Trendy
Projektowanie łazienki w stylu patchwork
Unikalny projekt łazienki uwzględnia odważne wykończenia, modne kolory i indywidualny styl. Dlatego wybór oryginalnych płytek ceramicznych to strzał w dziesiątkę. Odpowiednio dobrane płytki patchworkowe wprowadzają do wnętrza bogactwo wzorów, ciekawy kontrast i osobisty akcent. Potrafią też przemycić klasyczny styl do współczesnej przestrzeni. Płytki patchworkowe pozwalają uzyskać nieszablonowy i oryginalny wystrój, ale czy sprawdzą się w każdym wnętrzu?
Co to jest patchwork?
Patchwork to technika, wywodząca się z początków cywilizacji, polegająca na łączeniu ze sobą kolorowych, wzorzystych skrawków tkanin. Wczesne ślady patchworków pochodzą ze starożytnego Egiptu, Indii i Chin. Metoda tworzenia oryginalnych narzut i odzieży z niepasujących do siebie kawałków materiału zyskała popularność w epoce wiktoriańskiej. Angielski termin patchwork to połączenie dwóch wyrazów – patch [łatka] i work [praca]. Płytki patchworkowe powstały w wyniku inspiracji tą metodą i dziś tworzą niepowtarzalne dekory we współczesnych wnętrzach.
Kiedy styl patchwork stał się popularny?
Patchwork, który dawniej miał praktyczne zastosowanie – głównie służył do pozyskiwania odzieży, obecnie jest synonimem sztuki, mody i estetyki. W pierwszych projektach płytki patchworkowe wykorzystywane były do zdobienia podłóg, później wyjątkowe patchworkowe kompozycje zaczęły pojawiać się na ścianach. Płytki patchworkowe ozdabiają europejskie wnętrza od wielu lat. W Polsce aranżacje wykorzystujące patchwork z roku na rok coraz bardziej zyskują na popularności.
Do jakiego wnętrza pasuje patchwork?
Płytki patchworkowe wnoszą kreatywną energię do każdego pomieszczenia. Ożywią kuchnię, salon, łazienkę czy korytarz. Oryginalne wzory w ponadczasowej kolorystyce stworzą niepowtarzalny klimat w każdym wnętrzu. Ceramiczne kafelki typu patchwork są łatwe w czyszczeniu, odporne na wilgoć i wysokie temperatury, dlatego często są uwzględniane w projektach łazienki. Płytki Patchwork Clover Mirage z motywem czarnej koniczyny stanowią idealną bazę dla wszystkich klasycznych czarno-białych aranżacji. Stworzą też harmonijne wnętrze z wykończeniami w kolorze drewna, betonu, stonowaną czernią, jak i intensywnymi barwami burgundu czy butelkowej zieleni.
Gdzie ułożyć płytki patchworkowe – na ścianie czy podłodze?
Kafelki typu patchwork są dostępne w wersji ściennej i podłogowej. Można je położyć na całej powierzchni lub tylko na wybranych fragmentach, na przykład w miejscach, które chcemy wyeksponować. Stylowe płytki Patchwork Sentima od Opoczna z klasyczną czarno-białą grafiką prezentują się doskonale na podłodze. Patchwork z tej serii jako delikatny, ale intrygujący akcent dekoracyjny stworzy też wyjątkowy wystrój ściany.
Przyciągająca wzrok błękitno-biała kolekcja Patchwork Geometric Flower, oparta na motywie rombów, zachęca do tworzenia ciekawych kompozycji ściennych. Płytki z tej serii tworzą niesamowite połączenie z głębokim granatem i klasyczną bielą. Odpowiednio dobrane do reszty wystroju patchworkowe płytki zapewniają wizualnie niesamowity efekt. Zdecyduj, która kolekcja płytek pasuje do Twojego wnętrza.
Łazienka z patchworkiem – żegnamy nudę
Efektowne kompozycje z patchworku ułożone na ścianie lub podłodze przełamią monotematyczny wygląd łazienki. Geometryczne lub inspirowane naturą motywy i ponadczasowa kolorystyka płytek patchwork ożywią każde wnętrze. Dużą popularnością cieszą się płytki z czarno-białą (Patchwork Clover Mirage) oraz niebiesko-białą grafiką (Patchwork Geometric Flower), które dobrze komponują się z gładkimi kafelkami zarówno w intensywnych, jak i stonowanych odcieniach. W zestawieniu z betonem, drewnem czy ścianą w barwach ziemi stworzą intrygującą, ale spójną aranżację wnętrza.
Wybrane strefy w łazience z płytkami patchworkowymi
Nadmierna różnorodność może zepsuć wystrój wnętrza. Dlatego aranżacja, zwłaszcza małej łazienki, z płytkami patchworkowymi na całej powierzchni ścian, to nietrafiony pomysł. Połączenie patchworku z prostymi i spokojnymi płytkami pozwoli uniknąć efektu przytłoczenia wnętrza. Subtelnym rozwiązaniem będzie ułożenie płytek patchworkowych w wybranych strefach w łazience, w których będą się dobrze prezentować. Zaakcentowanie wybranych powierzchni np. nad umywalką, wanną lub pod prysznicem sprawią, że patchwork nie zdominuje małego wnętrza.
Płytki patchworkowe – jak nie przytłoczyć wnętrza?
Patchworkowa stylizacja, zestawiona ze stonowanymi, gładkimi wykończeniami oraz neutralnymi meblami i dodatkami, pozostanie na pierwszym planie. Taka spójna i harmonijna aranżacja stworzy spokojne i jasne wnętrze w stylu skandynawskim. Płytki patchworkowe połączone z klasyczną bielą i drewnem w naturalnym odcieniu to idealna kompozycja dla małych łazienek. Dzięki jasnej kolorystyce uda nam się uzyskać efekt optycznego powiększenia wnętrza.
Płytki patchwork w łazience - aranżacje
Projekt nowoczesnej łazienki, który uwzględnia niepowtarzalny styl patchwork, kreuje miejsce harmonijne, ale z charakterem. Czarne koniczyny na jasnych płytkach Patchwork Clover Mirage wnoszą do wnętrza nieco klimatu vintage. Zestawione z klasyczną bielą, matową czernią mebli i intensywną barwą burgundu, tworzą wyjątkową aranżację w stylu nowoczesnym. Stylowy deseń pięknie ozdobi całą powierzchnię podłogi, ale doskonale zaprezentuje się także w połączeniu z drewnopodobnym gresem Passion Oak Chocolate czy Wood Chevron.
Geometryczna grafika rysowana cieniutką czarną kreską obecna na kolekcji Patchwork Tetris przyciąga wzrok. Płytkę można obracać, kreując indywidualny wystrój wnętrza. Stworzy piękne kompozycje w połączeniu z naturalnym drewnopodobnym gresem Passion Oak Beige czy płytkami inspirowanymi betonem Grava White. Zastosowane w wybranych strefach nadają wyrazisty akcent wnętrzu.
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY