Trendy
Jak urządzić mieszkanie w stylu botanicznym?
Bliskość natury we wnętrzach niezwykle pozytywnie wpływa na nasz nastrój, daje poczucie równowagi, pozwala się odprężyć. Nie dziwi zatem ogromna popularności stylu botanicznego, który bazuje na kolorach i motywach roślinnych.
Styl botaniczny we wnętrzach
Już od kliku sezonów styl botaniczny należy do najchętniej wybieranych sposobów na urządzenie mieszkania. Barwy i desenie ze świata przyrody z powodzeniem wprowadzamy do różnych pomieszczeń. Kolory z palety zieleni, ekspresyjne wizerunki przeskalowanych liści i kwiatów, naturalne materiały – to atrybuty stylu botanicznego we wnętrzach. Do łask wracają także kwietniki, na których bujnie goszczą rośliny doniczkowe: palmy, monstery, bluszcze współtworzące ten trendowy wystrój. Otaczanie się naturą i jej motywami daje poczucie szczęścia, pozwala odnaleźć równowagę i spokój. Przyroda jest ponadczasowa, dlatego wnętrza urządzone w myśl koncepcji biophilic design będą robić wrażenie i zachwycać estetyką bez względu na zmieniającą się modę wnętrzarską. Od czego zacząć urządzanie mieszkania w stylu botanicznym? Jak zawsze, najważniejsza jest spójność aranżacji. W tej konwencji możemy ją łatwo osiągnąć wybierając wyrazisty lejtmotyw, który będzie przewijał się w każdym pomieszczeniu. Postawmy na efektowny wzór imponujących tropikalnych liści powtórzony na materiałach i dodatkach.
Salon w stylu botanicznym
Estetyka bazująca na kolorach i motywach ze świata flory jest świetnym sposobem na urządzenie salonu. W takim wnętrzu doskonale się wypoczywa, a widok zieleni i towarzystwo żywych roślin dodaje pozytywnej energii. Estetyka ta przypadnie do gustu zwłaszcza wielbicielom wyrazistych deseni oraz żywej kolorystyki. To także styl dla osób, które lubią bawić się aranżacją, dodawać kolejne elementy wystroju oraz eksponować przedmioty i dekoracje. Kolorystyka wnętrza w stylu botanicznym bazuje na jasnych tonach: złamanej bieli i szarościach, skontrastowanych energetyczną zielenią. W otoczeniu roślin, które królują w salonie w stylu botanicznym znakomicie zaprezentuje się szara kanapa i fotele. Dodajmy do tego meble z jasnego drewna: półki i regały na kwiaty, komodę i stolik kawowy, a uzyskamy pogodne i optymistyczne wnętrze. Jego naturalny klimat podkreślą dodatki: osłonki na doniczki w formie koszy ze sznurka lub wikliny, jutowy dywan, bambusowa lampa.
Trend urban jungle
Styl botaniczny niejedno ma imię, dlatego urządzając salon możemy nadać mu charakter „urban jungle”. Wówczas postawmy na mocniejsze kolory. Efektownie zaprezentuje się sofa w odcieniu głębokiej zieleni. Ścianom nadajmy ciemniejszy odcień szarości, a na meble i podłogi wybierzmy drewno o wyrazistym rysunku i ciepłej barwie. Dodatki w matowej czerni podkreślą nowoczesny charakter aranżacji. Idealnie pasować będą regały z czarnych stalowych profili – nadajmy im funkcję kwietników. Lejtmotyw w postaci liściastych deseni w każdej wersji wystroju będzie atrakcyjnym dopełnieniem. Efekt „wow” zrobi tapeta na ścianie za kanapą z motywem tropikalnej dżungli. W salonie w stylu botanicznym prym wiodą naturalne materiały, ale wybierając wykończenie podłogi warto w tym wypadku rozważyć ekologiczną alternatywę dla desek. Drewnopodobne gresy przekonują zarówno funkcjonalnością, jak i estetyką. W botaniczną stylistykę znakomicie wpiszą się gresowe deski z serii Grand Wood oraz Wood Concept, dostępne w atrakcyjnej gamie odcieni drewna.
Łazienka w stylu botanicznym
Styl botaniczny świetnie sprawdza się zarówno w salonie, sypialni jak i łazience. Motywy florystyczne, wszechobecna zieleń tworzą idealną scenerię do relaksu w kąpieli, a jasne kolory oraz naturalne materiały zapewniają ponadczasowy wygląd. Najlepiej oprzeć wystrój na wspólnym dla wszystkich pomieszczeń motywie roślinnym. Zarówno dla zachowania aranżacyjnej spójności, ale przede wszystkim zaakcentowania stylu aranżacji. W łazience w trendzie botanicznym prawdziwą gwiazdą będą płytki ścienne z kolekcji Motti Leaf ozdobione deseniem dużych zielonych liści w atrakcyjnym, malarskim ujęciu. Świetnie zaprezentują się na wybranym, dobrze eksponowanym fragmencie ściany nad wanną. Ozdobią wnętrze, pozwolą wykreować atmosferę relaksu w otoczeniu natury. Dobrze wypadną w zestawieniu z naturalnymi materiałami, barwami z jasnej palety i organicznymi formami wyposażenia. Zgrabną kompozycję ceramiczną stworzymy łącząc je z płytkami w odcieniach głębokiego beżu z kolekcji Sensuella inspirowanej piaskowcem oraz z klasycznymi białymi płytkami. Dla dopełnienia aranżacji łazienki w stylu botanicznym, warto wprowadzić do wnętrza jaśniejsze tony zieleni, np. trendowy szałwiowy, jako kolor mebli. Akcesoria i armatura w kolorze ciepłej miedzi idealnie dopełnią całości.
Sypialnia w stylu botanicznym
Urządzając mieszkanie w stylu botanicznym na pewno nie będziemy narzekać na brak pomysłów. Inspiracji dostarczy sama natura, a kolory, desenie i materiały możemy dowolnie komponować. Urządzając sypialnię utrzymaną w trendzie botanicznym warto nieco uspokoić aranżację, aby wystrój sprzyjał wyciszeniu. Dlatego przewijający się w całym projekcie wnętrza motyw liści należy zastosować tym razem z umiarem. Może to być deseń pościeli albo dekoracyjnych poduszek, do tego stylowy akcent w postaci niewielkiej galerii ściennej z grafikami roślin. Z kolei jako baza aranżacji znakomicie sprawdzi się drewno. Myśląc o ekologii postawmy na funkcjonalne i piękne gresy drewnopodobne. Z zielenią dodatków, roślin doniczkowych i tekstyliów dobrze zgra się kolekcja Grand Wood Natural Warm Grey. Płytki w formacie desek wiernie odwzorowują strukturę drewna dębowego. Ponadto wyróżniają się zróżnicowaną kolorystyką: od delikatnego beżu i szarości po ciepły brąz. Taki materiał możemy zastosować nie tylko na podłodze. Gresy ułożone poziomo na ścianie za łóżkiem będą niebanalną dekoracją wnętrza, świetnie wpisując się w trend powrotu do natury. Na koniec nie zapominajmy o żywej zielni. Jeśli w sypialni nie ma miejsca na regał czy półki, doniczki z roślinami możemy umieścić w oryginalnych kwietnikach mocowanych do sufitu.
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY