymy je półpłynną masą uszczelniającą. Nakłada się ją w podobny sposób, jak folię w płynie. Wymaga jednak dodatkowego wzmocnienia w postaci taśm hydroizolacyjnych lub mat wykonanych z włókna szklanego. Oprócz tego, że zabezpiecza powierzchnie przed wilgocią, to również chroni przed środkami chemicznymi.
Zaprawa hydroizolacyjna
Wykonana została na bazie cementu. Należy ją przed aplikacją połączyć z wodą. Stosuje się ją na praktycznie każdy rodzaj podłoża, nie sprawdza się tylko w przypadku murów mieszanych. Dobrze radzi sobie z wilgocią w łazience, skutecznie zabezpieczając ją przed niekorzystnym jej działaniem.
Wentylacja
Wilgoć w łazience będzie się pojawiać, jednak nie musi pozostawać w pomieszczeniu. Dzięki systemowi wentylacji będzie usuwana na zewnątrz. Jest to bardzo skuteczna ochrona przed namnażaniem się szkodliwych dla zdrowia człowieka grzybów i pleśni, czego przyczyną jest nadmiar wilgoci. Wentylacja zapewnia ponadto odpowiednią cyrkulację powietrza w łazience, dostarczając do niej świeżego powietrza.
Powierzchnie w łazience będą zawsze mieć kontakt z wodą, co jest zjawiskiem nieuniknionym. Dlatego też, aby uchronić łazienkę przed jej skutkami, należy odpowiednio zabezpieczyć powierzchnie – ściany i podłogi oraz zadbać o sprawną wentylację.