Trendy
Jak urządzić łazienkę w stylu shabby chic?
Lubisz bawić się aranżacją wnętrz, łączyć elementy różnych stylistyki oraz nadawać nowe życie starym przedmiotom? Dobrze czujesz się w przytulnych przestrzeniach, cenisz antyki i pamiątki? To znaczy, że styl shabby chic jest właśnie dla Ciebie! Sprawdź, jak urządzić pełną uroku łazienkę z romantyczną nutą.
Łazienka w stylu shabby chic – dodatki na pierwszym planie
Aranżacja w stylu shabby chic to nietuzinkowy pomysł na urządzenie łazienki. Pierwsze skrzypce grają tu jasne kolory, głównie biel ożywiona dodatkiem pasteli oraz naturalne materiały, a więc drewno. Jednak o wyjątkowym, stylowym charakterze wystroju decydują dekoracje i bibeloty. Bo wnętrze w stylu shabby chic ma przede wszystkim duszę! Romantyczną, nieco nostalgiczną, kobiecą. Kocha stare przedmioty i urokliwe dodatki, których także w stylizacji łazienki powinno być raczej sporo. Od lustra shabby chic w zdobnej ramie, poprzez świeże i suszone kwiaty, zarówno we flakonach jak i w postaci zdobiących ściany wianków, aż po praktyczne akcesoria, ale w formie wyszukanych, zdobnych pojemników z ceramiki, a nawet porcelany albo plecionych z wikliny bądź sznurka.
Łazienka w stylu shabby chic – antyki i drewno
W tego typu łazienkach bardzo mile widziane są wszelkie odniesienia do przeszłości. Mogą to być odnowione, antyczne meble, rodzinne pamiątki, przedmioty vintage. Autentyczne, ale też stylizowane. Ważne, aby meble i wyposażenie miały nie tylko funkcjonalny, ale przede wszystkim dekoracyjny charakter i oferowały miejsce do postawienia, położenia czy powieszenia klimatycznych bibelotów i akcesoriów. Tak urozmaicony wystrój potrzebuje klasycznej, stonowanej bazy. W tej roli znakomicie zaprezentuje się drewno, które doda wnętrzu przytulności. W łazience najlepiej postawić na praktyczne gresy drewnopodobne, które mają formaty desek i dostępne są w wielu efektownych kolorach. Wymarzonym wyborem do romantycznej przestrzeni łazienki shabby chic będę odcienie przywodzące na myśl rozbielone drewno, noszące ślady upływy czasu czy działania wody morskiej. Takie są płytki z kolekcji Classic Oak White (15x89 i 20x89 cm) z serii Wood Concept. Mają jasny odcień i lekko opalizujący rysunek drewna, dlatego znakomicie rozświetlą przestrzeń i podkreślą lekki charakter aranżacji. Ułożone na podłodze, pięknie będą wyglądały muskane długimi, zwiewnymi zasłonami (w łazience z oknem), a także jako tło dla toaletki na finezyjnie wygiętych nóżkach.
Jeżeli zależy nam, aby jasne wnętrze łazienki shabby chic zyskało nieco więcej przytulności, możemy sięgnąć po ceramiczne deski w naturalnych, beżowych odcieniach. Charakter wnętrza dobrze oddadzą gresy z kolekcji Passion Oak Natural z pięknie odwzorowanymi słojami i sękami. Dodatkowym atutem jest powierzchnia gresów oddającą także strukturę drewna.
Łazienka w stylu shabby chic – lekka i stylowa biel
Niezawodnym sposobem na wykreowanie lekkiego i jasnego wnętrza shabby chic jest biel, która w przestrzeniach łazienek sprawdza się znakomicie. W romantycznym wnętrzu, pełnym pamiątek i ozdób, biel ścian zestawiona z drewnem na podłodze stworzy pewną i ponadczasową bazę. Wybierając białe płytki na ściany, warto zwrócić uwagę na ich format i sposób wykończenia powierzchni oraz fakturę. Bo wybór pośród białych kolekcji ściennych jest na naprawdę spory, a od tego jaki rodzaj glazury wybierzemy będzie zależał ostateczny efekt. Pamiętajmy, że shabby chic wdzięcznie łączy elementy różnych stylistyk. Nutę vintage w wystroju łazienki znakomicie podkreślą płytki typu cegiełki. W kolekcji Metro Style znajdziemy kafle w formacie 10x30 cm o szkliwionej powierzchni z charakterystycznie ściętą (fazowaną) krawędzią. Będę stanowiły wyrazisty element aranżacji, dlatego warto skupić się na nieco prostszych formach mebli i ceramiki sanitarnej. Dobrze będzie natomiast zastosować stylistyczny kontrapunkt w postaci czarnego akcentu: baterii umywalkowej lub kilku drobnych dekoracji. Z kolei płytki Salsa są zupełnie gładkie, ale ze względu na format dłuższych cegiełek wniosą do łazienki klimat retro. Będę ciekawym tłem dla wolnostojącej wanny oraz armatury z tradycyjnymi kurkami. Romantyczny wystrój podkreślą kwiatowe motywy, nieodzowne w stylu shabby chic oraz akcenty koloru. Może to być tapeta z kwiecistym deseniem zastosowana na ścianie nad ceramiczną lamperią.
Jeżeli zależy nam, aby za wykreowanie wnętrza w duchu shabby chic odpowiadały głównie dodatki, a okładziny i wyposażenie zachowały oszczędny, nowoczesny charakter, zdecydujmy się na gładkie płytki w większym formacie. Dobrym wyborem będzie kolekcja Love You Navy white (30x90 cm) o satynowym wykończeniu. Przy tak stonowanym tle możemy wprost zaszaleć z dodatkami. Pasować będą zarówno akcesoria z ceramiki, ale także drewna. Suszone trawy w dzbanach oraz świece zapachowe w stylowych lampionach podkreślą klimat wnętrza. Dodając również mozaikę z tej kolekcji, łączącą elementy białe i drewnopodobne we wzór jodełki, możemy ciekawie wyznaczyć strefę, np. nad umywalką, stylistycznie nawiązując do drewna na podłodze. Idealnie pasować będą deski gresowe Love You Wood Satin lub Grand Wood Rustic Light Brown.
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY