Trendy
Salone del Mobile 2022 – trendy z targów w Mediolanie
W tym roku, największe europejskie targi designu, Salone del Mobile, odbyły się już po raz 60. Jubileuszowa edycja trwała 6 dni, a targi przyciągnęły do Mediolanu ponad 250 tysięcy uczestników. Trendy, jakie wyraźnie kształtowały się na tle propozycji wystawców, to m.in. ciemne drewno, lamele, wyraziste kolory i zdecydowany rysunek kamienia.
ŚWIĘTO DESIGNU PO RAZ 60.
Poprzednia edycja targów - Salone del Mobile 2021 - wyjątkowo odbyła się jesienią, a w 2020 roku wydarzenie odwołano. W tym roku przyszedł czas na swego rodzaju nowy początek. Po trudach związanych z pandemią organizatorzy targów zaplanowali Salone del Mobile 2022 początkowo na kwiecień, a finalnie odbyły się w czerwcu. Tegoroczna edycja była szczególna także z jeszcze jednego powodu. Targi obchodziły bowiem swój jubileusz - 60 lat istnienia.
Obecność na targach daje mnóstwo inspiracji, a bezpośredni kontakt z projektantami, zapoznanie się na żywo z produktami i możliwość obejrzenia aranżacji stoisk z bliska są bezcenne. To ciekawe spotkania i gorące dyskusje o roli projektowania wobec wielu wyzwań teraźniejszego świata. Jubileuszowe targi były powrotem do znanej sprzed pandemii formuły, a w ofercie wystawców zaintrygowało mnie kilka nowych trenów. Wyraźnie widoczny jest powrót ciemnego, matowego drewna, o ciekawym rysunku, które pojawiało się głównie jako fronty meblowe i elementy zabudowy ściennej. Uwagę zwracało także terazzo, które obecne już od kilku sezonów, przeszło metamorfozę. Aktualnie mocno stonowało kolorystykę, jak również skontrastowało wzór pojawiając się w wydaniu bardzo drobnym lub ekstremalnie okazałym.
Patrycja Jakuć
DESIGN TEAM MANAGER
w stronę komfortu
Tegoroczna oferta wystawców Salone del Mobile 2022 była odpowiedzią na proces zmian w społeczeństwie, który przyspieszyła pandemia. Zauważalne jest docenienie wartości domu i dążenie do maksymalnego komfortu w tej przestrzeni. Poszukuje się trwałych, wysokiej jakości rozwiązań, które sprawią, że życie codzienne stanie się lepsze. Widoczne na targach trendy były nową odsłoną znanych już wnętrzarskich bestsellerów, ale znalazło się także kilka nowości, które wyznaczają świeży kierunek w aranżacji i wyposażeniu wnętrz.
CIEMNE DREWNO
To pewne: ciemne drewno wraca do wnętrz. Dawno niewidziane wenge, orzech amerykański czy mahoń pojawiają się zarówno na frontach mebli, ale także jako element dekoracyjny ścian. Charakterystyczne, wydatne usłojenie pięknie podkreśla głębokie barwy drewna.
TERAZZO
Motyw terazzo, cieszący się popularnością już od kilku sezonów, przeszedł metamorfozę i z klasycznego, pełnego koloru zmienił się w stonowany wzór, utrzymany w kolorystyce zgaszonych szarości i beżów. Sam rysunek natomiast ewoluował w stronę ekstremów. Można było zauważyć drobne i delikatne terazzo lub wręcz przeciwnie - z dużymi elementami tworzącymi wzór utrzymany w stonowanych barwach.
WYRAZISTY KAMIEŃ
Mocne wzory kamienia dalej są jednym z najgorętszych trendów. Kontrastowe, oryginalne, z mocnym użyleniem. To zarówno wzory inspirowane autentycznymi kamieniami jak i odwzorowujące jego naturalny rysunek. Motyw ten pojawiał się na różnorodnych powierzchniach we wnętrzach, a szczególnie zauważalny był na ścianach oraz blatach.
MOCNY kOLOR
Żywe barwy coraz odważniej wkraczają na salony. Dużo brązów, beżów oraz ciepłych barw w intensywnych, lecz złamanych odcieniach, można było zauważyć w wydaniu total look lub jako konsekwentny akcent we wnętrzu. Utrzymane w jednym kolorze dodatki i elementy wnętrza w sposób niewymuszony przyciągały wzrok i zachwycały oryginalnymi barwami.
MATOWE WYKOŃCZENIE
Matowe powierzchnie w zgaszonych barwach były na targach widoczne zarówno w meblach, armaturze, elementach dekoracyjnych jak i całych wnętrzach. Total look w macie i zachowawczej, zgaszonej barwie to trend, który zachwyca swoją prostotą.
LAMELE
Lamele nadal wyraźnie zaznaczają swoje miejsce w trendach. W tym sezonie częściej pojawiają się w postaci „woodenstripes”, czyli cieniutkich, zaokrąglonych, linearnych struktur. Drobna, regularna rzeźba staje się must have na obecny sezon. Szczególnie widoczna na ścianach i podkreślona odpowiednim oświetleniem. Do głosu dochodzi także druga, skrajna wersję lameli, w której zastosowane są bardzo szerokie deski.
ŻYWA ZIELEŃ
Biophilic design, ekologiczny i organiczny trend to zdecydowanie kierunek przyszłości. Na mediolańskich targach także wyraźnie zaznaczała się obecność natury. Żywe rośliny były wszechobecne. Doniczki i osłonki były ukłonem w stronę naturalnych materiałów, a pięknie prezentujące się strelicje, areki czy fikusy dębolistne stały się najpopularniejszymi ozdobami wnętrz.