Trendy
Jak urządzić wąską łazienkę?
Praktycznych porad aranżacyjnych na temat tego, jak urządzić wąską łazienkę, szukają mieszkańcy i bloków, i starych kamienic, i niektórych nowych apartamentowców, a zdarza się, że i właściciele domków jednorodzinnych. Dla wszystkich mamy dobrą wiadomość – przemyślany projekt pozwoli nawet w najciaśniejszym pomieszczeniu stworzyć wygodną oraz piękną strefę higieny i urody.
Długa wąska łazienka to bez wątpienia wielkie wyzwanie aranżacyjne. Łatwiejszą łamigłówką byłoby pomieszczenie choćby o mniejszym metrażu, ale z rzutem zbliżonym do kwadratu. Na wszystko jednak znajdzie się sposób, a łazienka nawet tak wąska, że wymusza układ wszystkich sprzętów wzdłuż jednej ściany, może być naprawdę wygodna.
Jak urządzić długą wąską łazienkę? Zacznij od funkcjonalności
Prace nad projektem takiego pomieszczenia trzeba zacząć od starannego rozlokowania niezbędnych sprzętów – raczej wzdłuż jednej ściany niż dwóch, by zapobiec późniejszemu chodzeniu slalomem. Przydadzą się tu modele stelażu WC i miski ustępowej o mniejszych parametrach, często oznaczane jako slim czy mini. Z drugiej strony jednak należy dążyć do umieszczenia we wnętrzu jak największej umywalki oraz kabiny prysznicowej (z drzwiami otwieranymi do środka lub przesuwnymi, by nie zabierały miejsca, ewentualnie w formule walk-in) bądź wanny (najlepiej typu 2w1, a więc z ruchomym parawanem osłaniającym natrysk). Na ogół sprawdza się zasada, by raczej ograniczać odległości pomiędzy sprzętami niż minimalizować same sprzęty. Niezależnie od tego należy zachować przejście o szerokości co najmniej 60 cm.
Często spotykanym wariantem omawianego typu pomieszczenia jest wąska łazienka z prysznicem zamykającym ciąg sprzętów – kolejno np. umywalkę, pralkę pod blatem i WC. To dobre rozwiązanie także wtedy, gdy ujęte w projekcie wnętrze to wąska łazienka z oknem na końcu. Aby okno nie było później regularnie zalewane, zwykle wystarczy odpowiednio usytuować armaturę. Dodatkową ochronę przed wodą zapewni mu w razie potrzeby ruchomy ekran z płyty poliwęglanowej lub hartowanego szkła, przepuszczający światło do wnętrza równie dobrze co szklana kabina prysznicowa.
Jak urządzić długą wąską łazienkę? Optycznie skróć ją i poszerz
Każde nieduże pomieszczenie zyska na przestronności za sprawą jasnych barw. Długa wąska łazienka nie jest tu wyjątkiem. Znakomity efekt dadzą m.in. biele, błękity, delikatne szarości oraz beże o raczej chłodnej tonacji – takie jak w serii Manuka, która przyjemny dla oka odcień kremowy łączy z nieregularnym wzorem naśladującym zaciery betonu. W przypadku tej kolekcji dyskretnym urozmaiceniem wnętrza może się stać połączenie płytek gładkich ze strukturalnymi, których faktura budzi skojarzenia ze spokojnie falującą wodą.
Ponieważ w wąskiej łazience należy bardzo powściągliwie stosować wszelkie efekty dekoracyjne, za całą ozdobę ścian wystarczy nawet regularna siatka fug pomiędzy drobnymi płytkami np. z kolekcji Salsa Metro Style. Do wyboru są tu modele płaskie (Salsa) oraz fazowane (Metro Style) w matowej i błyszczącej bieli. Błyszcząca powierzchnia sprawia, że wnętrze stanie się w odczuciu przestronniejsze. Wykorzystanie płytek o małym formacie to jednocześnie dobra odpowiedź na pytanie o to, jak urządzić wąską łazienkę tak, by odwrócić uwagę od szerokości pomieszczenia. W przypadku podłogi z kolei sprawdzi się wykorzystanie naśladującego dębową deskę modelu Passion Oak Cold Beige (a także wiele innych wzorów drewna w bogatej ofercie marki Opoczno) o wymiarach 14x90 cm. Układane w poprzek posadzki w łazience płytki te optycznie poszerzą wnętrze.
Jak urządzić długą wąską łazienkę? Wykorzystaj jeszcze kilka trików
Odpowiednio dobrane płytki pomogą też wizualnie skrócić zbyt długie pomieszczenie. Długa wąska łazienka z oknem i prysznicem na końcu aż prosi się o to, by po pierwsze ścianie na końcu nadać nieco ciemniejszy kolor od ścian bocznych, a po drugie strefę np. umywalki lub WC wyróżnić inną okładziną. Znakomite rozwiązania przynosi m.in. kolekcja Nerina Slash. Inspirowane betonem płytki dostępne są w trzech świetnie harmonizujących ze sobą odcieniach, które ponadto spotykają się w mozaikowym dekorze – wymarzonym w roli dekoracji ściany nad umywalką albo za WC.
A jeśli dodatkowo długa wąska łazienka z oknem i prysznicem jest nadmiernie wysoka (jak zdarza się w tzw. starym budownictwie), dobrze jest ją wizualnie obniżyć. Pomoże w tym pas ciemniejszego koloru sięgający do ok. 1,5 metra nad podłogą. W tym miejscu możemy polecić serię Green Show. Dół wypełnią płytki w przyjemnym odcieniu zieleni (w wersji gładkiej oraz strukturalnej z motywem miękko układających się pasm), wyżej pojawią się te z bardzo delikatnym motywem liści w bieli i jasnej szarości.
Podobnie jak w każdym niedużym pomieszczeniu, również tu cuda mogą zdziałać lustra – umieszczone tak, by podwajać czy nawet zwielokrotniać szerokość pomieszczenia. Wprowadzone w formie pionowych pasów, dodatkowo skrócą nadmiernie wydłużoną łazienkę. Na długiej ścianie naprzeciwko ciągu sprzętów można też umieścić akcenty dekoracyjne (obrazki, ozdobne kinkiety, rośliny doniczkowe w formie ogrodów wertykalnych), które będą odwracać uwagę od kształtu łazienki.
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY