Trendy
Połączenie drewna i betonu w salonie
Połączenie drewna i betonu to zderzenie dwóch skrajnych światów, które jednak potrafią współgrać i uzupełniać się nawzajem. Naturalne ciepło drewna kontrastuje z chłodnym, surowym wyglądem betonu, tworząc dynamiczne i interesujące wnętrze. Wspólnie tworzą one równowagę między tradycją a nowoczesnością, dodając pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Nic więc dziwnego, że rozwiązanie to coraz chętniej wprowadzamy do wnętrz naszych domów, w tym coraz chętniej gościmy beton i drewno w salonie. Poznaj ogromny potencjał tego połączenia i sprawdź przygotowane przez nas inspiracje.
Elastyczność w designie
Połączenie drewna i betonu oferuje ogromne możliwości w projektowaniu wnętrz. Wśród dostępnych materiałów na szczególną uwagę zasługują bardzo praktyczne płytki drewnopodobne oraz te o grafice inspirowanej betonem. Dostępne płytki różnią się od siebie odcieniami, wykończeniem i strukturą, dzięki czemu każdy może znaleźć kombinację idealnie pasującą do swojego gustu i posiadanej przestrzeni. Zaprojektowane wnętrza mogą być zatem minimalistyczne, nowoczesne, rustykalne czy industrialne – wszystko zależy od preferencji mieszkańców, wybranych dodatków i ogólnej wizji pomieszczenia.
Warm industrial
Trend "warm industrial" zdobywa popularność wśród miłośników nowoczesnego designu wnętrz. Salon z lamelami i betonem doskonale wpisuje się w tę koncepcję, łącząc surowość przemysłowego stylu z ciepłem naturalnych materiałów. Do tego typu aranżacji na jedną ścianę lub jej fragment warto wykorzystać lamelowe płytki Almera Wood, a do podłóg duże płytki Foggy Night Grey Matt Rect. Pozostałe ściany, w zależności od gustu, mogą być białe, beżowe lub szare.
Innym rozwiązaniem na wykorzystanie lameli i betonu w salonie jest położenie płytek Almera Wood na suficie i fragmencie ściany, a na podłogach ciemnych gresów Grand Wood Rustic Brown Matt Rect lub jaśniejszych Grand Wood Rustic Bronze Matt Rect. Uwieńczeniem tak powstałej aranżacji będzie jedna ściana wyłożona dużymi płytkami imitującymi beton Quenos Grey Matt Rect, które dodatkowo można uatrakcyjnić fragmentem wykonanym z mozaikowych płytek Quenos Grey Mosaic Bs Matt Rect. Tak powstała aranżacja łączy w sobie zróżnicowane faktury, dzięki czemu będzie odpowiednia dla osób lubiących niekonwencjonalny design.
Kontrast pełen spokoju
Kontrast naturalnego drewna i industrialnego betonu można dodatkowo uzupełnić o następne przeciwieństwa, które, wbrew pozorom, będą stanowiły zgraną całość. Przykładem takiej aranżacji może być salon z podłogą wykonaną z wykorzystaniem kolekcji Beton Dark Grey, gdzie odcienie szarości zmieniają się już w obrębie płytki. Na jednej lub dwóch ścianach sprawdzą się drewnopodobne płytki, np. Wood 2.0 Beige Matt Rect lub duże, drewniane meble. Pozostałe ściany dla rozjaśnienia kompozycji można pomalować na biało, a całość uzupełnić o czarne elementy w postaci ram obrazów, doniczek, ościeżnic okiennych czy akcentów na meblach. W aranżacji pełnej przeciwieństw można dodawać kolejne kontrasty i testować zestawienie różnych kształtów, np. kół i prostokątów, czy gładkich i wyrazistych struktur.
Efektownie i trójwymiarowo
Bardzo efektownym rozwiązaniem, od którego ciężko będzie oderwać wzrok, jest wykonanie intrygującej, nierównej ściany 3D. Do jej zrobienia idealnie nadają się bardzo duże płytki z kolekcji Newstone, których rozmiar można odpowiednio dopasować do aranżowanej przestrzeni. Kompozycję tę można uzupełnić wykonując podłogę z tych samych płytek lub wybrać wersję drewnopodobną, np. Nordic Oak Ochra Matt Rect. W obu wypadkach aranżację można zwieńczyć drewnianymi meblami i odpowiednim oświetleniem.
Innym ciekawym wizualnie rozwiązaniem jest ułożenie na ścianie płytek strukturalnych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują Dapper Grey Structure Satin z oryginalną strukturą typu „triangle” i delikatnym satynowym wykończeniem. Uzupełnieniem aranżacji będą gładkie płytki z tej samej kolekcji oraz gresy drewnopodobne Passion Oak Cold Beige Matt Rect. Drugą strukturalną propozycją są płytki Nerina Slash Inserto Mix Colors Structure Micro o ciekawej, złożonej strukturze i bardzo uniwersalnym odcieniu szarości, który pasuje zarówno do jasnych, jak i ciemnych aranżacji.
Prosto i klasyczne
Osoby preferujące bardziej subtelne rozwiązania mogą natomiast wybrać mniej intensywne oblicze betonu. W takiej wersji warto wybrać płytki Quenos Beige Matt Rect w delikatnym, ciepłym odcieniu beżu, który połączyć można z białymi ścianami i drewnianymi dodatkami. Dobrym pomysłem na urozmaicenie przestrzeni jest tu również wykorzystanie płytek drewnopodobnych na fragmencie ściany, a także wykorzystanie płytek mozaikowych lub strukturalnych z serii Quenos Beige.
Innym pomysłem dla miłośników wnętrz klasycznych inspirowanych betonem będą płytki z kolekcji First Row, których jasny odcień nie przyćmi nawet niewielkiego pomieszczenia. Ułożone na podłodze w salonie dadzą poczucie przestrzeni, a w połączeniu z jasnymi meblami i drewnianymi akcesoriami stworzą przyjemne i harmonijne wnętrze.
Jasno i praktycznie
Ostatnia proponowana przez nas na dziś inspiracja to jasne płytki Posito, które ozdobione są drobnymi, czarnymi, białymi i brązowymi kamyczkami. Uzyskana w ten sposób delikatnie pstrokata przestrzeń oraz praktyczne matowe wykończenie produktu z pewnością znajdzie zwolenników wśród rodziców małych dzieci i właścicieli zwierząt. Aranżację można uzupełnić o jasne, drewniane meble i inne naturalne akcenty, jak zielone rośliny doniczkowe, dzięki czemu kompozycja będzie lekka i subtelna.
Jak widać połączenie betonu i drewna może mieć wiele twarzy, jednak we wszystkich można odczuć płynącą z nich harmonie. Naturalne ciepło drewna i surowość betonu tworzą razem wnętrza, które są zarówno funkcjonalne, jak i przyjemne dla oka. Bez względu na to, czy wybierzesz salon beton i lamele, czy inne zestawienie betonu z drewnem, z pewnością stworzona kompozycja będzie dobrym i interesującym rozwiązaniem.
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY