
Trendy
Projektujemy dużą łazienkę - na co zwrócić uwagę?

Im mniejsza powierzchnia łazienki, tym większe ograniczenia aranżacyjne. Duża łazienka natomiast stwarza bardzo dużo możliwości, jednak też może przysporzyć trudności w dobrym zagospodarowaniu całej przestrzeni. W dużej łazience zmieści się zarówno prysznic, jak też wanna. Jest wystarczająco miejsca na półki do przechowywania, a także na strefę relaksu z fotelem. Jak urządzić dużą łazienkę?
Duża łazienka z wanną i prysznicem
Mając większą przestrzeń do wykorzystania, nie trzeba podejmować trudnych decyzji, czy zdecydować się na prysznic czy wannę. W takim pomieszczeniu mogą znaleźć się oba rozwiązania. Duża łazienka z wanną i prysznicem wymaga jednak wyboru najlepszego dla nich miejsca. Najłatwiej, zarówno w małych, jak też dużych pomieszczeniach, wyznaczyć strefy, aby przestrzeń była uporządkowana i by nie panował w niej chaos. Zaplanuj więc strefę kąpielową, w której znajdzie się zarówno wanna, jak też prysznic. Duża łazienka umożliwia zastosowanie wanny wolnostojącej, jak i przeznaczonej do zabudowy. Prysznic też może mieć większą powierzchnię, zajmować całą ścianę lub jej większą część. W łazienkach o większym metrażu bardzo dobrze sprawdzają się prysznice walk in, czyli bez brodzika. Szklaną ścianką możesz wydzielić dowolną przestrzeń prysznica.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Strefa relaksu i odpoczynku
Łazienka może być nie tylko miejscem do kąpieli, ale też relaksu. Obserwujemy powrót do trendów salonów kąpielowych, w których oprócz wanny, prysznica i umywalki, znajdowały się duże fotele, a nawet szezlongi. Duża łazienka umożliwia aranżację takiej strefy, w której stanie wygodny fotel z podnóżkiem lub wygodny szezlong. Powinny być one wykonane z materiałów odpornych na wilgoć ze względu na warunki panujące w pomieszczeniu. Chcąc zapewnić sobie większą intymność podczas odpoczynku po kąpieli i umożliwić innym domownikom korzystanie z łazienki, można strefę odpoczynku oddzielić parawanem. Jest to też dobre miejsce na postawienie toaletki z dużym, podświetlanym lustrem.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
W jasnych i ciemnych kolorach
Ciemne kolory optycznie pomniejszają przestrzeń, co w dużej łazience nie jest wadą, jak w przypadku małych pomieszczeń. Ściany można pokryć płytkami w kolorze grafitowym lub ciemnego brązu. Na podłodze stylowo będzie prezentować się czerń, kontrastująca z bielą frontów szafek. Jasne barwy natomiast spotęgują efekt przestronności. W trendach wnętrzarskich od dłuższego czasu obecna jest oszczędność kolorystyczna oraz biele, beże i odcienie jasnych brązów. Ciekawy efekt uzyskamy, wybierając płytki w jednym kolorze, jednak o różnym wykończeniu i strukturze. Na podłodze mogą być płytki matowe, na ścianach w połysku, a pod prysznicem i przy wannie strukturalne lub w delikatne etniczne wzory.
Duża łazienka powinna zostać na etapie planowania i projektowania podzielona na strefy. Duża przestrzeń stwarza ogromne możliwości aranżacyjne, ale też łatwo stworzyć chaotyczną stylizację. Wyznacz strefy – kąpielową, do odpoczynku, z umywalką i miejscem do przechowywania oraz z pralką i suszarką, gdzie warto dodatkowo zagospodarować przestrzeń gospodarczą.