
Trendy
Oświetlenie w łazience – jak dobrać odpowiednią barwę światła?

Łazienkę oświetlamy kilkoma źródłami światła, które znajdują się w poszczególnych jej strefach. Pomimo stosunkowo niewielkiego metrażu pomieszczenia dla odpowiedniego jego oświetlenia konieczne jest rozmieszczenie kilku punktów świetlnych ze zwróceniem uwagi na barwę światła. W łazience wykonujemy makijaż, panowie golą zarost przed lustrem, każdy oddaje się swoim pielęgnacyjnym rytuałom. Oprócz światła głównego, najczęściej w łazience montujemy oprawy nad lustrem, a także dodatkowe, np. dekoracyjne.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Strefy oświetleniowe w łazience
Najłatwiej zaplanować oświetlenie w łazience, wydzielając w pomieszczeniu strefy, w tym przypadku niech będą to trzy główne obszary. Dzięki temu wnętrze przystosujemy do swoich potrzeb, ale też zapewniamy sobie właściwe warunki do wykonywania poszczególnych czynności. Pierwszy z trzech obwodów tworzy światło ogólne. Zaliczamy do niego oprawy montowane na suficie. Zazwyczaj są nimi oczka i plafony. Korzystamy z niego m.in. przy porannej toalecie, dlatego warto w jego przypadku wybrać barwę chłodną (4000-5500K). Oddziałuje ona na ludzki organizm pobudzająco.
Każda funkcjonalnie urządzona łazienka posiada też światło na lustrem, które z kolei znajduje się nad umywalką. Jest to strefa przeznaczona zarówno do higieny, jak też wykonywania makijażu czy też golenia i stylizacji brody. Czynności te wymagają precyzji, a więc i dobrego oświetlenia. Tym razem najlepszym wyborem będzie barwa naturalna (5500K), zbliżona do światła dziennego. Dzięki temu wszystkie widziane kolory będą autentyczne.
Pozostaje jeszcze strefa kąpielowa, którą możemy uznać za strefę relaksu. Korzystamy z niej zazwyczaj wieczorem, kiedy chcemy się wyciszyć i odpocząć. Kojący wpływ na organizm człowieka ma ciepłe światło (poniżej 3000 K), kreujące klimatyczny nastrój. Potęguje odprężenie i pozwala na skuteczniejszą regenerację organizmu. Dodatkowym, również dekoracyjnym światłem, mogą być np. taśmy LED czy też kinkiety zawieszone na ścianie.
Barwa światła, a kolorystyka wnętrza
Światło w znaczącym stopniu decyduje, jak postrzegane są kolory, którymi wypełniamy wnętrza. Ciepłe światło powoduje, że szczególnie intensywne kolory nie odzwierciedlają swojego właściwego charakteru. Butelkowa zieleń może wyglądać jak ciemna oliwka, a kolor żółty przypominać bardziej energetyczną pomarańcz. Dlatego jeżeli zależy Ci na naturalności barw, w strefie kąpielowej, gdzie wybrałeś światło ciepłe, pokryj ściany płytkami w jasnych, neutralnych barwach, np. szarym, beżowym lub kremowym. W lepiej oświetlonej strefie doskonale prezentują się ciemniejsze odcienie, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z małym pomieszczeniem i nie chcemy go optycznie pomniejszać. Płytki z połyskiem mają naturalną zdolność do odbijania światła, podobnie jak lutra czy kryształowe dekoracje. Dzięki takiemu efektowi uzyskujemy jeszcze lepsze oświetlenie wnętrza pozbawionego naturalnego źródła światła, co jest dość częstym problemem w łazience.
Oświetlenie w łazience jest zróżnicowane pod względem barwy światła. Wynika to z charakteru i przeznaczenia poszczególnych stref pomieszczenia, ale też efektu wizualnego, jaki chcemy ostatecznie osiągnąć.