Trendy
Jak układać płytki - wzdłuż czy w poprzek?
Nie tylko piękne wzory i struktury, ciekawe kolory i efektowne wykończenia płytek ceramicznych gwarantują atrakcyjny wygląd podłóg i ścian. O ostatecznym efekcie decyduje także sposób ich ułożenia. Zatem jak układać płytki – wzdłuż czy w poprzek?
Najkrótsza odpowiedź na to pytanie brzmi: zależy jakie. Bowiem sposób układania płytek uzależniony jest od kilku czynników. Po pierwsze, od kształtu płytek i ich wymiarów, ale także sposobu umieszczenia wzoru względem krawędzi. Ponadto, rodzaju grafiki (kamień, drewno, wzory abstrakcyjne, geometryczne) i struktury (np. fale, prążki, pasy). Oferta płytek zarówno pod względem formatów jak i wzorów jest niezwykle bogata. Podzielmy ją zatem na kilka grup i przyjrzyjmy się po kolei tym najpopularniejszym, aby sprawdzić, jak układać poszczególne płytki – wzdłuż czy w poprzek.
Jak układać gresy wielkoformatowe - wzdłuż czy w poprzek?
Płyty gresowe w dużych formatach to jeden z gorących trendów w aranżacji wnętrz. Rewelacyjnie prezentują się nie tylko w łazienkach, ale także salonach kuchniach i holach, a nawet sypialniach. Szczególnie efektowne są wzory inspirowane kamieniem naturalnym. Na dużym formacie można w pełni docenić misterne użylenie i różnorodność kamiennego rysunku. Na przykład wzór kolekcji Color Crush nagrodzonej Red Dot Design Award 2021, inspirowany był naturalnym labradorytem. Płytki w głębokim odcieniu granatu ozdobi wyrafinowana grafika, która spektakularnie prezentuje się w dużym formacie (60x60, 80x80 i 60x120 cm). Wzornictwo płytek pozostawia pełną swobodę w kwestii układania: równie atrakcyjnie będę wyglądały ułożono na ścianie wzdłuż (czyli pionowo), co w poprzek (poziomo). Sposób ułożenia zależy w dużej mierze od charakteru pomieszczenia i stylu aranżacji. Przykładowo na ścianie z prysznicem w łazience rewelacyjny efekt uzyskamy układając płytki pionowo, co podkreśli nowoczesny charakter projektu. Z kolei w salonie, na ścianie za kanapą lepiej będą wyglądać ułożone poziomo, akcentując klasyczny urok pomieszczenia. Równie swobodnie możemy postępować w przypadku pozostałych kolekcji o wzorze kamienia z serii Grand Concept, co więcej możemy nawet łączyć obie metody układania w jednym pomieszczeniu, a nawet na jednej ścianie. Płyty z kolekcji Eternal o wyrazistym rysunku czarnych żył na białym tle, dadzą ciekawy efekt ułożone poziomo nad wanną, natomiast pionowo w pozostałych strefach łazienki. Z kolei gresy Stonington o grafice szarego kamienia, dadzą wrażenie naturalnej skały zastosowane w postaci kompozycji poziomo i pionowo mocowanych płyt na ścianie kominkowej w salonie.
Jak układać płytki ze strukturą - wzdłuż czy w poprzek?
Coraz chętniej wybieramy płytki ze strukturą jako uzupełnienie gładkich powierzchni ceramicznych. Świetnie sprawdzają się do zaakcentowania stref w pomieszczeniu i tworzenia ciekawych kompozycji na ścianach łazienek. Płytki ze strukturą mogą również stanowić oryginalne wykończenie całych ścian. Intrygujące faktury znajdziemy w kolekcjach płytek ściennych w wielu praktycznych formatach. Przykładowo w kolekcji Cosima (40x120 cm) znajdziemy płytki z rysunkiem białego marmuru oraz strukturą poziomych żłobień. Z kolei kolekcje Coffee Foam oraz Concrete Sea zachwycają plastyczną strukturą fali, która wyraźnie odcina się na gładkim tle. Takie płytki najlepiej wyglądają ułożone poziomo, a więc w poprzek. Z kolei wybierając płytki o regularnej strukturze na całej powierzchni, jak w przypadku tych z kolekcji Parmina (30x60 cm) ozdobionych wzorem falistych linii, możemy pozwolić sobie na dowolność i dopasować sposób ułożenia do stylu aranżacji. Możliwość ułożenia płytek zarówno wzdłuż jak i w poprzek daje także struktura typu ramka, którą znajdziemy w kolekcji Break The Line (40x120 cm) inspirowanej rysunkiem naturalnego łupka.
Jak układać płytki drewnopodobne - wzdłuż czy w poprzek?
Gresy drewnopodobne plasują się obecnie wśród najchętniej wybieranych wzorów płytek. Sprawdzają się we wszystkich domowych wnętrzach: łazienkach, przedpokojach, kuchniach i salonach, a także sypialniach czy gabinetach. Deski gresowe z serii Grand Wood (20x120 i 20x180 cm) i Wood Concept (15x90 i 22x90 cm) znakomicie prezentują się zarówno na podłodze jak i ścianach. Z powodzeniem konkurują z drewnem: wiernie odwzorowują jego kolor, rysunek, a nawet strukturę i mają formaty tradycyjnych desek. Są przy tym trwałe, funkcjonalne, odporne na działanie wody oraz intensywny ruch. Jak układać płytki drewnopodobne, aby wykonane z nich okładziny prezentowały się efektownie? W przypadku podłogi sposób układania gresów zależy w dużej mierze od kształtu i wielkości pomieszczenia. Najczęściej stosowaną metodą jest układanie płytek drewnopodobnych prostopadle do okna, czyli równolegle do kierunku padania światła słonecznego. Takie ułożenie sprawia, że spoiny są niemal niewidoczne, z kolie rysunek i struktura płytek podkreślona przez światło. Pięknie zaprezentują się w takim ułożeniu płytki z kolekcji Passion Oak Beige, Natural Ash czy Grand Wood Prime Grey. To kolekcje dedykowane do otwartych przestrzeni dziennych. Nieco inaczej rzecz się ma w przypadku mniejszych, wąskich pomieszczeń. Tutaj, bez względu na umiejscowienie okna, lepiej układać płytki w poprzek. Tak rozmieszczone ceramiczne deski optycznie poszerzą wąskie wnętrza. Natomiast w łazienkach płytki drewnopodobne na podłodze należy układać równolegle do drzwi. Warto wiedzieć, że mamy do dyspozycji również trzeci, niezwykle atrakcyjny sposób, czyli układanie w jodełkę (także na ścianie). Długie i wąskie płytki drewnopodobne fenomenalnie wyglądają ułożone w jodełkę angielską. Taki wzór stworzony z gresów Classic Oak Warm Grey rewelacyjnie wpisze się w aranżację salonu w stylu boho. Z kolei jodełka z gresów Nordic Oak White to znakomity wybór do kuchni w stylu vintage, a klasyczny wystrój łazienki zaakcentuje podłoga w jodełkę z płytek Passion Oak Cold Beige.
Jak układać płytki cegiełki - wzdłuż czy w poprzek?
Nawiązują do kultowych płytek typu „subway”, znakomicie wpisują się w rozmaite style wnętrzarskie i można je układać na wiele sposobów. Płytki cegiełki, bo o nich mowa, cieszą się ogromną popularnością wśród urządzających. Tego rodzaju płytki o charakterystycznie ściętych krawędziach i szkliwionej powierzchni oferuje kolekcja Metro Style. Z kolei cegiełki w bardziej nowoczesnym wydaniu o gładkim wykończeniu znajdziemy w kolekcji Salsa. Obie oferowane w formatach 10x20 i 10x30 cm. Wszystkie rewelacyjnie prezentują się bez względu na sposób ułożenia. A możemy tworzyć z nich ceramiczne kompozycje kładąc zarówno wzdłuż, w poprzek jak i na jodełkę. Ułożenie cegiełek pionowo w podłużne pasy, to efektowny sposób na wykończenie ścian i obudowy wanny w łazience w stylu vintage lub loft. Rozmieszczone poziomo „jedna pod drugą” stworzą znakomitą bazę łazienki w stylu nowojorskim czy retro. Zastosowane na ścianie nad blatem w kuchni, równolegle względem siebie, ale z niewielkim przesunięciem, będę z kolei relacyjnie uzupełniały aranżację w stylu angielskim. Natomiast jodełka na ścianie z płytek cegiełek, to idealne rozwiązanie do wnętrz w stylu klasycznym albo glamour.
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY