
Trendy
Jak urządzić wąski przedpokój?

Wąskie pomieszczenia nie należą do najłatwiejszych w aranżacji. Niewielka odległość od równoległych ścian sprawia, że często nie możemy sobie pozwolić na ustawienie mebli naprzeciwko siebie, co ogranicza nas w wyposażeniu wnętrza o potrzebne nam meble i dodatki. Wąski przedpokój w mieszkaniach pojawia się stosunkowo często. Korytarz pełni funkcję komunikacyjną, łączy ze sobą poszczególne pomieszczenia, ale również jest wizytówką naszego mieszkania. Jak urządzić go funkcjonalnie i modnie?
Postaw na jasne kolory na podłodze i ścianach
Wąski korytarz musimy optycznie powiększyć, a najlepiej poszerzyć, dzięki czemu wizualnie uzyskamy więcej wolnej przestrzeni. Najlepszym wyborem będą jasne barwy, które sprawiają, że nawet małe pomieszczenie wygląda na kilka metrów większe. Na podłodze niech pojawią się białe lub beżowe płytki ceramiczne. Modnym akcentem będzie Quenos white, czyli płytki inspirowane naturalnym kamieniem. Mają matowe wykończenie, przez co wyglądają jeszcze bardziej stylowo. Aby wnętrze poszerzyć, wykorzystaj podłużne płytki ceramiczne, przypominające wzorem i wymiarami klasyczne panele laminowane. Są długie, a ich faktura inspirowana jest naturalnym drewnem. W tym przypadku również zwracamy uwagę na jasny kolor drewna, jak Wood Concept czy też Grand Wood Natural Sand. Aby wnętrze poszerzyć, płytki układamy w poprzek, czyli prostopadle do dłuższych ścian.
A co ze ścianami? Pokrywamy je farbą w jasnym kolorze, może być to stepowa szarość lub kolor kości słoniowej. Jeżeli lubimy bardziej wyraziste barwy, to mogą być to także pastelowy róż lub miętowa zieleń. Ciekawy efekt osiągniemy ponadto, pokrywając dłuższe ściany strukturalnymi płytkami w kolorze betonu lub kamienia. Krótsze niech przyciągają uwagę, a więc będą w kontrastowych barwach, np. niebieskim lub zielonym.
Meble na jednej ścianie
Aby wąski korytarz był funkcjonalny, meble ustawiamy na jednej ścianie, wzdłuż dłuższej. Chcąc wykorzystać maksymalnie powierzchnię korytarza, niech będą to meble pokrywające całą wysokość ściany. Wybieramy szafę na wymiar, w której ukrywają się półki, wieszaki oraz schowek przy suficie na rzadziej używane ubrania czy sprzęty domowe. Dla komfortu i jednocześnie oryginalnego efektu wizualnego, tworzymy kącik z miękkim siedziskiem, nad którym zawieszamy kilka wieszaków. Pod siedzeniem, jak też nad wieszakami mogą znaleźć się szafki na buty.
Dekoracyjna ściana
Aby druga długa ściana nie była pusta i również odegrała ważną rolę we wnętrzu, ozdobimy ją lustrami. Mają one zdolność do optycznego powiększania przestrzeni, więc nie ograniczamy się tylko do jednego. Mogą być to lustra bez ramy, które podkreślą minimalistyczny charakter wnętrza, jak też w zdobionych ramach, idealnie pasujące do klasycznego wystroju. Rodzinnym akcentem będą zdjęcia z bliskimi, które już od wejścia będą informowały gości, że w tym domu pielęgnuje się relacje i ceni się wspólnie spędzony czas.
Wąski przedpokój nie musi oznaczać braku możliwości funkcjonalnej aranżacji. Powinny w nim dominować jasne kolory, lustrzane powierzchnie i wysokie zabudowy meblowe. Znajdzie się też miejsce na dekoracje i ozdoby.