Trendy
Jak urządzić kuchnię w stylu art déco?
Elegancki, harmonijny, luksusowy. Tak najkrócej można scharakteryzować styl art déco, który coraz częściej powraca w projektach domowych wnętrz. Dlaczego jest dobrym kierunkiem w urządzaniu kuchni, jakie materiały, wyposażenie i dodatki wybrać, aby stworzyć funkcjonalną przestrzeń w tej wyjątkowej konwencji? Podpowiadamy.
Styl art déco wyklarował się w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Doskonale oddaje nastrój tamtych czasów oraz ówczesne zamiłowanie do stosowania we wnętrzach szlachetnych materiałów (drewna oraz marmuru), szykownych dekoracji (obrazów, rzeźb, pamiątek z dalekich podróży) oraz wyrazistych deseni w postaci zdobnych ornamentów (nie tylko na posadzkach, ale także meblowych dekorach). We współczesnych projektach w tej estetyce także odnajdujemy luksus i gustowny przepych, będące synonimem stylu życia i sposobu urządzania w latach 20. i 30. XX wieku. Dla kogo są wnętrza w stylu art déco? Na pewno dobrze będę się w nich czuli miłośnicy elegancji i szyku, wyrafinowanych materiałów oraz… porządku. Bowiem stylistyka opiera się przede wszystkim na harmonijnych podziałach, symetrii, geometrycznych wzorach i kształtach. Wszystko to sprawia, że kuchnia urządzona w tej konwencji będzie funkcjonalna i niezwykle reprezentacyjna. To znakomity wybór do większych, otwartych przestrzeni połączonych z jadalnią i salonem.
Kuchnia w stylu art déco – eleganckie drewno w roli głównej
Jeżeli marzy nam się kuchnia w klimacie z filmu „Wielki Gatsby”, a przy tym cenimy funkcjonalność nowoczesnych rozwiązań, zacznijmy urządzanie wnętrza od wyboru materiałów wykończeniowych. Styl sprzed wieku hołduje szlachetnym, jakościowym surowcom. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się drewno, zarówno cenionych gatunków rodzimych, jak i egzotycznych. Najlepiej w głębokim wybarwieniu z wyraźnym usłojeniem, które pełni także rolę dekoracji, tak na podłodze, jak i na bryłach mebli. Deski, parkiet, mozaika to charakterystyczne pokrycia podłóg we wnętrzach w stylu art déco. We współczesnej kuchni urządzonej w tej estetyce ich miejsce z powodzeniem przejmują funkcjonalne gresy drewnopodobne w formacie desek. Trwałe, odporne na zarysowania i uszkodzenie, a przy oddające wszystkie wizualne walory naturalnego drewna. Zgodnie z zasadami stylu postawmy na intensywne barwy i wyrazisty rysunek. Obie cechy łączą gresy z kolekcji Grand Wood Rustic Mocca. Mają głęboki odcień palonej kawy, który doda klasy i elegancji zarówno kuchni jak i połączonej z nią strefie dziennej. Będą efektownym tłem dla utrzymanych w tej samej stylistyce mebli wypoczynkowych na nóżkach, z charakterystycznymi podłokietnikami oraz wygodnym siedziskiem tapicerowanym skórą lub aksamitem (pamiętajmy, że art déco akceptuje tylko luksusowe, jakościowe materiały!). Całości dopełnią starannie dobrane dodatki, jak lampy w postaci ciekawych szklanych form w mosiężnej oprawie. Luksusowy, dystyngowany charakter wnętrza świetnie podkreślą także wzory drewna dębowego na gresach z kolekcji Passion Oak Chocolate, zwłaszcza gdy ułożymy je w klasyczną jodełkę, czy zachwycające wyrazistym rysunkiem przy nieco jaśniejszym, miodowym wybarwieniu, ceramiczne deski Grand Wood Rustic Bronze.
Kuchnia w stylu art deco – luksusowe połączenia kolorów i materiałów
Zabudowa meblowa do kuchni w tym eleganckim stylu powinna być utrzymana w klasycznej formie. Stylowe frezy typu rama na frontach dobrze podkreślą dekoracyjną rolę geometrii charakterystyczną dla tej konwencji. Do tego wykończenie lakierem w połysku oraz dekoracyjne uchwyty w kolorze mosiądzu lub złota podkreślą luksusowy charakter aranżacji. Wybierając kolor zabudowy możemy postawić na biel oraz beż, ale także czerń, grafit albo czekoladowe brązy. To odcienie najbardziej reprezentatywne dla tej estetyki. Ale nie tylko, bo w charakter art déco wpisują się także odważne kolory, jak odcienie niebieskiego i zielenie. Niebagatelną rolę w kuchni urządzonej zgodnie z regułami stylu, odgrywa wykończenie ściany nad blatem, które także powinno decydować o eleganckim wyglądzie kuchni. To idealne miejsce, aby zastosować kolejny materiał, bez którego wnętrza z lat 20. i 30 ub. wieku nie mogły się obyć, a więc kamień naturalny, a w szczególności marmur. Jego współczesna praktyczna alternatywa w postaci płytek ceramicznych i gresowych nie tylko jest odporna ma zaplamienia czy uszkodzenia, ale oferuje zachwycające naturalnym urokiem wzory inspirowane rysunkiem kamienia. W kuchni w klimacie art déco świetnie zaprezentuje się płytki Carrara White, które odwzorowują te najbardziej klasyczne białe marmury. Ale możemy śmiało skontrastować je wybierając, na przykład jako obudowę kuchennej wyspy, gresy Desert Wind, które łączą głębokie czarne tło z żyłami w odcieniach bieli i miedzi. Geometryczny rysunek świetnie wpisze się w stylistykę aranżacji. Jeżeli w projekcie zabudowy kuchennej uwzględnimy kolorystyczny akcent, to ścianę pomiędzy szafkami znakomicie ozdobią gresy z kolekcji Color Crush, odwzorowujące rysunek pięknego labradorytu. Zdobiący je rysunek żył, załamań i metalicznych refleksów podkreślony jest wyjątkowym kolorem granatu. Luksusowy klimat wnętrza, w którym prym wiodą szlachetne materiały znakomicie podkreśli także wzór onyksu o charakterystycznych, równoległe ułożonych pasmach, odwzorowany na gresach Brave Onyx w jasnym odcieniu szarości. Takie wykończenie będzie świetnie korespondowało z dekoracjami nieodłącznie kojarzącymi się z nurtem art déco, jak lustra w chromowych ramach o wyszukanych, geometrycznych kształtach. Wspaniale zdobią ścianę nad stołem w jadalni.
Kuchnia w stylu art déco – ornamentowe wzory, artystyczne dekoracje
Zgodnie z definicją styl art déco oznacza sztukę dekorowania, dlatego niebagatelną rolę w aranżacji odgrywają zdobne detale oraz wyrafinowane wzory. Najbardziej charakterystyczne są desenie powtarzalne, ulegające regułom geometrii. Styl ten szczególnie pokochał koła, kwadraty i romby, ale także linearne układy, geometryczne ornamenty i rozety. Szukając sposobu na wprowadzenie dekoracyjnych motywów do kuchni warto zdecydować się na wzorzystą podłogę z praktycznego materiału. Artystycznego ducha lat dwudziestych przywołają ceramiczne kafle z kolekcji Patchwork Maestro. Ich linearny wzór jest nowoczesną interpretacją secesyjnych ornamentów. Ażurowy deseń tworzą oryginalne czarno-białe wstęgi formujące się wokół delikatnych rozet. Tak wykończona podłoga będzie dominować w aranżacji, zatem pozostałe elementy wystroju powinny być nieco stonowane. W zabudowie kuchennej postawny na drewno. Gładkie fronty w ciepłym, jasnym wybarwieniu dodadzą wnętrzu nowoczesności. Na ścianę nad blatem wybierzmy materiał, który będzie nawiązywał do czarno-białego wzoru podłogi, a jednocześnie wpisywał się w konwencję, jak gres Royal Black inspirowany czarnym marmurem. W roli dekoracji warto obsadzić armaturę i kuchenne akcesoria w kolorze mosiądzu lub starego złota. Alternatywnym pomysłem na wprowadzenie do wnętrza wytwornych deseni, mogą być dekoracje i materiały ścienne. Jak tapeta z eleganckim harmonijnym wzorem, np. popularnym muszelkowym w złotym kolorze, zastosowana na ścianie w jadalni. Na miejscu będę też tekstylia (głęboko pikowane obicia mebli, dekoracyjne poduszki) umieszczone w salonie, ale współtworzące wystrój otwartej przestrzeni dziennej. Efekt wzmocnią także ażurowe parawany w postaci metalowych konstrukcji oddzielających umownie kuchnię od salonu. Gdy wzory dominują na dekoracjach i ścianach podłoga powinna być stonowana. Trzymając się reguł stylu sięgnijmy po spokojne wzory marmuru. Wśród geometrycznych deseni, drewna i skórzanych tapicerek wytwornie zaprezentują się gresy Marble Skin, których szare tło zdobią ciemne żyły oraz miedziano-złote refleksy. Na koniec koniecznie zaplanujmy w kuchni miejsce dla roślin doniczkowych, najlepiej dużych okazów filodendronów oraz palm, ale pasować będę także bluszcze czy kwitnące orchidee. Rośliny zielone to także nieodłączny element wnętrz urządzonych w duchu lat 20. XX wieku. Pamiętajmy, że była to niezwykle barwna epoka, której ton nadawali słynni do dziś artyści, malarze i aktorzy. Dlatego obrazy, rzeźby czy fotografie będę najlepszym uzupełnieniem wnętrza w stylu art déco.
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY