Trendy
Jak ułożyć płytki w jodełkę
Układanie płytek w jodełkę może wydać się trudnym zadaniem do wykonania, jednak przy odpowiednim przygotowaniu i zaplanowaniu poszczególnych działań, każdy jest w stanie osiągnąć zadowalający efekt. Warto jednak wspomnieć o tym, że układanie płytek na podłodze będzie prostsze od układania ich na ścianie, ponieważ nie trzeba będzie mierzyć się z działaniem grawitacji. W tym przewodniku dowiesz się krok po kroku, jak uzyskać wzór w jodełkę w swoim domu.
Układanie płytek w jodełkę – krok po kroku
Oczywiście wszystko zaczyna się od doboru płytek. W przypadku tworzenia wzoru w jodełkę, należy znaleźć i oznaczyć środek szerokości ściany bądź podłogi. Po zrobieniu tego, warto poświęcić nieco czasu na ułożenie płytek na sucho – każda z nich powinna być przechylona pod kątem 45 stopni, aby dwie połączone ze sobą płytki tworzyły kąt 90 stopni. Działanie na sucho pozwoli sprawdzić, czy efekt jest odpowiedni bez konieczności późniejszego zrywania płytek. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby przy tym kroku używać kształtek dystansowych, które pozwolą na zachowanie prawidłowych linii fug.
Następnym krokiem jest przycięcie wszystkich wystających płytek, które nie zmieszczą się w całości na powierzchni, na której ma zostać stworzony wzór w jodełkę. Aby to zrobić, trzeba zaznaczyć ołówkiem bądź wymazywalnym markerem miejsce na płytce, w którym powinna się ona kończyć, a następnie przeciąć ją za pomocą przecinarki do płytek. W tym miejscu warto także wygładzić krawędzie płytki, używając do tego papieru ściernego bądź pilnika.
To jest także ten moment, w którym należy wymieszać klej – zrób to wedle instrukcji, którą znajdziesz na opakowaniu. Krokiem następnym jest równomierne naniesienie kleju, za pomocą pacy z zębami, na powierzchnię, na której chce się ustawić wzór. I dopiero w tym momencie można zacząć przyklejać płytki według wzoru, jaki był układany na sucho. Warto wiedzieć, że przyklejanie płytek zaczyna się od dołu i idzie ku górze – zawsze smarując płytkę dodatkową warstwą kleju.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Jak wykończyć ułożony wzór w jodełkę?
Aby przed wyschnięciem kleju płytki nie przesuwały się ze swoich miejsc, warto jest zastosować specjalne przekładki, które wkłada się między ich krawędzie. Jeżeli przez takie działanie nieco kleju zostanie wypchnięte na zewnątrz, można usunąć jego nadmiar. Po wykonaniu tych wszystkich kroków i poczekaniu wystarczającej ilości czasu na zawiązanie się kleju, można zająć się fugowaniem szczelin pomiędzy płytkami. W zależności od tego, jaki rodzaj fugi zostanie wybrany, warto poczekać do wyschnięcia od 10 do 15 minut a następnie należy przemyć je lekko szmatką bądź gąbką, nie stosując jednak zbyt dużego nacisku.
Wzór w jodełkę – gdzie sprawdzi się najlepiej?
Płytki w jodełkę są niezwykle uniwersalne, dlatego świetnie sprawdzą się i na podłodze, i na ścianie w każdym domowym pomieszczeniu. Doskonale będą prezentować się zarówno na całej powierzchni, jak też i wyłącznie na jednym, wybranym fragmencie.