Trendy
Jaki wybrać kolor fugi do płytek drewnopodobnych?
Jaki wybrać kolor fugi do płytek drewnopodobnych?
Pytanie o to, jaki kolor fugi do płytek drewnopodobnych dopasuje się najlepiej, słyszymy coraz częściej – a to dlatego, że rośnie popularność tego rodzaju gresów. Wszystko zależy oczywiście od oczekiwanego efektu, ale dokonać dobrego wyboru pomaga kilka prostych zasad. Podpowiadamy więc, jaki wybrać kolor fugi do płytek drewnopodobnych.
Nim przejdziemy do wyjaśnienia, jaki kolor fugi do drewnopodobnych płytek pasuje najlepiej – kilka słów wstępu. Płytki te wybiera się tak chętnie z dwóch podstawowych powodów. Jeden dotyczy oczekiwanego nastroju mieszkania. Najpierw styl skandynawski, a za nim eko i boho przypomniały o tym, jak ważne w kreowaniu wizualnego ciepła w mieszkaniu jest naturalne w odbiorze drewno. Drugi powód dotyczy dla odmiany kwestii użytkowych. Rzecz w tym, że płytki ceramiczne mają walory funkcjonalne znacznie przewyższające drewno zwłaszcza tam, gdzie byłoby narażone na wysoką wilgotność powietrza, zalewanie przez wodę czy wdeptywanie piasku. Dodatkowo płytki są zupełnie niewrażliwe na działanie podłogowych instalacji grzewczych i chłodzących, a przy tym dobrze przewodzą i trzymają temperaturę. To ich kolejna bardzo ważna zaleta.
Oczywiście o wielkiej popularności płytek drewnopodobnych nie mogłoby być mowy, gdyby nie prawdziwe mistrzostwo w odtwarzaniu niepowtarzalnej urody drewna. Świetnie pokazują to kolekcje Opoczno Grand Wood Prime (eleganckie drewno bezsęczne), Grand Wood Natural (naturalne w odczuciu) Grand Wood Rustic (rustykalne – nasycone sękami, rysami). Zawarte w nich zachwycające bogactwo wzorów i odcieni jest przyczyną, dla której tak wiele osób trapi się nad tym, jaki kolor fugi do drewnopodobnych płytek zaprezentuje się najkorzystniej. Ale w jaki właściwie sposób udało się projektantom wykreować tak silne wrażenie, że mamy przed sobą prawdziwe deski?
Podstawą jest oczywiście oddanie z fotograficzną dokładnością zarówno rysunku słojów czy sęków, jak i charakterystycznego dla drewna cieniowania. Jedno i drugie płytki naśladują z fotograficzną dokładnością, ale w wielu wariantach – tak, by konkretny wzór deski na posadzce czy ścianie nie powtarzał się w dostrzegalny sposób. Ogromne znaczenie ma jednak również faktura płytki, dająca wzorom głębię. Starannie dopasowana do nadruku sprawia, że nawet płytki oglądane z niedużej odległości dają wrażenie kontaktu z naturalnym drewnem. Odczucie to podkreślają odpowiednio opracowane spoiny. A zatem jak dobrać kolor fugi do płytek drewnopodobnych?
Fuga do płytek drewnopodobnych – jaki kolor sprawdzi się najlepiej?
Osoby, które pytają projektantów czy ekspertów, jak dobrać kolor fugi do płytek drewnopodobnych, najczęściej słyszą, że spoiny powinny być o dwa tony ciemniejsze od samych płytek. To mądra zasada. Fuga nieco ciemniejsza od wzoru sprawi, że podłoga czy ściana zyska ogólną spójność, choć poszczególne „deski” zostaną jednak delikatnie wyodrębnione, co razem da bardzo naturalny efekt. Świetnie pokazuje to przygotowany na konkurs „Opoczno i Architekci Pomagają” projekt pracowni YONO Architecture z wykorzystaniem kolekcji Grand Wood Prime Dark Beige. Co więcej, tę regułę można stosować zarówno w przypadku podłóg, jak i ścian.
Jaki kolor fugi do płytek drewnopodobnych? Inspiracje i pomysły na fugi
Trafnych odpowiedzi na pytanie, jaki wybrać kolor fugi do drewnopodobnych płytek, może być jednak więcej. Na ścianach dobrze sprawdza się również fuga znacznie jaśniejsza, wręcz w odcieniu złamanej bieli. Dlaczego? Zwróćmy uwagę na pracę konkursową przygotowaną z kolei przez studio Wizualhome. Układanym w jodełkę płytkom drewnopodobnym bardzo jasne spoiny zapewniają po pierwsze lekkość, po drugie wrażenie świeżości (na ścianie, nawet przy intensywnym użytkowaniu łazienki, pozostanie niezmienne przez lata), a po trzecie spójność z sąsiadującymi białymi elementami aranżacji – szafkami, ceramiką oraz efektownymi wzorzystymi płytkami Opoczno Patchwork Clover Black Pattern.
Niekiedy jednak – i to nie tylko na podłodze, gdzie mogłyby w grę wchodzić kwestie czysto praktyczne – fuga do płytek drewnopodobnych ma kolor ciemniejszy niż sam gres. To dobre rozwiązanie, gdy w projekcie pojawia się np. dużo czerni – ale nie tylko wtedy. Popatrzmy na ilustracje. W aranżacji z płytkami Opoczno Grand Wood Prime White ciemnoszare fugi sprawiają, że duża płaszczyzna delikatnego wzoru o rozbielonym kolorycie zyskuje na sile wyrazu. Ciemnobrązowe przy płytkach Opoczno Grand Wood Natural Warm Gray w sypialni potęgują wrażenie posadzki ułożonej z prawdziwych desek – z typowymi dla starych podłóg szparami. A niemal czarna w łazience wyłożonej płytkami Opoczno Grand Wood Rustic Mocca uwypukla cieniowanie czy patynę, tym samym wzmacniając surowy nastrój wnętrza.
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY