
Trendy
Jak urządzić mały salon ze stołem?

Może być niewielki kawowy lub w bardziej imponującym rozmiarze z kilkoma krzesłami wokół. Przybiera różne kształty, od klasycznych prostokątów, przez minimalistyczne kwadraty, po łagodne zaokrąglenia. Stół w salonie to czasem wyzwanie, szczególnie kiedy mamy ograniczone możliwości związane z metrażem. Gdzie powinien stanąć stół, jak go wybrać i jak urządzić takie wnętrze?
Stół kawowy czy stół jadalniany?
W każdym domu powinien być stół, który pozwoli na wspólne zjedzenie posiłku wszystkim domownikom. Jeżeli jest osobne pomieszczenie, jak jadalnia, to do salonu wybieramy jedynie mały stolik kawowy, który będzie towarzyszył sofie. W przypadku konieczności lub chęci aranżacji kącika jadalnianego w salonie, trzeba zdecydować się na taki stół, który będzie funkcjonalny i nie ograniczy poruszania się po pomieszczeniu. Najlepiej w takim przypadku sprawdza się rozkładany stół, którego wielkość możemy dowolnie modyfikować, dostosowując ją do swoich aktualnych potrzeb.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Kącik wypoczynkowy z małym stolikiem
W małym salonie powinniśmy bardzo dokładnie sprecyzować swoje priorytety. Wybierając stolik, który będzie uzupełnieniem kącika wypoczynkowego, dopasujmy go wielkością do sofy. Jeżeli jest to klasyczna kanapa, dobrym wyborem będzie mały stolik okrągły, np. na metalowych nóżkach i z kamiennym blatem. Masz narożnik? Wybierz stolik kwadratowy i prostokątny, kształtem dopasowanym do wolnej przestrzeni przy narożniku. Jeżeli zależy Ci na większym stoliku, a nie masz wystarczająco dużo miejsca, zastanów się nad stolikiem modułowym.
Jadalnia w małym salonie
W salonie musi znaleźć się większy stół, przy którym staną co najmniej dwa, a najlepiej cztery krzesła. Taki stół możemy wykorzystać do podziału przestrzeni na strefy, wydzielając strefę kuchenną i wypoczynkową, jeżeli w salonie znajduje się też aneks. Dobrym dla niego miejscem jest przestrzeń pod oknem, a także przy jednej z wolnych ścian. Prostokątny będzie lepiej do niej przylegał i tym samym zajmował mniej miejsca. Ponadto rozkładany, na co dzień będzie małym stołem dla domowników, a przyjmując gości, możesz zawsze rozłożyć go do większych rozmiarów.
Podłoga odporna na zarysowania
Jeśli planujesz wystrój wnętrz, a jesteś jeszcze w trakcie remontu myśląc o stole w salonie jeszcze raz przemyśl Twój wybór podłogi. W takim przypadku jest ona bardziej narażona na ścieranie i zarysowania, a więc zdecydowanie szybciej mogą pojawić się widoczne ślady użytkowania, odsuwania krzeseł, czy wgłębienia w miejscu nóg stołu. Zamiast klasycznych paneli laminowanych możesz zdecydować się na płytki ceramiczne, dotychczas charakterystyczne jedynie dla kuchni, łazienki i korytarza, obecnie coraz bardziej popularne również na podłodze w salonie, czy sypialni . Płytki ceramiczne są bardziej odporne na zarysowania, ścieranie oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu przesuwając stół czy krzesła nie będziemy niszczyć podłogi. Płytki występują dzisiaj w różnorodnej palecie kolorystyk i wzorów, również tych w perfekcyjny sposób odwzorowujących naturę. Możesz zdecydować się m.in. na piękne, ciepłe drewno Grand Wood, chłodny i surowy beton Newstone, Quenos lub Grava, a także szlachetny kamień, przypominający do złudzenia marmur lub granit.
W każdym salonie znajdzie się miejsce dla najważniejszego mebla w domu – stołu. Możemy go wyróżnić oryginalnymi krzesłami, ciekawym nakryciem lub też wazonem ze świeżymi kwiatami. Trzeba jednak zadbać nie tylko o kwestie wizualne, ale również praktyczne, jak odporna na ścieranie i zarysowanie podłoga. W takich pomieszczeniach jest ona bardziej narażona na uszkodzenia.