Trendy
Jak urządzić łazienkę z wanną narożną?
Mimo ogromnej popularności prysznica w łazience, nadal wśród urządzających nie brakuje zwolenników kąpieli w wannie, a wielu po prosu nie wyobraża sobie bez niej łazienki. Co przemawia za wyborem wanny narożnej? W jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej i jak urządzić łazienkę z wanną o takiej formie?
Łazienka z wanną czy prysznicem? Wady i zalety obu rozwiązań
Prysznic to decydowana oszczędność miejsca, dobre rozwiązanie do bardzo małych łazienek oraz więcej przestrzeni w tych nieco większych wnętrzach. Decydując się na wybór prysznica, zwłaszcza w wersji walk-in, możemy wykończyć całą podłogę jednolitym materiałem (świetnie zaprezentują się m.in. płytki z rysunkiem betonu, np. Newstone Grey czy Concrete Sea) i dzięki temu optycznie powiększyć przestrzeń. Ściana we wnęce prysznicowej to także dobre miejsce na zaplanowanie efektownej dekoracji, np. w postaci okładziny z płytek z kolekcji Patchwork Geometric Flower z urokliwym florystycznym wzorem. Prysznic nie tylko daje wiele możliwości aranżacji, ale też pomaga zaoszczędzić czas podczas porannej toalety. Jest funkcjonalny i wygodny. Pozwala komfortowo wziąć kąpiel bez - uciążliwego dla osób starszych czy borykających się z różnymi schorzeniami lub kontuzjami - wchodzenia i wychodzenia z wanny. Jednak wanna w łazience także ma sporo zalet. Doceniają je m.in. rodzice małych dzieci podczas codziennych kąpiel. Prysznic nie zapewni takiego komfortu, co wanna, zwłaszcza model narożny ze specjalnie wyprofilowanym siedziskiem czy półką. Opiekunowie psów także chętnie korzystają z możliwości doraźnego wykąpania swego pupila w domowej wannie. Natomiast dla miłośników długich kąpieli, przy świecach i z dużą ilością piany, wanna to niezastąpiona forma relaksu. A jeżeli wśród domowników są także zwolennicy natrysku, bez problemu można skompletować ją z parawanem, zyskując dodatkową funkcję. Co do aranżacji łazienki z wanną, to możliwości są wprost nieograniczone. Zwłaszcza ściana nad wanną daje pole do realizacji śmiałych pomysłów dekoracyjnych: pięknie zaprezentują się na niej gresy o wzorze marmuru, jak z te z kolekcji Cosima czy Calacatta Gold albo ceramiczne deski Passion Oak Beige czy Classic Oak Grey. Efekt „wow” z kolei wywoła fototapeta, np. z morskim motywem, zabezpieczona szkłem.
Łazienka z wanną narożną – praktycznie na małym metrażu
Decydując się na urządzenie łazienki z wanną stajemy przed ważna decyzją - mianowicie na jaki rodzaj wanny się zdecydować. Możliwości jest wiele, bo to zarówno modele wolnostojące jak i do zabudowy. Różne formy (owalne, prostokątne, asymetryczne) i sposoby montażu, w tym przyścienny i narożny. Ten ostatni należy do najpopularniejszych, bo to dobre rozwiązanie zwłaszcza do niedużych łazienek lub nieustawnych, o nietypowym kształcie, a także łazienek pod skosem dachowym. Wanna narożna znakomicie sprawdza się w małej łazience. Z uwagi na niewielkie wymiary zewnętrze nie zajmuje dużo miejsca, a mimo to oferuje komfortową kąpiel dzięki obszernemu wnętrzu, zwłaszcza w przypadku modeli półokrągłych. Warto wiedzieć, że wanna narożna jest wygodniejsza i daje więcej swobody ruchów podczas kąpieli od wanny prostokątnej o takiej samej długości. Kompaktowe wymiary to główna zaleta wanien narożnych, a spośród oferowanych modeli w małych łazienkach doskonale spiszą się te o wymiarach 140x70 czy 150x75 cm. Kolejny atut to ergonomicznie wyprofilowane wnętrze, które zapewnia wygodę i daje dobre podparcie plecom. Urządzających przekonają także dedykowane panele przednie z tego samego materiału (akrylu sanitarnego), co zdecydowanie ułatwia montaż, bo wanny nie trzeba już zabudowywać. Ale nie jest to jedyna opcja i bez problemu znajdziemy modele narożne także zabudowy płytkami. W tej roli znakomicie spiszą się małe płytki cegiełki 10x30cm z kolekcji Salsa & Merto Style – zarówno ułożone poziomo jak i pionowo na obudowie wanny dodadzą wnętrzu uroku i wniosą odrobinę klimatu retro. Decydując się na wannę narożną, najlepiej postawić na model asymetryczny, którego kształt pozwala zyskać miejsce w łazience. To charakterystyczne zwężenie w „nogach” wanny sprawia, że zyskujemy przestrzeń na przykład na umieszczenie wygodnej szafki z umywalką lub pralki, na którą nie byłoby miejsca przy tradycyjnej wannie prostokątnej.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Łazienka z wanną narożną – możliwości aranżacyjne
Wanny narożne wyróżniają się nowoczesną formą, głównie za sprawą cech materiału wykonania, czyli w przeważającej mierze akrylu sanitarnego. Mimo to możemy łazienkę z wanną narożną z powodzeniem urządzić na wiele sposobów, nadając jej z równym powodzeniem minimalistyczny styl, co przytulny charakter domowego spa. Możliwości jest wiele. Zacznijmy od aranżacyjnej bazy dobierając odpowiednie płytki ścienne i podłogowe. Pamiętajmy, że ze względu na ulokowanie wanny w narożniku uwagę będzie skupiać ściana ponad nią. Dlatego warto zaplanować w tym miejscu ciekawy motyw dekoracyjny. Postawmy na kolekcję, która poza gładkimi płytkami bazowymi oferuje również interesujące dekory, np. Keep Calm. W jej skład wchodzą gładkie płytki podłogowe i ścienne z rysunkiem delikatnie zacieranego, jasnoszarego betonu, ale także płytki strukturalne oddające jego chropowatą fakturę oraz płytki, których powierzchnię podzielono przekątną linią na gładką i strukturalną. Jeżeli wykorzystamy również mozaikę z tej kolekcji z tym samym motywem, stworzymy naprawdę intersujące i przyciągające wzrok kompozycje ścienne. To znakomita propozycja do łazienki urządzonej w stylu przytulnego loftu. Całość idealnie uzupełni podłoga z drewnopodobnych gresów w jasnym kolorze. Do łazienki urządzonej w bardziej kobiecym stylu, z nutą boho, możemy wybrać płytki Calm Colors z rysunkiem betonu w beżowym odcieniu. Dekoracyjne płytki z ornamentowym wzorem stworzą na ścianie z wanną narożną efektowny dekor przypominający orientalne dywany. Efektowne kompozycje ścienne możemy tworzyć również sięgając po kolekcje Grey Blanket czy Argeo Touch z ciekawymi strukturami, które znakomicie zaprezentują się nad wanną. Zarówno na ścianie jak i we wnękach ściennych. Zamontowane w nich dyskretne oświetlenie ledowe pozwoli wyeksponować unikatowy wzór.
Gdy na wyposażenie łazienki składa się narożna wanna z obszernym wnętrzem i wyeksponowanym frontem oraz ceramika sanitarna w białym kolorze, możemy śmiało sięgnąć po odważne, także ciemne kolory okładzin. Świetne efekty aranżacyjne oparte na kontrastach pozwoli uzyskać kolekcja Love You Navy, która tworzą płytki gładkie oraz strukturalne z motywem jodełki w eleganckim ciemnoniebieskim kolorze, a uzupełniają chevronowe mozaiki łączące kolor i drewno. Zarówno płytki strukturalne jak i mozaiki możemy wyeksponować q narożniku nad wanną. Będę rewelacyjną bazą nowoczesnej łazienki w klimacie domowego spa. Intensywny kolor ścian świetnie zbalansuje drewnopodobny gres na podłodze.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY