Trendy
Kuchnia w stylu loft – jakie płytki do loftowej kuchni?
Kuchnia w stylu loft – jakie płytki do loftowej kuchni?
Styl industrialny wykorzystuje szeroko już znane składniki. To oczywiście beton, cegła, stare lub postarzane drewno, szkło oraz stal – nierdzewna albo lakierowana na czarny mat. A cała sztuka projektowania wnętrz w stylu loftowym polega na tym, by z tych samych co zawsze elementów stworzyć nową, interesującą kompozycję. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.
Jak sama nazwa wskazuje, styl industrialny czerpie z dawnych obiektów przemysłowych – fabryk, warsztatów i magazynów, które z biegiem czasu zmieniły funkcję na mieszkalną czy usługową, ale w nowocześnie eleganckiej formule. W autentycznych loftach konserwuje się więc wszystkie zastane składniki dawnej architektury, a techniczne wyposażenie obiektów traktuje jako elementy wystroju.
W soft lofcie z kolei – nowej kreacji w stylu industrialny – efekt betonu, cegły albo wysłużonych desek na ogół uzyskuje się w sposób prostszy i zarazem bardziej praktyczny w codziennym funkcjonowaniu. Dla przykładu, surowa betonowa ściana w sypialni byłaby trudna do odkurzenia; wykorzystanie wielkoformatowych płyt gresowych rozwiązuje ten problem. Propozycją mogą być płyty z kolekcji Opoczno Newstone, dostępne w kilku skorelowanych z sobą rozmiarach. Można wykorzystać je oddzielenie lub łącząc je np. tworząc za zagłówkiem łóżka awangardową geometryczną mozaikę. Wyraźnie widać w niej świadomą stylizację.
Twój prywatny loft – styl industrialny taki, jak chcesz
Choć zainspirowany obiektami przemysłowymi z przeszłości – od XIX wieku po okres powojenny, z coraz bardziej cenionym budownictwem PRL-u – styl loftowy ewoluuje. W zależności od projektanta wchłania albo wyrafinowanie minimalizmu, albo skandynawskie ciepło, albo indywidualną wrażliwość kolorystyczną.
Drewno, zamiast pokryć się patyną, może pojaśnieć bądź pokryć się błyszczącym lakierem. Metalowe elementy konstrukcji, tradycyjnie malowane na czarno lub bordowo, potrafią zaprezentować się w czystej bieli. A beton traci coś ze swej surowości, gdy zostanie wypolerowany lub zastąpiony polerowanymi płytami gresowymi Opoczno Night Shade. Może zostać też wzbogacony o fakturę (jak w płytki Structure z kolekcji Opoczno Dapper).
Co jednak pozostaje niezmienne, to staranność i powściągliwość w doborze wyposażenia, dużo przestrzeni i światła, pewien wizualny chłód. A przy tym coś z teatralnej zabawy techniką. Jak prowadzone po wierzchu rury, przewody wentylacyjne i kable. Włączniki światła i gniazdka naśladujące te z bakelitu lub porcelany. Lampy w formie reflektorów na długich przewodach – rozwieszone swobodnie, niby od niechcenia, na wkręconych w sufit lub ściany hakach.
I wreszcie meble kuchenne loft – od zabudów po drobne elementy, które w najwyższym standardzie funkcjonalnym naśladują te z fabryk, warsztatów, garaży. Jedne mają ramę ze stali i wypełnienie z drewna. Inne powstają z lakierowanego metalu, a wydają się sprzętami całkowicie technicznymi, najprostszymi z możliwych. Do tego dochodzą np. stoły na spawanych z prętów lub płaskowników podporach, blaszane krzesła i taborety albo… meble vintage. Im bardziej sfatygowane, tym lepiej.
Wielka mała kuchnia loftowa, czyli styl industrialny na miarę potrzeb
Z tych samych elementów, może powstać zarówno obszerna kuchnia w stylu loftowym w przestronnym apartamencie, jak i bardzo mała kuchnia loftowa w kawalerce. A cała sztuka to dobrze znane wątki skomponować tak, aby stworzyć interesującą, niebanalną całość.
Kuchnia loftowa zyska uniwersalną, bardzo charakterystyczną dla stylu bazę dzięki naśladującym beton płytkom z kolekcji Opoczno Rakaro. Surowy wygląd tego materiału został w nich urozmaicony ciemniejszymi pasmami oraz nieregularnymi prążkami, dającymi wizualny efekt trójwymiarowości. Nowoczesny twist do takiej aranżacji do dużej czy małej kuchni loftowej wprowadzić mogą płytki ścienne Opoczno Monoblock Matt Geo z abstrakcyjnym geometrycznym wzorem uzyskanym dzięki kontrastowi matu i połysku
Bardziej minimalistyczny efekt pozwalają natomiast osiągnąć wielkoformatowe płytki gresowe Opoczno Grava, dostępne w odcieniach od złamanej bieli przez szarości po grafit. Co ważne, można je wykorzystać i na podłodze, i na ścianie, a wyobraźnia naszego projektanta podpowiedziała mu, by pokryć nimi także korpus wyspy kuchennej.
Komu dla odmiany bliski jest nastrój XIX-wiecznych ceglanych fabryk, może sięgnąć po nawiązujące do dawnych epok wzorzyste płytki podłogowe do kuchni Opoczno Patchwork Clover Gray. Ich biało-szare wzory przypominają te znane nam z zabytków Ziemi Obiecanej. Tu z kolei na ścianie znakomicie zaprezentują się płytki Opoczno Bachata, dostępne w bieli, kremie, szarości i czerni. Mają formę podłużnych prostokątów z nieregularną, falującą powierzchnią, widoczną zwłaszcza w modelach z błyszczącą glazurą. Choć doskonale odpowiadają na współczesne wymagania użytkowe, mają w sobie pozorną niedoskonałość kształtu. To wymarzony efekt do kuchni w stylu loft!
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY