
Trendy
Jak zaprojektować łazienkę z uchwytami dla niepełnosprawnych

Mieszkanie osób niepełnosprawnych powinno być przystosowane do ich niekiedy bardzo dużych ograniczeń. Bez pomocy bliskich czy też opiekunów nie są w stanie poradzić sobie z wykonywaniem codziennych, prostych czynności. Na szczególną uwagę, przy projektowaniu wnętrz, zasługuje łazienka, która odpowiednio zaplanowana pozwoli osobie niepełnosprawnej na większą samodzielność. Konieczne jest zamontowanie w niej uchwytów, umożliwiających łatwiejsze korzystanie z toalety, kabiny prysznicowej i umywalki.
Gdzie montujemy uchwyty w łazience?
Powinny się znaleźć we wszystkich strefach, z których każdy, również osoba niepełnosprawna, korzysta na co dzień. W łazience, zamiast wanny, niech pojawi się kabina prysznicowa, najlepiej w wersji walk-in, czyli bez brodzika. Udogodnieniem dla osób mających problemy z samodzielnym poruszaniem się, będzie dodatkowe krzesełko pod prysznicem – stojące lub też wisząc i rozkładane. Jest to miejsce, gdzie znajdują zastosowanie uchwyty dla niepełnosprawnych. Najlepiej sprawdzają się ścienne proste, które występują w różnych długościach. Innym rozwiązaniem są uchwyty ścienne poziomo-pionowe, dostępne w wersji prawej i lewej. Należy je zamocować na takiej wysokości, aby osoba poruszająca się na wózku mogła z nich wygodnie korzystać.
Uchwyty mocujemy ponadto w strefie z umywalką, która wraz z ewentualnym blatem powinna znaleźć się na wysokości ok. 60-80 cm. Z jednej lub dwóch stron umywalki mocuje się uchwyty, mogą być stałe lub uchylne, a ich długość powinna wynosić od 55 do 70 cm. Jeżeli chodzi o dodatkowe udogodnienia, to na pewno osobie niepełnosprawnej w korzystaniu z umywalki pomoże specjalna bateria z długim uchwytem.
Kolejnym miejscem, gdzie nie może zabraknąć uchwytów dla niepełnosprawnych, jest toaleta. Mocujemy ją na wysokości ok. 48 cm. Uchylne lub nieruchome poręcze przytwierdzamy po obu stronach misy WC do ściany. Jeżeli jednak konstrukcja murów jest słabsza i tym samym mniej wytrzymała, to alternatywą są uchwyty mocowane do podłogi.
Montaż uchwytów w łazience
Decydując się na uchwytu dla niepełnosprawnych w łazience, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj podłoża. To od niego zależy, jakie będą to poręcze oraz w jaki sposób wykonamy ich montaż. Ściana może być wykonana z cegły dziurawki, ale najczęściej są to płytki ceramiczne. Potrzebna będzie wiertarka udarowa i wiertło dostosowane do średnicy kołka rozporowego. Przy uchwytach prostych śruba powinna mieć fi 6 mm, natomiast przy uchwytach uchylnych mocowanych przy toalecie stosujemy śruby o średnicy fi 8 mm.
Przykładamy uchwyt do ściany i odrysowujemy przy pomocy ołówka kryzy. Zabezpieczamy w tych miejscach płytki taśmą malarską. Możemy wykonać wiercenia. Wcześniej jednak należy sprawdzić, czy w ścianie nie ma przewodów elektrycznych. Ściągamy taśmę i wbijamy kołki PVC do wywierconych otworów. Nakładamy maskownicę, po czym sprawdzamy obciążenie uchwytu.
Przystosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych wymaga nie tylko wyposażenia pomieszczenia w uchwyty i poręcze, ale też umieszczenie wszystkich urządzeń sanitarnych i mebli w ten sposób, aby był do nich łatwy i swobodny dostęp. Dodatkowo, przydadzą się pod prysznicem płytki o antypoślizgowej nawierzchni oraz lustro nad umywalką zawieszone pod odpowiednim kątem.