
Trendy
Jakie wybrać płytki pod prysznic bez brodzika?

Dlaczego prysznic bez brodzika? Nowoczesna łazienka powinna być nie tylko estetyczna i przestronna, lecz także wygodna i bezpieczna. Jako że klasyczne prysznice nie zawsze sprostują tym wymaganiom, coraz częściej zastępuje się je nowymi, znacznie praktyczniejszymi rozwiązaniami. Do najmodniejszych a zarazem najskuteczniejszych z nich należy właśnie prysznic bez brodzika.
Modele typu walk-in zapewniają większe bezpieczeństwo ze względu na brak wysokiego progu, pozwalają zaoszczędzić miejsce, są łatwe w sprzątaniu, a co nie mniej ważne, prezentują się atrakcyjnie w nowoczesnej, minimalistycznej łazience. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, musimy zadać sobie pytanie, jakie płytki pod prysznic wybrać. To w dużej mierze od nich będzie zależało, czy prysznic bez brodzika przypadnie nam do gustu.
Bezpieczeństwo i trwałość przede wszystkim
Prysznic bez brodzika to świetne rozwiązanie dla osób z ograniczoną mobilnością i wszystkich innych, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo i wygoda. W celu zapewnienia takich warunków konieczny będzie wybór odpowiednich płytek ceramicznych o właściwościach antypoślizgowych. Zapomnijmy o śliskich kafelkach – dużo lepszym pomysłem są na przykład płytki strukturalne. Matowe i porowate powierzchnie będą naszym sprzymierzeńcem w tworzeniu wygodnego podłoża. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dane płytki są odpowiednie, kierujmy się oznaczeniem klasy antypoślizgowości. Wszystkie modele oznaczone symbolami od R9 powinny sprawdzić się w roli płytek pod prysznic bez brodzika.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Właściwy format płytek
Warto pamiętać o tym, że podkład pod płytki musi być lekko spadzisty. W prysznicach bezbrodzikowych stosuje się dwuprocentowy spadek, który pozwala na swobodne odpływanie wody. W przypadku zastosowania większych płytek, konieczne będzie ich odpowiednie przycięcie. Mniejsze płytki skuteczniej maskują spadek i nie wymagają przycinania, dlatego zwykle to one są polecane w charakterze płytek prysznicowych. Warto też pamiętać o właściwym spoinowaniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie fuga epoksydowa, która charakteryzuje się trwałością i łatwością w czyszczeniu.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Jaki wzór i kolor?
Zastanawiając się nad wzorem płytek, musimy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czy prysznic ma być w łazience mocnym akcentem czy tylko tłem. Szczególnie w przypadku mniejszej przestrzeni, warto zastanowić się nad zastosowaniem tego samego wzoru płytek, którym wyłożona jest podłoga w całej łazience. Prysznic nie będzie wyróżniał się wizualnie, co zapewni wrażenie przestronności i lekkości.
Należy przemyśleć to, jaką atmosferę chcemy wytworzyć w pomieszczeniu – przytulną i ciepłą, a może chłodną i nowoczesną? Od tej decyzji będzie zależał wybór koloru kafelków – możemy postawić na łagodne i ciepłe pastele i beże lub na klasyczne biel, czerń i grafit. Jednym z głównych trendów są też obecnie płytki drewnopodobne. Taki wybór ociepli wnętrze, nie odbierając mu przy tym nowoczesnego ducha. Do najmodniejszych wzorów należą również imitacje betonu i kamienia. Tego typu płytki nadadzą łazience minimalistyczny, industrialny charakter.
Jeśli nie chcemy, aby prysznic zniknął w przestrzeni łazienki, możemy pójść w zupełnie innym kierunku i wizualnie wydzielić w łazience strefę kąpielową. Aby uzyskać właśnie taki efekt, powinniśmy postawić na kontrastujący wzór lub kolor płytek. Warto zdecydować się na przykład na modne dekoracyjne płytki patchworkowe, dzięki którym prysznic może stać się prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Zamiast oryginalnego wzoru możemy wybrać ciekawy, kontrastowy kolor. Bardzo modne są obecnie przybrudzone i przygaszone odcienie czerwieni, pomarańczowego i żółtego. Nieco mniej odważnym, ale równie interesującym wyborem będą naturalne odcienie ciemnej zieleni lub przywodzące na myśl nocne niebo granaty.
Wybór właściwych płytek pod prysznic bez brodzika wymaga dokładnego przemyślenia. Płytki powinny być antypoślizgowe, bezpieczne i trwałe. Względy praktyczne nie przeszkadzają jednak w tym, by nowoczesny prysznic prezentował się estetycznie i idealnie komponował się z naszą wizją idealnej łazienki.