Trendy
Jak urządzić łazienkę w stylu rustykalnym?
Na pytanie, jak urządzić łazienkę w stylu rustykalnym, nie ma jednej odpowiedzi. Łazienki rustykalne mogą przecież czerpać na równi z surowości wiejskiej chaty, z elegancji starego dworku albo z ponadczasowej prostoty, jaka kojarzy się dziś głównie ze stylem skandynawskim. Podpowiadamy, co łączy wszystkie te trzy nurty aranżacji łazienki w stylu rustykalnym, a co je odróżnia. Radzimy też, na co postawić akcent, by łazienka w stylu wiejskim nawet w samym środku wielkiego miasta prezentowała się doskonale.
Rustykalna łazienka w stylu wiejskim
Zacznijmy od cech wspólnych. Łazienka w stylu wiejskim musi się charakteryzować prostotą, powściągliwością, a nawet surowością. Najlepiej sprawdzi się tu jasna paleta barw, z istotną rolą kolorów ziemi oraz bieli – m.in. w postaci ceramiki łazienkowej. W aranżacji nie może zabraknąć nie tylko drobnych płytek ceramicznych, ale i surowego na pozór drewna (faktycznie zabezpieczonego np. olejem, woskiem lub specjalnym matowym lakierem), a także widocznych płaszczyzn tynku – najlepiej nierównego. Dobrze, by tkaniny (od firanek czy zasłon przez dywaniki aż po ręczniki) przypominały zgrzebną wełnę, surową bawełnę albo len. A im więcej naturalnych materiałów znajdzie się w aranżacji, tym wnętrze będzie wyglądać bardziej autentycznie.
Łazienka a'la dworek
Rustykalna łazienka w poetyce starego dworku może mieć na podłodze płytki ceramiczne ze wzorami retro, jakie znamy ze starych kamienic. Bogaty wybór i deseni, i kolorów przynosi m.in. kolekcja Patchwork. Na ścianach z kolei najlepiej będą wyglądały albo niewielkie płytki kwadratowe w odcieniu złamanej bieli (układane prosto albo w karo), albo cegiełki – tzw. metro. Jedne lub drugie na wysokości ok. półtora metra może zwieńczyć delikatny gzyms. Powyżej jest już miejsce na tynk w wybranym odcieniu, najlepiej z palety odcieni naturalnych. Co do wyposażenia z kolei, ceramika do łazienki inspirowanej starym dworkiem może mieć stylizowane, „babcine” kształty oraz mosiężną armaturę. Aby całość nie kojarzyła się ze stylem pałacowym, warto, by obok stanęły dość proste rustykalne meble np. z olejowanej sosny (a nie dekoracyjne antyki), w oknie zawisły haftowane firaneczki (zamiast szykownych zasłon lub rolet rzymskich), a lampy miały formy przywodzące na myśl raczej stare świeczniki niż kryształowe żyrandole rodem z królewskich rezydencji.
Łazienka z drewnianym akcentem
Najprawdziwsza łazienka w stylu wiejskim, a więc inspirowana bardziej gospodarską chatą niż szlachecką czy magnacką siedzibą, powinna mieć jeszcze surowszy rys. Na podłodze dobrze będzie wyglądał gres naśladujący deski o wyraźnym rysunku sęków i słojów – np. z kolekcji Passion lub Grand Wood marki Opoczno. Pod sufitem mogą z kolei pojawić się drewniane belki w podobnym odcieniu, najlepiej rozbiórkowe – ze śladami upływu czasu. Ściany warto pozostawić tynkowane, jedynie pokryte matową wodoodporną farbą w odcieniu złamanej bieli. Ponieważ ceramika łazienkowa to zjawisko historycznie obce wiejskiej chałupie, najlepiej wybrać modele jak najprostsze, minimalistyczne, np. o formach inspirowanych kształtami tradycyjnego wiadra – lekko rozszerzające się ku górze. Kto chce, może się pobawić i w roli umywalki wykorzystać wydrążony głaz albo stare kamienne koryto. W łazience takiej jak ta nie może zabraknąć wiejskiego stołka na trzech nogach, starej dzieży albo wielkiego glinianego dzbana. Nie potrzeba jednak wielu dekoracji. Im będzie skromniej, tym lepiej.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Nowoczesna odsłona rustykalnej łazienki
I wreszcie łazienka rustykalna w nowoczesnej odsłonie. W tym przypadku za punkt wyjścia warto przyjąć inspiracje rodem z wiejskiej chaty, ale podejść do nich jeszcze bardziej kreatywnie. Niech np. w pomieszczeniu stanie minimalistyczna wolnostojąca wanna – jeden z symboli współczesnego luksusu – która za tło otrzyma niebanalną boazerię z nierównych rozbiórkowych desek, zabezpieczonych lakierem okrętowym przed chlapiącą wodą i wilgocią. Na ścianę w modny sposób mogą też wspiąć się te same drewnopodobne płytki, co na podłodze – już nie jasne, lecz ciemne, również dostępne w kolekcjach Passion i Grand Wood od Opoczna. Podobnie ceramika i armatura powinny być dalekie od tradycyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym przypadku sięgnąć po supernowoczesne formy, nietypowe kolory (np. czarną ceramikę z miedzianymi bateriami lub białą, za to z czarną armaturą). A wybrane wiejskie rekwizyty – dzieżę, dzban, starą tarę czy balię – warto wyraziście zestawić z nowoczesnym designem, np. z komfortowym fotelem o konstrukcji z chromowanych rurek.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Połączenie nowoczesnej prostoty i klimatycznych dodatków
Wyrazisty kontrast starego z nowym niemal zawsze da interesujący efekt. W każdym przypadku jest więc wartym polecenia wyborem, ale wyjątkowo dobrze sprawdzi się wtedy, gdy rustykalna łazienka powstaje w sercu miasta – we współczesnym bloku czy apartamentowcu. Również mała łazienka w stylu rustykalnym będzie wyglądała najkorzystniej, gdy jej wyposażenie i wystrój zostaną oparte na dialogu dawnej i nowoczesnej prostoty.