Trendy
Jak urządzić kuchnię w stylu paryskim?
Styl paryski we wnętrzach
Wnętrza urządzone w stylu paryskim są elegancie i ponadczasowe. Pełne niewymuszonego uroku i eklektycznej elegancji. Wysokie sufity, parkiety w jodełkę, marmurowy kominek i dzieła sztuki w roli dekoracji, to cechy charakterystyczne wnętrz rodem z Paryża.
Czym charakteryzuje się styl paryski?
Mówiąc o stylu paryskim trzeba wspomnieć o zabytkowej architekturze, która gra ważną rolę w wystroju mieszkań. Historyczne sztukaterie, zabytkowe posadzki, a do tego wysokie okna zapewniające dużą porcję światła, to cechy, które sprawiają, że mieszkania w kamienicach Paryża wyróżniają się w sposób szczególny. W aranżacji kluczowy jest dobór materiałów: drewno i marmur to must have paryskiego wnętrza. Liczy się umiejętne łącznie stylów, w czym Francuzi są mistrzami. W paryskich wnętrzach nowe przelata się ze starym, współczesny design z wiekowymi pamiątkami. Nie może zabraknąć blasku złota i kryształów, które wnoszą do wnętrza powiem luksusu. Nieodzowny jest również artystyczny klimat, dlatego obrazy, grafiki, zdjęcia czy nawet rzeźby są nieodłącznym elementem wystroju wnętrz w paryskim klimacie.
Styl paryski z nutą retro
Styl rodem znad Sekwany z powodzeniem możemy odtworzyć również w rodzimych wnętrzach. I to nie tylko w stuletnich kamienicach, ale także domach i mieszkaniach w bloku. Szczególnie wdzięcznie w tej konwencji prezentuje się kuchnia. Urządzając aneks lub osobną kuchnię w stylu paryskim pamiętajmy, że liczy się przede wszystkim klimat. Obowiązuje eklektyzm, a więc bawmy się w poszukiwanie wysmakowanych połączeń. Kuchnia z francuską duszą powinna zachwycać klasyczną elegancją, ale też zachęcać do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Możemy zatem pójść tropem stylu glamour, typowego dla eleganckich dzielnic Paryża, albo urządzić kuchnię w klimacie retro, charakterystycznym dla francuskich restauracji i kafejek. Decydując się na aranżację z nutą retro postawmy na tradycyjne kafle w kolorze bieli i szarości z kolekcji Salsa & Metro Style Opoczno. Mają format cegiełek (10x30 cm) i szkliwioną powierzchnię. Ciekawie zaprezentują się na kuchennych ścianach, a nawet obudowie barku śniadaniowego lub półwyspu, tworząc atmosferę kuchni w stylu francuskiej metropolii. Aranżację uzupełni zabudowa meblowa ze stylowymi frontami w odcieniu szarości, industrialne lampy w czarnym matowym wykończeniu, a przy jadalnianym stole krzesła z giętego drewna w ciemnym wybarwieniu. Rolę dekoracji w takim wnętrzu pełnią gustownie eksponowane akcesoria kuchenne.
Zainspiruj się kuchnią
Styl paryski – jodełka, marmur i złoto
W paryskiej kuchni w wydaniu glamour obowiązują zasady klasycznej aranżacji. Kolorystyka utrzymana jest w jasnej tonacji: dominują rozjaśniające wnętrze biel lub kremowy beż, zestawione z kontrastową czernią. Zabudowę kuchenną tworzą jasne meble z frezowanymi frontami. Nie może również zabraknąć przeszklonych witryn, w których wyeksponujemy porcelanową zastawę oraz kryształowe kieliszki. Dekoracyjny charakter zabudowy podkreślą eleganckie uchwyty w złotym wykończeniu. W takim kolorze dobierzmy również baterię kuchenną. Ważnym elementem kuchni w paryskim stylu jest okazała wyspa z kamiennym blatem. Całość harmonijnie połączy dobrze dobrana podłoga. Drewniany parkiet ułożony we wzór chevronu, czyli jodełkę francuską, to najbardziej charakterystyczny element wnętrz w paryskim stylu. Urok takiej podłogi w kuchni możemy odtworzyć wybierając funkcjonalne płytki ceramiczne z kolekcji Wood Chevron Opoczno. Ich wzór imituje ukośnie ułożone deski, dzięki czemu deseń uzyskamy układając płytki w tradycyjny sposób, równolegle względem siebie. Wystarczy zestawić płytkę Chevron A z płytką Chevron B, aby słoje łącząc się tworzyły charakterystyczną strzałkę.
Styl francuski - o czym warto pamiętać?
Pamiętajmy, że paryska elegancja pozostawia dużo miejsca dla ekstrawagancji. Dlatego wybierając materiał na podłogę możemy postawić również na płytki Grava White o surowym rysunku betonu, ale w eleganckiej bieli i luksusowym błyszczącym wykończeniu. Taka podłoga stworzy niezwykle efektowną, eklektyczną kompozycje ze stylowymi meblami, sztukateriami ściennym czy designerską lampą zawieszoną nad wyspą. Będzie też świetnie współgrać z marmurem. To kolejny typowy element aranżacji w paryskim klimacie. Zatem na ścianę nad blatem wybierzmy płytki odwzorowujące naturalny kamień, na przykład z kolekcji Calacatta Marble Matt Opoczno. Na koniec zaprośmy do naszej paryskiej kuchni sztukę. Nowoczesna rzeźba, lustro w zabytkowej ramie albo nowoczesna grafika z lokalnej galerii zapewnią wnętrzu artystyczną oprawę.
Kuchnia w stylu francuskim według architekta
Kuchnia zaprojektowana przez projektantów z PRACOWNIA ŁAD to fuzja klimatu kuchni paryskiej z rozwiązaniami wprost z amerykańskich domów. Wnętrze jest jasne i łączy zarówno stary kredens, kultowe krzesła, jak i nowoczesne meble. Oryginalny odcień zieleni i klasyczny kształt frontów w połączeniu z drewnianym blatem tworzą spójną całość. A dodatek płytek w formacie 10x30 ułożonych pionowo dodaje lekkości. Zastosowanie drewnopodobnych gresów na podłodze konsekwentnie rozświetla wnętrze. Architektka zwraca uwagę na „ukryte przejście” zlokalizowane w wysokiej szafce przy oknie. "W kuchni inspirowanej amerykańskim stylem nie mogło zabraknąć „tajnego przejścia” do spiżarni. To doskonałe rozwiązanie by nie zaburzać ciągłości zabudowy kuchennej, dodatkowo pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni." - dodaje Daria Szczepańska.
Płytki cegiełki
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY