
Trendy
Jak wykonać brodzik z płytek?

Wśród aktualnych trendów w aranżacji łazienek dominuje minimalizm. Urządzając łazienkę stawiamy na nowoczesne wyposażenie, które zapewni funkcjonalny i ponadczasowych charakter wnętrza. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań jest wykończony płytkami brodzik zlicowany z płaszczyzną podłogi.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Nowoczesna strefa prysznica
Łazienkowe trendy idą w parze z nowoczesnymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami, które podnoszą komfort użytkowania prysznica oraz decydują o stylu całego wnętrza. W modnie urządzonych łazienkach kabina prysznicowa ma formę walk-in, a tradycyjny brodzik zastępuje wpuszczony w posadzkę odpływ. Tak zaprojektowana strefa prysznica ma nowoczesny charakter, a cała łazienka prezentuje się niezwykle przestronnie. Minimalistyczne w formie kabiny prysznicowe w postaci pojedynczej szklanej tafli pozwalają wyeksponować efektowne okładziny ścienne. Z kolei brodzik wykonany z płytek zapewnia jednolity wygląd podłogi w całej łazience, co podkreśla spójny charakter aranżacji i optycznie powiększa przestrzeń. Jednak prawidłowe wykonanie brodzika z płytek jest dość wymagające. Należy zacząć od wyboru sposobu odprowadzenia wody. Do dyspozycji mamy popularne rozwiązania, takie jak odpływy liniowe lub punktowe albo brodziki podpłytkowe, czyli kompletne systemy odwodnienia z matą uszczelniającą, wbudowanym odpływem oraz syfonem.
Fachowy montaż
Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzemy, brodzik z płytek najlepiej zaplanować już na etapie projektowania łazienki. Montaż odpływu wymaga bowiem wykonania podkucia w posadzce lub pozostawienia podczas wylewania stropu wolnej przestrzeni o wysokości co najmniej 10 cm, niezbędnej do umieszczenia syfonu. Dokładna głębokość podkucia zależy od tzw. całkowitej wysokości zabudowy wybranego odwodnienia. Kolejnym, ważnym dla właściwego odprowadzenia wody, etapem montażu jest wykonanie posadzki ze spadkiem w obszarze brodzika. W przypadku odpływu liniowego nachylenie o wartości 2% powinno być wykonane w kierunku odpływu, który najlepiej zaplanować przy ścianie, natomiast odpływ punktowy wymaga wykonania tzw. spadku kopertowego, czyli z czterech stron w kierunku odpływu. Etapem prac, którego nie wolno pominąć jest odpowiednie wykonanie hydroizolacji. Krawędzie odpływu liniowego powinno się zabezpieczyć specjalnym kołnierzem, a miejsca szczególnie narażone na zalanie, takie jak miejsca stylu ścian i podłogi - taśmą uszczelniającą. Do zabezpieczenia posadzki w strefie prysznica najlepiej wybrać tzw. folię w płynie, która jest skuteczna, trwała i łatwa w użyciu. Nakłada się ją w kilku warstwach za pomocą wałka lub pędzla na suchą powierzchnię betonu, aż do uzyskania powłoki o grubości 2 mm. Tym samym produktem warto również zabezpieczyć ścianę pod natryskiem.
Jakie płytki?
Jeżeli wszystkie prace montażowe zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną możemy przystąpić do wykończenia brodzika płytkami. Wybierając okładzinę nie możemy w tym wypadku kierować się jedynie względami estetycznymi. Ważne, aby wybrane płytki cechowały się niską nasiąkliwością i były antypoślizgowe, a więc o matowym wykończeniu, a nawet z delikatną strukturą. Ze względu na konieczność zachowania spadku podłogi, płyty wielkoformatowe będą wymagały przycinania, co może wpłynąć na ostateczny efekt. Wyprofilowaną podłogę lepiej pokryją płytki w mniejszym formacie oraz mozaika. Cechy praktyczne oraz nowoczesne wzornictwo inspirowane drewnem łączą płytki z kolekcji Passion Oak. Mają format długich desek o szerokości 15 lub 20 cm, matową powierzchnie odwzorowującą strukturę i usłojenie dębu, a ponadto wysoką klasę antypoślizgowości R10. Wszystko to sprawia, że świetnie nadają się do wykończenia brodzika. Możemy zastosować je również na ścianie i w ten efektowny sposób wyróżnić całą strefę prysznica.
Zwolennicy betonowych szarości mogą sięgnąć po kolekcję Nerina Slash. Płytki podłogowe w formacie 60x60 cm o grafice wzorowanej betonem dostępne są w trzech odcieniach. Świetnie zaprezentują się na podłodze w łazience urządzonej w stylu nowoczesnych lub loftowym.
Ważny jest również dobór zaprawy do klejenia oraz spoinowania płytek. Oba produkty muszą być wodoodporne.