Trendy
5 pomysłow na ścieżkę w ogrodzie
Ścieżki w ogrodzie pełnią wiele funkcji. Poza dekoracyjną, pozwalają podzielić ogród na mniejsze sektory, dotrzeć do odległych miejsc na działce, pomagają w dobrej organizacji terenu i wyeksponowaniu jego atutów takich, jak piękne rośliny i kwiatowe rabaty. Podkreślają też styl budynku.
Naturalny efekt
Ogród powinien być stylistycznym przedłużeniem domu, dlatego wszelkie nawierzchnie wokół, także ścieżki w ogrodzie, warto dopasować do architektury budynku i rodzaju materiałów zastosowanych na elewacji. Charakter ogrodowych ścieżek powinien również iść w parze z stylem ogrodu. Materiały na alejki w ogrodzie dobieramy zatem do stylu całej posesji.Jednym najprostszych sposobów na ścieżki w ogrodzie jest usypanie nawierzchni z kory. Ten materiał pozwala stworzyć delikatne i naturalne wykończenie oraz daje możliwość łatwej zmiany aranżacji. Harmonijnie komponuje się z roślinnością w ogrodzie. Takie podłoże jest tanie, jednak nietrwałe i wymaga dodatkowej pielęgnacji oraz wykonania ograniczników. Z czasem kora będzie ulegać rozkładowi, wiec konieczne będzie regularne odnawianie ścieżek.
Drugim ciekawym i stosunkowo prostym w realizacji pomysłem na ścieżki jest drewno. To idealny materiał do rustykalnego ogrodu. W zależności od charakteru domu i jego otocznia możemy sięgnąć po belki drewniane lub efektowne plastry drewna. Belki są niedrogie i łatwo się je układa. Wykonane przy ich użyciu ścieżki dobrze komponują się z roślinnością, wyglądają naturalnie i efektownie, także z upływem czasu. Wymagają natomiast impregnacji. Nawierzchnie wykonane z plastrów drewna prezentują się oryginalnie i atrakcyjnie, jednak uzyskanie takiego efektu wymaga sporo pracy, a materiał jest dosyć drogi. Plastry można kupić w tartaku, do ich wykonania nadają się pieńki drewna sosnowego, akacjowego lub gatunków egzotycznych. Przed ułożeniem trzeba je zaimpregnować.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Stylowe połączenie
Kolejny pomysł na ścieżki w ogrodzie to cegła. Warto jednak podejść do tego materiału ostrożnie, gdyż nie będzie pasował do każdego ogrodu i otoczenia domu. Świetnie natomiast będą wyglądać ścieżki i chodniki z cegły w połączeniu z fasadą ceglaną lub stylizowaną na ceglaną. Ten materiał, dzięki charakterystycznej barwie i wyjątkowej fakturze przyciąga wzrok. Cegła jest przy tym trwała, odporna na wodę i uszkodzenia, nawet pod wpływem dużego obciążenia. Do wykonania nawierzchni ogrodowych najczęściej wykorzystuje się cegłę klinkierową. Będzie wyglądać efektownie przez długie lata wnosząc do ogrodu rustykalny efekt. Pięknie komponuje się z żywą zielenią i kolorowymi kwiatami w ogrodzie. Nowoczesna architektura budynku wymaga z kolei, aby w projekcie ogrodowych nawierzchni także zachować prostą, czystą formę. Do wykonana ścieżek polecany jest m.in. kamień. Najpopularniejsze surowce to granit i piaskowiec. Kamień to materiał ekskluzywny i trwały, ale też drogi. Funkcjonalną alternatywa dla kamienia będę solidne i proste w montażu płyty gresowe z serii Solid 2.0 Opoczno. Pozwalają na montaż bezpośrednio na gruncie: żwirku, trawie, piasku. Ułożenie płyt gresowych bezpośrednio na trawie pozwala w łatwy i szybki sposób tworzyć ścieżki ogrodowe. Kilkanaście atrakcyjnych i zróżnicowanych wzorniczo kolekcji, to wzory inspirowane kamieniem naturalnym, betonem oraz drewnem. Dzięki temu można łatwo dopasować materiał do charakteru każdej posesji. Nowoczesny charakter budynku oraz ogrodu podkreśli gres Optimum 2.0 . Proste, duże płytki o gładkiej, matowej powierzchni, w stonowanych odcieniach szarości i beżu świetnie sprawdzą się we wszelkiego rodzaju minimalistycznych projektach. Punktowe oświetlenie rozmieszczone wzdłuż alejek sprawi, że efekt będzie widoczny nawet wieczorem. Inną propozycją o wzorze kamienia są gresy Atakama 2.0. w kolorze beżowym i dwóch odcieniach szarości. Na każdej z płytek widoczny jest wyraźny wzór, który oddaje naturalną fakturę kamienia. Dzięki temu płytki doskonale komponują się z otoczeniem. Dostępne odcienie pozwalają dobrać gres tak, aby ścieżki pasowały do stylu budynku i materiałów zastosowanych na elewacji. Barwa i wzór płyt efektownie będzie komponować się z soczystą zielenią trawy oraz kolorowymi kwiatami, dlatego płyty sprawdzą się w każdej strefie ogrodu.