Trendy
Łazienka w stylu marynistycznym
Pewne rzeczy nigdy nie wychodzą z mody: klasyczny salon z rozłożystą sofą i fotelem uszakiem w okolicy kominka; kuchnia skupiona wokół wyspy, nad którą wiszą rzędy emaliowanych garnków albo łazienka w stylu marynistycznym. Ta ostatnia stanowi absolutną klasykę wystroju wnętrz, choć w nieco swojskim wydaniu. Z pewnością polubią ją miłośnicy żeglarstwa, dalekich wojaży czy klimatu nadmorskich plaż. Wszystkich innych także zachęcamy do poznania tajników stylu marynistycznego. Ahoj, przygodo!
Azymut stylu
Dominujące kolory? Nie ma tu zaskoczenia: wszelkie odcienie błękitów i granatów w połączeniu z naturalnymi barwami ziemi, ale z przełamaniem w postaci kropli energetycznej czerwieni typowej dla podwodnych korali. A więc jeśli wybieramy meble łazienkowe w kolorze morskim, pomyślmy o kontrastowych uchwytach czy haczykach, a wszystko to osadźmy na bazie beżowych, białych bądź szarych płytek ceramicznych. Można rozważyć też zastosowanie mozaiki utrzymanej w palecie niebieskości czy jeszcze modniejszych ostatnio niewielkich płytek o heksagonalnym kształcie lub modnego chevronu – specyficznej jodełki, także zróżnicowanych kolorystycznie albo najbardziej wymagającego, ale i gwarantującego spektakularny efekt tonalnego przejścia od białych do ciemniejszych z każdym rzędem niebieskich płytek.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Bardzo typowe dla łazienek w stylu morskim jest również wykorzystanie wzoru biało-granatowych pasów, uzyskiwanych poprzez naprzemienne ułożenie kafelków, ale z umiarem, bo ten wyrazisty motyw potrafi niepodzielnie zdominować wnętrze. Styl marynistyczny ma to do siebie, że lubi stylistyczną przesadę, postarajmy się jednak pofolgować zapędom gromadzenia niezliczonych dekoracji. Obrazem z kotwicą, wieszaki na ręczniki uplecione z jutowego sznurka, dekoracje w formie koła ratunkowego czy latarni morskiej, zasłona prysznicowa z żaglówkami, rybami albo rozgwiazdami? Tak, ale nie naraz. Wystarczy jeden, góra dwa akcenty, by wydobyć to, co najważniejsze z tego stylu, a jednocześnie uniknąć kiczu. Na pewno nie stanie się tak, gdy w roli dekoracji wykorzystamy pamiątki z egzotycznych podróży albo naturalne muszle.
Morskie opowieści
Jeśli chodzi o wyposażenie wnętrza, należałoby raczej postawić na klasykę i typowe wolnostojące wanny, podwieszane lub nablatowe umywalki w klasycznej formie, które dobrze odnajdą się w towarzystwie dekoracyjnej armatury. Chyba, że chcemy uczynić z umywalki główny mocny punkt wnętrza, wtedy możemy pomyśleć o takiej przypominające miedzianą balię, pamiętając, by zestawić ja z prostą armaturą. Meble mogą przypominać komody salonowe w naturalnym drewnie, a ciekawe wyglądać też będą elementy złożone z białych desek, subtelnie przywodzące na myśl okrętowy pokład. Styl marynistyczny lubi też wykorzystywać oświetlenie i dekoracje okienne dla uspójnienia aranżacji. Lampy sufitowe czy kinkiety często łączą stalowe elementy ze szkłem w klasycznej formie, a na oknach odnajdują się rolety rzymskie lub zasłony. Sprawdzą się tu tkaniny o wyrazistych strukturalnych splotach z elementami dekoracyjnymi, na przykład w postaci wiązania sznurkiem. Ale także w tym przypadku trzeba obrać azymut na umiar, by nie przesadzić ze zdobieniami i wielością motywów. A warto, bo odpowiednio urządzona łazienka w stylu marynistycznym potrafi zachwycać swym ponadczasowym urokiem.