Trendy
Jak urządzić sypialnię na poddaszu?
Zaarażowanie sypialni na poddaszu to bardzo wymagające zadanie. Wszystko za sprawą skosów, których funkcjonalne wykorzystanie stanowi nielada wyzwanie projektowe. Jednak, jeżeli dobrze wszystko rozplanujemy, powstanie przestrzeń wygodna, przytulna, idealna do relaksu i nocnego odpoczynku.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Łóżko najważniejsze
Punktem wyjścia przy urządzaniu sypialni na poddaszu powinno być ustalenie wysokości tzw. ścianek kolankowych, czyli prostych fragmentów ścian łączących się ze skosami. To od nich w dużej mierze zależeć będzie funkcjonalny układ pomieszczenia, w tym ustawienie łóżka czy szafy. Optymalnie, gdy ściany kolankowe mają min. 150 cm wysokości. Dzięki temu będziemy mieli szeroki wachlarz mozliwości aranżacyjnych. Na ich tle bez problemu stanie tradycyjnej wysokości wezgłowie łóżka, a my nie będziemy notorycznie uderzać główą o sufit. Jeżeli w dachu są okna połaciowe umiejscowione bezpośrednio nad łóżkiem to w bezchmurną noc będziemy mogli relaksować się przed snem podziwiając gwiazdy. Pamiętajmy jednak o zamontowaniu w oknach funkcjonalnych rolet lub żaluzji, aby móc regulować ilość światła słonecznego w sypialni i uchronić ją latem przed nadmiernym nagrzewaniem. Gdy wysokość ścianek kolankowych jest niższa, lepiej jest je zabudować i stworzyć przy nich miejsce do przechowywania. Łóżko ustawmy wówczas na ścianie szczytowej pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym może być wykończenie wybranej pionowej ściany w sypialni płytkami VULCANIC DUST marki Opoczno, które nadzą wnętrzu oryginalnego charakteru. Zainspirowane strukturą lawy wulkanicznej i wzbogacone rdzawymi żyłami tworzą spektakularny efekt. Płytki ceramiczne w odcieniach beżu idealnie wpasują się w ciepły sypialniany klimat.
Jeżeli bliska jest nam natura, ale preferujemy bardziej nowoczesne formy to idealnym rozwiązaniem będą płytki kamienne NEWSTONE marki Opoczno. Wyrazista struktura z wtopionymi małymi kamyczkami wygląda niezwykle realistycznie. Duże wymiary płytki i różnorodność kształtów pozwalają na wykorzystanie jej zarówno na małych, jak i większych powierzchniach. Z powodzeniem sprawdzi się jako płytka podłogowa i ścienna. Wszyscy wielbiciele surowych industrialnych wnętrz będą zachwyceni.
Schowki, skrytki
Skosy mimo, że nastreczają wielu problemów to budują również klimat poddasza. Ponadto, można je pomysłowo zabudować - stworzyć otwartą półkę, regał na książki i bibeloty, bądź zamkniętą szafę na ubrania. Ze względu na niestandardowe wymiary lepiej zaprojektować zabudowę na wymiar. Będziemy mieli wówczas gwarancję wykorzystania każdego wolnego centymetra, a jak wiadomo schowków nigdy za wiele.
Fokus na kolor
Wybierając kolorystykę ścian sypialni na poddaszu musimy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, stopień nachylenia skosów i ilość okien. Jasne kolory -biele, rozmyte szarości, blade pastele - optycznie powiększą przestrzeń. Jest to szczególnie ważne, gdy nasze poddasze jest słabo doświetlone. Gdy chcemy pobawić się kontrastem i postawić na ciemniejszą kolorystykę to zastosujmy ją na ścianach pionowych (szczytowych lub kolankowych), a nie skosach. W przeciwnym razie intensywne, ciemne odcienie zdominują i przytłoczą wnętrze. Nie bez znaczenia jest też kolor podłogi. Tu obowiązują te same zasady jak w przypadku ścian. Jaśniejszy parkiet wizualnie powiększy przestrzeń, ciemniejszy doda sypialni elegancji. Z przytulnym charakterem poddasza doskonale koresponduje parkiet drewniany albo... płytki ceramiczne dokonale odwzorowujące rysunek drewna np. kolekcja GRAND WOOD marki Opoczno. Ich zróżnicowana kolorystyka od jasnego beżu, przez szarości, po ciepły brąz sprawią, że nasza sypialnia nabierze wyjątkowości, a podłoga będzie nam służyć przez długie lata.