Trendy
Obrady Jury Projekt Konkurs #OpocznoiArchitekci
Jury wybrało zwycięskie projekty
Konkurs dla architektów i projektantów na projekt wnętrza z zastosowaniem kolekcji płytek Opoczno został rozstrzygnięty. Jury wybrało trzy zwycięskie prace, które uznało za najlepsze. Dodatkowo, aż jedenaście projektów zostało wyróżnionych!
Udział w konkursie to dla początkujących projektantów możliwość zmierzenia się zarówno z innymi wkraczającymi w świat architektury wnętrz, jak i tymi, którzy mają już bogate doświadczenie. Dzięki temu, to bardzo ciekawe wyzwanie zawodowe i duża nauka na przyszłość.
- mówi Grzegorz Goworek, architekt wnętrz i juror konkursu.
Ponad 100 projektów – od domowych łazienek do przestrzeni publicznych
Do konkursowej rywalizacji zgłoszono ponad 100 projektów wnętrz z zastosowaniem płytek z portfolio Opoczno. Zgodnie z ideą konkursu uwzględniają one współczesne potrzeby użytkowników. Łączą cechy estetyczne i funkcjonalne oraz gwarantują poczucie przebywania w skrojonej na miarę przestrzeni domu. - Jury nie miało łatwego zadania. Do oceny mieliśmy ponad sto świetnych prac – podkreśla Kamil Białas, redaktor naczelny magazynu White Mad i portalu WhiteMad.pl, patrona medialnego konkursu. Wśród prac konkursowych przeważały projekty łazienek, zarówno dużych salonów kąpielowych, jak i pomieszczeń o mniejszej powierzchni. Do oceny zgłoszono również koncepcje wnętrz kuchni, jadalni oraz salonów czy sypialni. Uczestnicy mierzyli się także z projektami przestrzeni publicznych, takich jak kawiarnie.
Chcemy umożliwić architektom i projektantom biorącym udział w konkursie dotarcie do szerokiej społeczności osób zainteresowanych urządzaniem wnętrz. Opowiedzieć o ich projektach, pokazać jak różnorodnie można zaaranżować przestrzeń, w której codziennie przebywamy.
– podsumowuje Małgorzata Matuzewicz, Brand Manager marki Opoczno.
Trudne wybory oraz inspirujące dyskusje, czyli obrady jury konkursowego
Dyskusja członków Jury koncentrowała się na aspektach estetycznych i praktycznych finałowych projektów. Jurorzy brali pod uwagę takie elementy jak ponadczasowość i funkcjonalność, odzwierciedlenie aktualnych tendencji oraz konsekwentne stosowanie zabiegów stylistycznych. Oceniali także kreatywność i oryginalność projektów, uwzględniali jakość wykonania wizualizacji.
Konkursy mają za zadanie przede wszystkim zaprezentować kreatywność twórców biorących w nich udział. Jako projektanci czy architekci nie zawsze mamy możliwość prezentowania jej bez ograniczeń w codziennej pracy. Dają swobodę działania. To jest miejsce i czas, kiedy projektant może użyć swojej wyobraźni i pokazać te style i te wnętrza, które najbardziej mu się podobają.
– podsumowuje architektka wnętrz Iza Gemzała, jurorka konkursu.
Podsumowanie obrad
Jury oceniało zgłoszone prace w dwóch etapach. Punkty przyznane podczas preselekcji pozwoliły wyłonić finałową dwudziestkę. Podczas obrad stacjonarnych, 9 grudnia 2021 jury wybrało trzy najlepsze prace oraz wyróżniło jedenaście projektów. - Prace były na bardzo wysokim poziomie – mówi Małgorzata Matuzewicz, Brand Manager Opoczno. - Mieliśmy nie lada trudności z dokonaniem wyboru.
Jury nie miało łatwego zadania, do oceny mieliśmy ponad 100 prac. Pozytywnym zaskoczeniem była ich różnorodność! Doceniam projekty, których autorzy wykorzystali płytki Opoczno w niestandardowy sposób. Często tworzyli z nich barwne kompozycje, przypominające dzieła sztuki.
– ocenia Kamil Białas, juror konkursu.
Codzienność dobrze zaprojektowana
Ostateczne rozstrzygnięcie poprzedziła merytoryczna dyskusja i ocena prac w kilku aspektach: zastosowania ciekawych rozwiązań projektowych, umiejętnego i nieszablonowego użycia płytek Opoczno, uwzględnienia aktualnych trendów oraz potrzeb użytkowników wynikających ze współczesnego stylu życia.
Zwycięskie prace
Z ponad 100 projektów Jury wybrało 3 zwycięskie prace oraz 11 wyróżnionych. Wybór był poprzedzony żarliwą dyskusją, w której finalne wyniki można zobaczyć tutaj.