Trendy
Jak urządzić mały przedpokój?
Nad tym, jak urządzić mały przedpokój, zastanawia się większość osób przymierzających się do aranżacji lub remontu mieszkania. Przestronne hole nie zdarzają się przecież zbyt często. Choć mały metraż oznacza duże wyzwanie, naszych kilka rad pomoże stworzyć wygodną strefę wejścia do domu.
Każdy przedpokój jest inny, a to wielkość i kształt pomieszczenia oraz liczba i usytuowanie drzwi określają potencjał aranżacyjny wnętrza. Przy doborze wyposażenia znaczenie ma też oczywiście profil użytkowników – liczba domowników oraz ich styl życia, a w tym m.in. wiek, płeć, zasób garderoby… Czynników, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu sfery funkcjonalnej takiego pomieszczenia jest więc niemało, a przecież ważną rolę grają także kwestie czysto estetyczne – również bardzo indywidualne. Mimo wszystko istnieje garść reguł, które pomagają znaleźć trafną odpowiedź na pytanie o to, jak urządzić mały przedpokój.
Jak urządzić mały przedpokój? Zacznij od sprzętów
Urządzanie małego przedpokoju trzeba zacząć od starannego zmierzenia i rozrysowania sobie ścian wraz ze wszystkimi otworami – drzwiami wejściowymi, przejściami do poszczególnych pomieszczeń, ewentualnie oknem. Na podstawie takiego rzutu można zacząć analizować rozmieszczenie sprzętów. Podstawowe to kołki lub haczyki do wieszania okryć, półki lub szafka na buty, półeczka, blacik albo pojemnik na drobiazgi (klucze, smycz dla psa, łyżkę do butów, torbę na zakupy itp.). Bardzo przyda się też półka bądź wisząca szafka na czapki, szaliki, rękawiczki. A jeśli okazałoby się to możliwe, kołki czy haczyki lepiej zastąpić drążkiem na wieszaki.
Jak urządzić mały przedpokój? Przemyśl styl wnętrza
Każdy przedpokój powinien zapowiadać atmosferę mieszkania, a nie stanowić jakiegoś odrębnego zjawiska estetycznego. W przypadku małego przedpokoju jest to szczególnie istotne. Dlaczego? Wizualnie związany z salonem czy z kuchnią stanie się po prostu wizualnie większy. Wobec tego trafnym wyborem do małego przedpokoju staną się gresowe płytki podłogowe gładko przechodzące do kolejnych pomieszczeń. Jakie wybrać? Podpowiadamy.
Uniwersalną stylistycznie bazą ciepłego, przytulnego wystroju mieszkania mogą być płytki drewnopodobne przypominające deskę. Do najczęściej wybieranych należą Natural Ash Beige z delikatnym, mało kontrastowym wzorem jesionu oraz Passion Oak Natural z kolei z ekspresyjnym, wyrazistym, mocnym rysunkiem słojów i sęków dębu. Pierwszy to znakomity wybór do jasnego mieszkania w stylu skandynawskim albo klasycznym, modern classic lub vintage. Drugi natomiast wprowadzi rys nieujarzmionej przyrody do wnętrza w stylu eko, boho lub rustykalnym. Jednocześnie wzorzysta płytka może stać się znakomitą ozdobą przedpokoju tak małego, że brakuje w nim przestrzeni na jakiekolwiek inne ozdoby.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Jak urządzić mały przedpokój? Wykreuj większą przestrzeń
Aby mały przedpokój sprawiał wrażenie większego, warto zastosować sprawdzone triki aranżacyjne. Jeden z nich to zatarcie granicy między płaszczyznami poziomymi a pionowymi. Uzyskać taki efekt pozwolą płytki ścienno-podłogowe ze wzorem, który sprawdzi się i tu, i tu. Nasza propozycja to efektowna, ale bardzo wyważona kolekcja Silver Point przypominająca jasnoszary kamień o ciemniejszych pasmach i białych żyłkach. Płytki w szlachetnym macie świetnie zaprezentują się na posadzce oraz na ścianie np. pod wieszakiem. Dzięki nim nawet mokre od deszczu ubrania nie zostawią już śladów.
Odczucie przestronności podniesie też posadzka z jasnych płyt z połyskiem. Jakich? Propozycji do wyboru jest mnóstwo, ale do najciekawszych bez wątpienia należy kolekcja Night Shade ze wzorem polerowanego betonu. To niecodzienne zestawienie da wnętrzu efektowny, z pozoru surowy, ale bardzo elegancki wyraz. A kto obawia się posadzki polerowanej tam, gdzie bywa mokro, może wybrać model z powierzchnią lappato, tzn. łączącą w sobie pola błyszczące i matowe. Z pierwszymi wspaniale współpracuje światło, drugie gwarantują pewne oparcie nawet w deszczowe czy śnieżne dni. Tu nasuwa się na myśl srebrzystoszary wzór kamienia Lake Stone. Choć bezpretensjonalny, bez wątpienia da wnętrzu klasę. A przy tym sprawi, że mały przedpokój optycznie zyska przestrzeń.
W małym przedpokoju nie może oczywiście zabraknąć dużego lustra. Jeśli nie będzie na nie miejsca na ścianie, można umieścić je na drzwiach. Najlepiej przy tym, by skrzydło pokryte lustrzaną taflą sygnalizowało drzwi wejściowe albo przejście do pomieszczenia o charakterystycznej funkcji, np. do łazienki. Na koniec pozostało nam oświetlenie. Im bardziej rozbudowane i im jaśniejsze, tym mały przedpokój będzie się wydawał większy.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY