Trendy
Jak urządzić kuchnie w stylu boho?
Urządzając kuchnię coraz częściej poszukujemy rozwiązań, które ocieplą wnętrza w ponadczasowych odcieniach bieli i szarości. Chętnie sięgamy po naturalne materiały i dodatki charakterystyczne dla stylu boho. Dzięki nim kuchni zyskuje wyjątkowo przytulny klimat.
Blisko natury
Styl boho jest pełen różnorodności. Zapewne dlatego, że wywodzi się ze stylistyki etno, a więc bez liku w nim inspiracji kulturą ludową oraz przyrodą odległych krajów Afryki czy Ameryki Południowej. A co za tym idzie jest pełen kolorów i naturalnych materiałów. We współczesnej wersja stylu boho, raczej nie znajdziemy żywych czerwieni czy różu, typowych dla etno. Ale styl ten niezmiennie kocha kolor i wdzięcznie komponuję się na przykład z pastelowymi odcieniami oraz żywą zielenią. Dominują w nim kolory z palety barw ziemi oraz wszelkie naturalne materiały, a więc egzotyczne (i nie tylko) gatunki drewna, wiklina, bambus, len, kamionka. To styl, w którym nie może zabraknąć również elementów inspirowanych rzemiosłem ludowym oraz rękodzieła.
Drewno, plecionki, kolor
W projekcie kuchni stawiamy na rozwiązania, które sprawią, że wnętrze przez lata nie wyjdzie z mody i będzie długo zachwycać efektownym wystrojem. Najchętniej wybieramy zabudowy kuchenne oraz okładziny w ponadczasowych kolorach: bieli oraz szarości. Co ciekawe, jest to świetna baza do dalszej aranżacji wnętrza w stylistyce boho. Dlatego zamiast poprzestawać na powściągliwym, minimalistycznym wystroju, warto sięgnąć po pełen fantazji i naturalnego uroku trend, dzięki któremu kuchnia zyska przytulny klimat, stając się prawdziwym sercem domu. Podstawą takiej aranżacji jest drewniana podłoga. Deski w głębokim wybarwieniu z wyraźnym rysunkiem słojów są zawsze na czasie, do tego skutecznie ocieplają szarości ścian i biel meblowych frontów. Funkcjonalną alternatywą dla drewna na podłodze są odporne i trwałe gresy drewnopodobne, które zachowują wizualne walory tego naturalnego materiału. Ciekawe odcienie, wierne odwzorowanie rysunku słojów, a nawet struktury drewna oferuje kolekcja Passion Oak Opoczno w formatach desek: 15x90 i 22x90 cm.
Styl boho i drewno na podłodze
Do kuchni w stylu boho dobrym wyborem będą płytki w odcieniu chocolate. Ten intensywny i naturalny kolor czekoladowego brązu wraz z delikatnie falującą strukturą, która podkreśla usłojenie będzie świetnie współgrał zarówno z klasyczna białą zabudową kuchenną, jak również dodatkami w klimacie boho. Dopełnieniem wystroju będzie żywa zieleń roślin, które możemy umieścić na drewnianych półkach nad blatem lub w sznurkowych kwietnikach zamocowanych na suficie. Nie zapominajmy o obowiązkowych we wnętrzach boho dekoracjach, czyli makramach oraz ozdobnych plecionkach. Dobrym miejscem na ich wyeksponowanie będzie ściana nad kanapą w salonie sąsiadującym z aneksem kuchennym. Nad jadalnianym stołem zawieśmy rattanową lampę, a kolorystycznym akcentem będą krzesła w pastelowym odcieniu zieleni.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Ciepło, zimno
Dużą popularnością wśród urządzających kuchnie cieszy się obecnie tzw. scandi boho, czyli połączenie boho z elementami stylu skandynawskiego. We wnętrzach urządzonych w takiej estetyce dominują jasne barwy, które stanowią tło dla stylowych dodatków z naturalnych materiałów. Wielbiciele takiej stylistyki wybierają białe zabudowy kuchenne. Chłodną biel lakierowanych frontów oraz szkliwionych płytek na ścianie ociepli drewniany blat w jasnym wybarwieniu. Ważnym elementem takiej aranżacji są proste, a zarazem designerskie formy wyposażenia i mebli, charakterystyczne dla skandynawskiego wzornictwa. Z kolei klimat boho wprowadzą lampa z plecionym abażurem, naczynia i dodatki z drewna, kamionkowy serwis do kawy. Nie lada wyzwaniem może być dobranie odpowiedniej podłogi, która połączy elementy aranżacji w stylu scandi boho. Dobry wyborem będą płytki z kolekcji Patchwork Vertigo Opoczno. Ozdobione geometrycznym ornamentowym wzorem kafle o wymiarach 30x30 cm, będą współgrać z drewnem i przełamią chłód bieli. Podkreślą przy tym niebanalny styl kuchni.