Trendy
Jak uzyskać efekt rdzy na ścianie?
Trend powrotu do przeszłości, wykorzystania tego, co naznaczone upływem czasu, odzyskane i ponownie użyte silnie zaznacza swoją obecność w architekturze wnętrz. Dlatego nie tylko chętnie nadajemy drugie życie przedmiotom i materiałom, ale także poszukujemy sposobów, aby uzyskać efekt postarzonej powierzchni, na przykład rdzy na ścianie. Jak to zrobić?
Industrialne akcenty
Popularność stylistyki loft oraz związany z tym trend na surowe, industrialne wykończenia sprawiły, że na nowo pokochaliśmy beton, blachę i stal, zwłaszcza gdy noszą ślady przeszłości. Beton z widocznymi rysami i ubytkami, „odciskami” po szalunkach, zaśniedziała stal czy rdzawa blacha to materiały, które inspirują architektów wnętrz i zachwycają inwestorów. Chętnie widzielibyśmy je w naszych domach. Dlatego producenci oraz wykonawcy stale poszukują sposobów na odwzorowanie takiej surowej, oryginalnej powierzchni przy pomocy nowoczesnych technik i materiałów. Znakomitym przykładem udanego wprowadzenie do nowych obiektów surowej estetyki, jest beton architektoniczny inspirowany wyglądem betonowych płyt. To rozwiązanie, które już na dobre ugruntowało swoją pozycję w projektach wnętrz w stylu loftowym, industrialnym czy minimalistycznym.
Efekt rdzy na ścianie
Dziś coraz chętniej urządzamy wnętrza mieszkalne w duchu przytulnego minimalizmu, czego przykładem jest popularności trendu japandi. W takich projektach często pojawiają się dodające przytulności, a zarazem designerskiego sznytu materiały, które zwracają naszą uwagę na to, co niedoskonałe oraz niepowtarzalne. Takie jak metaliczne powierzchnie pokrytą rdzą w wyniku procesów korozji. Ich unikalny wygląd możemy odwzorować na kilka sposobów. W zależności od wybranego materiału i techniki wykonania, materiały z efektem rdzy mogą zdobić wnętrze salonu, kuchni, a także łazienki. Dekorację ścienną imitującą rdzawą powierzchnię w ciepłych, głębokich odcieniach możemy wykonać przy pomocy specjalnych tynków dekoracyjnych. To rozwiązanie, które sprawdzi się w salonie (na ścianie telewizyjnej lub za kanapą) czy nad łóżkiem w sypialni. Praktyczne, gotowe do użytku produkty na bazie akrylu, umożliwiają tworzenie ciekawych dekoracji i dają wyjątkowe wrażenie skorodowanej blachy w specyficznych odcieniach rudości. Imitacje rdzawych powierzchni mogą stać się również ozdobą kuchni. Producenci mebli i materiałów meblowych oferują wiele ciekawych, atrakcyjnych rozwiązań. To fronty meblowe o wyglądzie stali kortenowskiej, wykorzystujące lakier z drobinkami metalu, płyty meblowe w kolorze metalicznej miedzi czy panele ścienne z efektem rdzewiejącej stali.
Płytki z efektem rdzy
Po industrialne wykończenia imitujące beton, miedź, rdzawą blachę chętnie sięgamy urządzając domową łazienkę. Surowa loftowa stylistyka to jeden z najpopularniejszych kierunków aranżacji tej przestrzeni. Jak uzyskać efekt rdzy na ścianach, które będą stale narażone na działanie wody lub wilgoci? Idealnym rozwiązaniem są płytki ceramiczne. Grafika kolekcji Metaliko oddaje wygląd i fakturę rdzy. Kolekcję tworzy płytka gładka w głębokich odcieniach brązów i rudości oraz płytka dekoracyjna, dodatkowo ozdobiona delikatnym wzorem cegiełek. Dzięki zastosowaniu mikrogranili jej powierzchnia mieni się, wydobywając głębię koloru i wzoru. Płytki w praktycznym formacie 30x60 cm, sprawdzą się także w niewielkich łazienkach. Będę znakomitą bazą awangardowego wnętrza w industrialnym wydaniu. Całość świetnie uzupełni betonowa podłoga z gresów Durin oraz dodatki w barwach czerni, grafitu, chłodnej stali. Płytki z efektem rdzy, to sposób na wystrój łazienki, który przypadnie do gustu nie tylko zwolennikom wyrazistych aranżacji, ale także poszukującym sposobu na wykreowanie ciepłego, nastrojowego wnętrza z designerskim zacięciem.
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY