Trendy
Jaki blat do kuchni - jasny czy ciemny?
Kuchnia, dla wielu najważniejsze pomieszczenie w domu, musi być na równi praktyczna, co efektowna. Zwłaszcza, jeśli ma formę otwartą. Podczas urządzania wnętrza musimy podjąć wiele decyzji. Przed wszystkim, w jakim stylu zaplanować meble, co na ściany i podłogi, a także jaki blat wybrać do kuchni.
Kuchenna zabudowa
Dobry projekt zabudowy meblowej, to podstawa wygodnego korzystania z kuchni. Tutaj funkcjonalność jest niezwykle ważna, a czynności związane z przygotowywaniem i serowaniem posiłków ściśle wiąże się z użytkowaniem kuchennych szafek oraz blatu roboczego. Do tego dochodzi jeszcze funkcja przechowywania, a więc liczy się optymalne wykorzystanie miejsca i praktyczny kształt zabudowy. Popularne formy zabudowy kuchennej, to jedno lub dwurzędowa, narożna w kształcie litery L oraz zabudowa uzupełniona wyspą lub półwyspem. Jeżeli kształt zabudowy jest już określony, pora zdecydować o stylu szafek kuchennych, kolorze oraz sposobie wykończenia frontów, a następnie dobrać do nich pozostałe elementu projektu. Ważne jest, aby całość odpowiadał naszym gustom, a w przypadku kuchni otwartej, także dobrze współgrała z aranżacją strefy dziennej. Końcowy efekt dopełni dobrze dopasowany blat.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Co na blat?
Wybór nie jest łatwy, bowiem paleta kolorów i dekorów jest niezwykle różnorodna. Do tego dochodzi jeszcze rodzaj materiału, z którego wykonuj się blaty. Do najpopularniejszych należą laminat oraz kompozyty mineralne, ale pięknie prezentują się także blaty wykonane z naturalnych materiałów, a więc drewna i kamienia. Dużą popularnością cieszą się białe kuchnie, efektowne niezależnie od stylu. Do nowoczesnych kuchni najlepiej wybrać gładkie lakierowane fronty. Zamiast tradycyjnych uchwytów zastosować system otwierania bezuchwytowego. W takim projekcie najlepiej sprawdzą się blaty z kompozytów i konglomeratów mineralnych, które są współczesną alternatywą kamienia. Do białych mebli możemy dobrać zarówno biały blat, (np. z rysunkiem białego marmuru) lub przeciwnie, dla kontrastu zdecydować się na ciemny, w odcieniu grafitu lub czerni. Z kolei do kuchni retro czy vintage dobieramy matowe fronty ze stylowym, ramkowym frezem, witryny z charakterystycznymi szprosami oraz dekoracyjne uchwyty. Odpowiednim zwieńczeniem takiej zabudowy będzie blat drewniany lub laminowany w dekorze drewna, który ociepli wnętrze i wniesie do kuchni przytulny klimat.
Ściana nad blatem
Poza szafkami i blatem równie ważnym elementem projektu zabudowy kuchennej jest wykończenie ściany nad blatem, pomiędzy dolnymi a górnymi szafki. To miejsce mocno eksponowane, a jednocześnie szczególnie narażone na zabrudzenia. Dlatego wybrany rodzaj materiału musi być efektowny i zarazem praktyczny. Łatwy w czyszczeniu, odporny na zaplamienia i ścieranie. Sprawdzi się zatem laminat, szkło lakierowane jak też płytki ceramiczne, które niezmienne należą do najchętniej wybieranych do kuchni. Zarówno z jasnym jak i ciemnym blatem będą dobrze komponować się na ścianie dekoracyjne płytki Monoblock Geo Opoczno ozdobione geometrycznym wzorem. Sięgając po nie możemy bawić się w dekorowanie ściany w kuchni i tworzyć oryginalne kompozycje. Oferowane są w kolorze białym, szarym i czarnym, a więc dopasujemy je zarówno do jasnego jak i ciemnego blatu. Format 20x20 cm, w którym występują płytki kuchenne świetnie sprawdzi się na mniejszych fragmentach ścian. Wielbiciele białej kuchni ocieplonej drewnem mogą sięgnąć po kolekcję Love You Navy, w której znalazły się niezwykle efektowne mozaiki łączące biel oraz drewno, układające się we wzór klasycznej jodełki. Tak wykończona ściana będzie dobrze harmonizować z blatem drewnianym lub drewnopodobnym. Ciekawą propozycją na ścianę nad blatem w kuchni są płytki z kolekcji Argeo Touch, bazującej na kolorach ziemi. Łączą motywy betonu oraz skóry z atrakcyjną strukturą na powierzchni. Taka glazura w zestawieniu z ciemnym blatem stworzy niezwykle elegancki, a jednocześnie ponadczasowy efekt.