Trendy
Płytki patchwork - czy przytłoczą małą łazienkę?
Aranżacja małej łazienki to ogromne wyzwanie. Sam wybór mebli, ceramiki łazienkowej wymaga sporej dozy kreatywności. Na małym metrażu trzeba zadbać o funkcjonalność, ale równie ważna jest estetyka wnętrza. Efekt może zepsuć choćby złe dopasowanie kafli do reszty wystroju. Czy na małym metrażu sprawdzą się płytki patchworkowe? Modna dekoracja patchworkowa może zdziałać wiele nawet w niewielkim pomieszczeniu. Przełamie monotonię wnętrza, doda mu ciepła, tekstury i indywidualności.
Aranżacja małej łazienki – wskazówki
Zaprojektowanie niewielkiej przestrzeni, takiej jak łazienka w bloku, zawsze stanowi wyzwanie. Dokładne zaplanowanie wnętrza – funkcjonalne rozmieszczenie wyposażenia i mebli oraz zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, pozwoli uniknąć błędów i stworzyć wymarzoną przestrzeń. Jasne kolory, duże lustro, lakierowane meble i odpowiednio dopasowane płytki, pozwolą optycznie powiększyć pomieszczenie. Nieduża przestrzeń nie powinna być skazana na nudę. Subtelna dekoracja z patchworkowych płytek skutecznie urozmaici i ożywi małą łazienkę.
Patchwork – dawniej i dziś
Patchwork to kreatywna metoda wykorzystywania skrawków tkanin, która najpierw zainspirowała projektantów mody, a później także projektantów wnętrz. Łączenie kolorowych kawałków materiałów stało się niezwykle popularne w epoce wiktoriańskiej. W angielskich domach powstawały oryginalne pledy, kołdry i elementy odzieży. Patchwork nie stracił na popularności, przeciwnie – unikalne motywy roślinne czy geometryczne wciąż modne na tkaninach przeniknęły do projektów wnętrz. Ceramiczne płytki w stylu patchwork coraz częściej zdobią ściany i podłogi łazienek, kuchni, a nawet salonów.
Patchwork – sztuka wprowadzona do wnętrz
Patchwork, który wcześniej odgrywał praktyczną rolę, współcześnie stał się synonimem sztuki, mody i estetyki. Pod koniec lat 60. XX wieku patchworkowy trend, dzięki wpływom kultury hipisowskiej, przeniósł się z domowego zacisza na amerykańskie ulice. Projektanci mody do dziś cenią patchworkowe motywy i wykorzystują je w swoich stylizacjach. W aranżacjach wnętrz płytki inspirowane patchworkiem z roku na rok stają się coraz bardziej poszukiwanym elementem dekoracji. Świeże i lekkie motywy w ponadczasowych kolorach odmienią każdą przestrzeń. Florystyczna geometria wzoru na płytkach kolekcji Patchwork Geometric Flower inspiruje do tworzenia ciekawych kompozycji ściennych.
Małe przestrzenie i wzorzyste płytki na ścianie
Ułożenie patchworku w małym wnętrzu – od podłogi aż po sam sufit, to nie najlepszy pomysł. W małej łazience najlepiej ograniczyć liczbę płytek tego typu do minimum. Można ułożyć je w wybranych strefach, na przykład nad umywalką lub pod prysznicem. Warto też bazować na stonowanym wzorze płytek, aby nie wprowadzać chaosu do niewielkiej przestrzeni. Utrzymane w subtelnej tonacji płytki Patchwork Tetris idealnie komponują się z intensywną, jak i neutralną kolorystyką oraz naturalnymi materiałami takimi jak drewno i rattan.
Jak ułożyć patchwork w małej łazience?
Płytki patchworkowe w wybranej strefie np. w kabinie prysznicowej mogą tworzyć poziomy pas dekoru na wysokościach od 1 do 1,5 metra. Innym praktycznym rozwiązaniem będzie ułożenie wąskiego paska na ścianie, który optycznie powiększy powierzchnię łazienki. W sąsiedztwie dekoracji z patchworku powinny znaleźć się płytki o stonowanej kolorystyce, najlepiej o wysokim połysku. Podobnie jak lustra, kafelki z połyskiem tworzą wrażenie otwartości i pomieszczenie wydaje się większe.
Idealne połączenie – biel i płytki patchwork
W niewielkich pomieszczeniach zawsze sprawdzają się jasne kolory. Neutralne odcienie, takie jak biały, szary, beż są ponadczasowe, rozjaśniają łazienkę i sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa. Do małych pomieszczeń odpowiednie będą stonowane płytki patchwork z jasnymi wzorami, które wprowadzą oryginalny dekoracyjny akcent. W małej łazience odnajdzie się subtelny czarno-biały motyw z kolekcji Patchwork Sentima, który wraz z szarym kamieniem, beżową płytką ścienną stworzy spokojną i harmonijną przestrzeń w klimacie vintage.
Mała łazienka – patchwork na podłodze
Płytki patchwork w małej łazience świetnie prezentują się zarówno na ścianie, jak i podłodze. Patchworkowa posadzka w łazience wygląda wyjątkowo, a przy zastosowaniu prostych białych płytek na ścianach powstaje idealna równowaga, bez ryzyka przytłoczenia przestrzeni. Każdy z geometrycznych, linearnych czy roślinnych wzorów z serii Lovely Patchwork stworzy ciekawy efekt wizualny, także na podłodze małej łazienki.
Podłoga z połyskiem czy matowa?
Błyszczące kafle na małym metrażu sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Jednak w łazience, zwłaszcza w pobliżu wanny lub prysznica łatwo zachlapać podłogę i ściany. Na powierzchni z połyskiem mogą być widoczne smugi. Łatwo przywrócić im połysk za pomocą mikrofibry nasączonej wodą z odrobiną octu. Możemy położyć matowe kafle na podłodze, na przykład Patchwork Eternity Matt lub Patchwork Maestro Matt. Dzięki temu zachlapania będą mniej widoczne. Co ważne, płytki matowe są bezpieczne – minimalizują ryzyko upadku, ponieważ zostały oznaczone wyższym parametrem antypoślizgowości.
Zalety płytek patchworkowych
Projekt wnętrza dzięki zastosowaniu płytek patchworkowych będzie oryginalny i indywidualny. Aby ustrzec się przed wizualnym chaosem w małej przestrzeni, wystarczy trzymać się jasnej kolorystyki i zachować umiar przy planowaniu dekoracji patchworkowej. Płytki ceramiczne tego typu to nie tylko możliwość tworzenia unikatowych kompozycji, ale też wysoka odporność na wilgoć oraz ścieranie. Dlatego sprawdzają się zarówno na ścianach, jak i podłogach. Produkowane z dbałością o szczegóły, będą cieszyć oko przez lata.
Patchwork w małej łazience – idealne kompozycje
Piękny, harmonijny efekt w małej przestrzeni uzyskamy, łącząc wyraziste dekory z jasnymi, gładkimi powierzchniami. W ofercie marki Opoczno oprócz najnowszej kolekcji płytek Lovely Patchwork dostępne są płytki imitujące materiały takiej jak beton, kamień czy drewno. Dzięki tym kompozycjom łazienka zamieni się w unikalną przestrzeń.
Patchwork i drewno
Układając ciemne, drewnopodobne płytki na podłodze i jaśniejsze wykończenia na ścianach, wnętrze wyda się bardziej przestronne. Kolekcja Passion Oak dostępna w wersji Chocolate o głębokiej ciemnej barwie będzie świetnie się prezentować na podłodze małej łazienki. Płytki przypominające naturalne drewno z kolekcji Ginger Forest Brown wraz z patchworkowym akcentem sprawią, że wnętrze łazienki stanie się ciepłe i przytulne.
Płytki patchworkowe i imitacja betonu
Jasne płytki imitujące strukturę betonu, takie jak np. Grey Desert optycznie powiększą przestrzeń i będą wraz z geometrycznymi wzorem dekoru tworzyć spójną całość. Patchwork Sentima połączony z beżową, cementową płytką ścienną First Row tworzy intrygujące zestawienie.
Płytki w stylu patchwork i imitacja kamienia
Stonowany design płytek z kolekcji Harmony Stone przedstawia delikatny rysunek kamienia. Zestawiony z patchworkowym dekorem i dodatkami w kolorze drewna czy matowej czerni nawet w małej przestrzeni stworzy stylową aranżację.
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY