Trendy
Jak urządzić białą łazienkę?
Biały kolor we wnętrzach znowu jest supermodny. Po kilku latach odrzucenia w pełni wraca do łask projektantów. Ta, kojarzona z czystością i spokojem barwa może być fantastycznym tłem dla dodatków i detali w innych kolorach. Jeśli umiejętnie wprowadzimy ją do naszych pomieszczeń, nigdy nie będzie nudna.
Biała łazienka
Jak zaprojektować łazienkę, której bazą będzie biel? Oczywiste jest wykończenie w tym kolorze ścian, sufitu czy podłogi. Dodajmy do tego ceramikę sanitarną: białe wanny, miski toaletowe, bidety i umywalki dominują na rynku. Jeśli zdecydujemy się również na białe dodatki, uzyskamy total white look. Jak sprawić, aby kolor biały w tak dużej ilości nie był męczący? Oto kilka sposobów na doskonałą łazienkę w bieli.
W monochromatycznym wnętrzu dobrze, aby materiały i powierzchnie były zróżnicowane, inaczej będzie bowiem wyglądała biel rozjaśnionego drewna, ręcznika frotte i gładkiej ceramiki. Różnie też będziemy odbierać białe płytki o matowej i błyszczącej powierzchni.
Dobrym sposobem na urozmaicenie białej przestrzeni jest zestawienie gładkich, białych płytek z takimi o różnej strukturze. Tego typu połączenia znajdziemy w kolekcjach Winter Vine white i Moon Line. Teksturę tworzą tutaj kolejno delikatne kształty łodyg i liści winorośli, a także nieco bardziej zgeometryzowane rośliny. W kolekcji Structure Pattern, poza motywami białych kwiatów, znajdziemy również płytki o fakturze drobnych fal. Strukturalne wzory florystyczne subtelnie „przełamują” monochromatyczność bieli i nadają jej nieco romantyczny charakter. Jeśli od wzorów inspirowanych naturą wolimy te bardziej geometryczne, możemy sięgnąć po płytki o strukturze przypominającej orgiami. Znajdziemy je na przykład w kolekcji White Magic. Niezależnie od wzoru, jaki wybierzemy, ułożone na ścianie dekoracyjne płytki strukturalne zróżnicują przestrzeń, dzięki czemu nie będzie się ona zlewać optycznie w jedną, białą plamę.
A co ze stylem minimalistycznym? Czy możliwe jest urządzenie minimalistycznej łazienki z wykorzystaniem mozaiki? Tak - przykładem może tu być wcześniej już wspomniana kolekcja Carrara Pulpis ze wzorem użylonego, szarego marmuru. Mozaika Carrara mosaic white jest na tyle delikatna, że z pewnością nie zakłóci ascetycznej aranżacji, będzie za to jej pięknym dopełnieniem
Dodatkowy kolor
Innym sposobem na „przełamanie” bieli w łazience może być wprowadzenie do niej dodatkowej barwy o delikatnym odcieniu. W kolekcji Glamour na przykład czystość bieli podkreślają płytki ze wzorem kwiatów w odcieniu szaro-fioletowym.
Ciekawą propozycję dekoru, którym możemy ożywić łazienkową biel, znajdziemy również w kolekcji French Braid. Inserto w patchworkowy wzór wełnianych ściegów, a także strukturalna płytka w regularnie układające się romby pomogą w zaaranżowaniu nieszablonowego wnętrza.
Od klasyki aż po vintage
Białą łazienkę możemy urządzić niemal w każdym stylu. Jeśli jesteśmy miłośnikami klasycznych wnętrz, do białej łazienki wprowadźmy stylizowaną ceramikę i armaturę – świetnie sprawdzi się tutaj wolnostojąca, niezabudowana wanna. Całość będzie się doskonale prezentować na przykład na tle płytek z kolekcji Moon Line.
Jeśli lubimy pomieszczenia w stylu romantycznym, sięgnijmy po płytki z kolekcji Structure Pattern lub Winter Vine white. Będą one dobrym tłem dla elementów wyposażenia o prostym designie. Nastrojowe wnętrze pomogą uzyskać budujące klimat dodatki – świece, stylizowana karafka czy zasuszony kwiat.
Stylem, który od razu przychodzi do głowy, gdy myślimy o bieli jest minimalizm. Super proste meble i ceramika doskonale będą się prezentować na przykład na tle płytek z kolekcji Magnifique Stripes. W aranżacji minimalistycznej „mniej znaczy więcej”, tak więc maksymalnie ograniczmy we wnętrzu ilość dodatków, a kosmetyki i inne akcesoria schowajmy do szafek. Szklane elementy, w kolorze stali, aluminium, czy srebra dodadzą wnętrzu blasku.
Biel będzie także świetnym kompanem dla ponadczasowego stylu contemporary. Dobrym tłem dla uniwersalnej aranżacji będą płytki z kolekcji Glamour lub White Magic. Doskonale sprawdzą się tu także: ceramika o łagodnie zaokrąglonej linii, armatura o nowoczesnym wzornictwie i meble z gładkimi lub jasnymi, fornirowanymi frontami. Tutaj również warto zadbać o detale. Całość aranżacji dopełni żywa roślina lub pleciony kosz na bieliznę.
Białe kolekcje płytkowe, takie jak French Braid doskonale sprawdzą się także w stylu vintage. Jeśli dodamy do tego meble lub armaturę wzornictwem nawiązujące do minionych epok i choćby jeden oryginalny, stary element dekoracyjny jak rama lustra czy lampa, uzyskamy niepowtarzalne wnętrze łączące w sobie tradycję i nowoczesność.
Kolor biały daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Powiększa przy tym optycznie przestrzeń, wprowadza do wnętrza światło i spokój. W jakiejkolwiek formie nie wprowadzimy go do naszej łazienki, możemy mieć pewność, że nada jej świeżości i ponadczasowego charakteru.