
Trendy
Pielęgnacja płytek ceramicznych – czym nabłyszczyć płytki podłogowe?

Płytkami ceramicznymi wykańczamy nie tylko podłogi i ściany w łazience i kuchni, ale również wykorzystujemy je do obudowania wanny, brodzika przy kabinie prysznicowej, a nawet wc. Są one narażone na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, zabrudzenia, nalot z mydła, kamień oraz rdzę. Na skutek tego, wraz z upływem czasu tracą swój pierwotny wygląd i blask. Połysku pozbawiają je jednak również niektóre chemiczne środki czystości, które nie są przystosowane do czyszczenia ceramicznych powierzchni. Zatem czym nabłyszczać płytki podłogowe, aby im nie zaszkodzić i osiągnąć pożądany efekt?
Rodzaj płytek ceramicznych, a sposób ich czyszczenia
Płytki możemy podzielić ze względu na zastosowane na ich powierzchniach okładziny ceramicznej. Możemy wybierać spośród glazury, terakoty, gresu i klinkieru. Glazura cechuje się wysoką odpornością na zabrudzenia i wilgoć, a także gładką, połyskującą i stosunkowo śliską powierzchnią. Czym nabłyszczać płytki podłogowe glazurowane? Ich pielęgnacja jest prosta, ponieważ wystarczy regularnie usuwać zabrudzenia z wykorzystaniem delikatnego środka czyszczącego, wody i ściereczki. Wybierając płyn, unikamy tych, które w swoim składzie mają ścierne dodatki. Przez długi czas zachowują swój pierwotny blask, a chcąc go jeszcze silniej podkreślić, możemy zastosować dodatkowo roztwór sody oczyszczonej, octu lub też kwasku cytrynowego. W przypadku płytek ceramicznych gresowych możemy sobie pozwolić na mocniejsze środki czyszczące, ponieważ są to powierzchnie o większej wytrzymałości mechanicznej i bardzo małej nasiąkliwości. Przy terakocie, podobnie jak przy glazurze, unikamy środków ścierających, uszkadzających jego wrażliwą powierzchnię. Jeżeli decydujemy się na klinkier, to warto jest go dodatkowo zaimpregnować, ponieważ trudno się usuwa z niego błoto i piasek. A czym myć płytki, żeby błyszczały i nie niszczyły się? Korzystamy z tych samych metod przy wszystkich płytkach ceramicznych, co przy glazurze.
Czym myć płytki, żeby się błyszczały, a przy tym zachowały swój pierwotny wygląd?
Przy zakupie środków czystości, również tych, których używamy do mycia płytek ceramicznych, należy kierować się ich składem i tym samym przeznaczeniem. Nie zawsze dobrze sprawdzą się dodatki ścierne, które skutecznie niszczą powierzchnię, pozbawiając ją trwale blasku i koloru. Czasami jednak potrzebny jest silniejszy preparat, który poradzi sobie z trudniejszym zabrudzeniem. Zawsze więc wybieramy produkt o przeznaczeniu do konkretnych powierzchni.
Ponadto duże znaczenie ma odczyn środka. Czym nabłyszczać płytki podłogowe, kiedy pojawiają się na nich trudne do usunięcia plamy? Jeżeli mamy do czynienia z uporczywym kamieniem, wybieramy preparat o odczynie kwaśnym. Zabrudzenia pojawiające się w porach płytek usuniemy z kolei płynem o zasadowym odczynie.
Płytki ceramiczne zachowają swój połysk tylko wtedy, kiedy będziemy je regularnie czyścić i usuwać z nich bieżące zabrudzenia. Pozostałe na dłużej na powierzchni plamy, mogą wnikać w strukturę materiału, z kolei piasek czy inne wolne zabrudzenia rysować gładką nawierzchnię. To sprawia, że płytki stają się matowe, pozbawione blasku i koloru.