Trendy
Jak uzyskać efekt betonu na ścianie?
Betonowa ściana w aranżacji wnętrz dziś już nikogo nie dziwi. Choć jeszcze do niedawna takie rozwiązanie było zarezerwowane typowo dla wnętrz urządzonych w stylu industrialnym, dziś coraz częściej beton gości w różnorodnych aranżacjach i kompozycjach dekoratorskich. Nic dziwnego. Jego surowość i prostota przyciąga wzrok, a do tego świetnie komponuje się w różnych rozwiązaniach dekoratorskich. Jednak wykonanie tego typu akcentu z prawdziwego betonu może przysporzyć wielu problemów, więc warto rozważyć inne możliwości. Jak zrobić imitację betonu na ścianie i które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze?
Wybierz najlepsze rozwiązanie
W związku z dużą popularnością betonowych ścian w ostatnich latach, rynek zadbał o różnorodne możliwości jego wykonania w domowym zaciszu. Każdy sposób ma swoje wady i zalety, więc przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac warto przemyśleć, jaki konkretnie efekt betonu chcemy osiągnąć i do postawionego celu dobrać odpowiednie środki. Surowy beton ma solidny i surowy wygląd, a jego powierzchnia jest porowata i występują na niej ubytki. Jak zrobić beton na ścianę, by jak najwierniej odwzorowywał oryginał? Oto kilka prostych metod oraz wady i zalety każdego rozwiązania:
Farba imitująca beton
Istnieją farby specjalnie stworzone do imitacji betonu, które najczęściej są dostępne w sprayach lub w formie płynnej. Jest to dość budżetowe rozwiązanie, jednak nakładanie tego typu farby bez wprawy może przysporzyć początkowo trudności, a to może przełożyć się na osiągnięty efekt. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność impregnacji farby możliwie szybko po jej zaaplikowaniu na ścianę.
Tapeta imitująca beton
Na rynku dostępne są tapety, które kolorystycznie naśladują wygląd betonu. Wybór tej opcji jest stosunkowo łatwy do zrealizowania, a jednocześnie pozwala uzyskać efekt betonu bez konieczności stosowania tynków czy farb. Jednak tapety są dość podatne na mechaniczne uszkodzenia, a także niektóre z nich trudno jest utrzymać w należytej czystości.
Tynk dekoracyjny imitujący beton
Kolejną możliwością jest użycie specjalnych tynków dekoracyjnych, które imitują wygląd betonu. Tynki dostępne są w różnych kolorach, strukturach i fakturach, a do tego są plastyczne i lekkie, więc i dość łatwe w montażu. Jednak tynki nie należą do najtrwalszych możliwości i nie oddają w pełni struktury betonu.
Beton architektoniczny
Beton architektoniczny jest odmianą tradycyjnego betonu, który dodatkowo spełnia funkcję estetyczną. Jest to materiał bardzo trwały i odporny, a dodatkowo izoluje pomieszczenie. Rozprowadzany jest na płytach, które są dość ciężkie i nieporęczne w montażu, a do tego wymagają wzmocnionego podłoża i wysokiej jakości mocowań.
Płytki z grafiką zainspirowaną betonem
Płytki o grafice i strukturze betonu w różnorodnych wariantach dają liczne możliwości dekoracyjne, dzięki którym beton może przybrać różne oblicza, a wręcz może zaskoczyć niecodziennym i spektakularnym wyglądem. Choć ceny zakupu płytek nie można porównać do kosztów zakupu farby, to efekt uzyskany z ich wykorzystaniem będzie oszałamiający. Oprócz efektownego wyglądu płytki są także bardzo trwałe, funkcjonalne i łatwe w montażu. Są też odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także na wilgoć, więc bez obaw można je zastosować we wszystkich domowych pomieszczeniach.
Skoro już wiemy jak zrobić beton na ścianie, sprawdźmy jaki efekt możemy uzyskać z wykorzystaniem płytek na podstawie kilku przykładowych inspiracji.
Inspirująca różnorodność
Jedną z najbardziej zróżnicowanych i ciekawych kolekcji jest Quenos, w której znajdziemy inspirowane betonem płytki w różnych formatach, kolorach i strukturach. Stonowane odcienie szarości stanowią świetną bazę do dalszych aranżacji, a zróżnicowana wielkość płytek pozwala na dostosowanie ich do konkretnej przestrzeni i uzyskanie niepowtarzalnego designu. Płytki doskonale łączą się z drewnem, np. płytkami lamelowymi Almera Wood i podłogą wykonaną z płytek drewnopodobnych Grand Wood Rustic Mocca.
W industrialnym stylu
Dla osób poszukujących klasycznej odsłony betonu została stworzona kolekcja Grava Graphite, która utrzymana jest w odcieniach od złamanej bieli poprzez szarości aż po ciemny grafit. Grafika naniesiona na płytkach uwzględnia naturalne zarysowania i upływający czas, który doskonale widać na prawdziwym betonie. W zależności od aranżacji i wizji dekoratorskiej z wykorzystaniem tych płytek można nadać wnętrzu zarówno surowego wizerunku, jak i klasycznego charakteru.
Beton w nowej odsłonie
Jedną z klasycznych, a jednocześnie nowoczesnych odsłon betonu możemy zaobserwować w kolekcji Afterglow. Na płytkach naniesiona jest grafika, która wiernie odwzorowuje powierzchnię betonu z drobnymi przetarciami, spękaniami i zarysowaniami, jednak miejscowo dodane, błyszczące aplikacje sprawiają, że płytka połyskuje w świetle. Dodatkowo wykończenie lappato matt przełamuje zwykłą surowość betonu i nadaje płytkom interesującej miękkości. Dzięki temu beton przyjmuje nowe, zdecydowanie mniej surowe oblicze.
W blasku betonu
Betonowe ściany są bardzo cenionym rozwiązaniem wśród miłośników wnętrz industrialnych, o minimalistycznym wystroju i prostych rozwiązaniach. Choć i takie surowe wnętrza mogą nabrać charakteru i blasku, zwłaszcza jeżeli do ich wykończenia wybierzemy kolekcje płytek Night Shade. Duże płytki o grafice betonu z charakterystycznymi, narożnymi zaciekami i błyszczącą powierzchnią wprowadzą do pomieszczeń nowoczesnego wyglądu i innowacyjności.
Z efektem 3D
Płytki betonowe, oprócz zwykłego, prostego wizerunku, to także liczne struktury, które niekoniecznie muszą kojarzyć się bezpośrednio z surowością cementu. Świetnym tego przykładem jest kolekcja Nerina Slash, w której grafika została wzorowana betonem w trzech odcieniach. Wśród dostępnych w kolekcji płytek na szczególną uwagę zasługuje płytka o wyjątkowej strukturze nierównych kwadratów, które nadają płytce wyglądu 3D. Płytki dostępne są w trzech kolorach, które wzajemnie się uzupełniają i pozwalają na uzyskanie różnorodnych efektów aranżacyjnych.
Z morskim akcentem
A co gdyby połączyć surowość betonu z urokiem morskich fal? Choć na pierwszą myśl pomysł ten może wydać się nieco szalony, to uzyskany efekt jest naprawdę interesujący. Warto spojrzeć na aranżację z wykorzystaniem kolekcji Concrete Sea, w których do dyspozycji są płytki gładkie, które przedstawiają klasyczną odsłonę betonu, a także płytki strukturalne z motywem morskiej fali. Matowe szkliwo użyte w produkcji płytek w unikalny sposób podkreśla charakter cementu i nadaje wnętrzu dodatkowego uroku.
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY