
Trendy
Pralka w łazience – zabudowana czy wolnostojąca?

Miejsce pralki jest w łazience, chociaż niektórzy decydują się ją przenieść do kuchni ze względu na większą ilość miejsca, a nawet do szafy w przedpokoju. Wciąż jednak to właśnie w łazience występuje najczęściej, gdzie nierzadko poszukuje się sposobu na jej sprytne ukrycie. Wybierać można spośród modeli pralek wolnostojących i do zabudowy. Pierwszy wariant jest wybierany częściej, ale również w jego przypadku możemy wykonać praktyczną szafkę, która pozwoli nam schować pralkę, tworząc minimalistyczną i nowoczesną aranżację wnętrza.
Mobilna pralka wolnostojąca
Pralkę wolnostojąca możemy kupić już po zakończeniu remontu i wykańczania wnętrza. Ustawiamy ją w dowolnym miejscu, bez konieczności wykonywania innych prac, niż tylko te, które są konieczne, czyli instalacyjne. Jej położenie możemy w dowolnym momencie zmieniać. Łatwiej jest też pozbyć się jej usterek. Wystarczy, że odsuniemy ją od ściany, odłączymy i dokonamy naprawy lub też dostarczymy do serwisu lub punktu napraw sprzętów AGD. Pralki wolnostojące mogą być ładowane od przodu lub od góry. Nie trzeba wcześniej podejmować decyzji, który wariant znajdzie się w naszej łazience.
Pralka wolnostojąca nie musi koniecznie być biała. Coraz więcej jest modeli w innych kolorach, jak czarny, szary czy grafitowy. To pozwala łatwiej i bardziej precyzyjnie dopasować kolorystycznie urządzenie do stylistyki i kolorystyki wnętrza.
Pralka zabudowana dla spójności wizualnej
Jeżeli decydujesz się na pralkę zabudowaną, powinieneś zdecydować o tym na etapie planowania. Projekt musi uwzględniać zabudowę z pralką, która często jest elementem większego i bardziej rozbudowanego systemu, np. ze strefą z umywalką. Takie rozwiązanie umożliwia zachowanie maksymalnej spójności wizualnej. Pralkę ukrywamy wśród mebli, których wszystkie fronty są takie same. Jest to rozwiązanie, które przypadło do gustu szczególnie osobom, urządzającym mieszkanie w nowoczesnym stylu, gdzie pojawiają się proste formy, dominuje minimalizm, ale też funkcjonalność. Zabudowa jest też sposobem na uzupełnienie łazienki w dodatkową przestrzeń do przechowywania. Możemy ponadto ukryć nie tylko pralkę, ale też kosz na ubrania oraz środki do prania. Problem może się jednak pojawić w momencie awarii. Trudniej jest dotrzeć do uszkodzonych mebli. Niekiedy konieczne jest przesuwanie, a nawet rozkładanie mebli.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Jak zabudować pralkę?
Zanim wybierzesz sposób zabudowy pralki, zdecyduj, czy będzie ona ładowana od góry czy od przodu. Jeżeli wybierasz pierwszy model, zrezygnuj z blatu, a wykonaj obudowę, a nie zabudowę pralki. Przy pralce ładowanej od przodu wykonuje się dodatkowo blat. Wykonujemy go z płyty MDF lub płytek ceramicznych. Mogą być to płytki drewnopodobne jako tańsza alternatywa dla naturalnego drewna, imitujące naturalny kamień lub też efektowna mozaika jako mocno dekoracyjny element ozdobny wnętrza. Pralkę możemy ponadto umieścić w głębokiej szafce. Jeżeli dodatkowo decydujesz się na suszarkę, to w małych pomieszczeniach zaoszczędzimy miejsca, umieszczając sprzęty pionowo, jedno na drugim.
Pamiętamy o wentylacji, która jest już wbudowana w pralce przeznaczonej do zabudowy. Inaczej jest w modelach wolnostojących, gdzie konieczne jest wykonanie otworów w zabudowie lub szafce, aby była dobra cyrkulacja powietrza.
Współczesne projekty wnętrz coraz częściej obejmują kompletną zabudowę w łazience wraz z pralką. Wynika to zarówno z walorów estetycznych, jak również praktycznych. Są z tym jednak związane dodatkowe koszty.