Trendy
Jak obliczyć ilość płytek na podłogę?
Właściwe wykonanie okładzin ceramicznych ma bezpośrednie przełożenie na estetykę wnętrza. Zaangażowanie fachowej ekipy, która prawidłowo położy płytki, to jeden z warunków, kolejnym jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość materiału. Jak obliczyć ile płytek potrzeba na podłogę?
Płytki na podłogę – to warto wiedzieć
Nowoczesne płytki ceramiczne i gresowe są niezwykle trwałe i efektowne, odporne na wszelkiego rodzaju obciążenia. Doskonale zdają egzamin na podłodze zarówno w łazience, kuchni, ale też salonie i przedpokoju. Bogata oferta wzorów i formatów pozwala idealnie dopasować kolekcje do stylu i charakteru wnętrza. Możemy zdecydować się na ponadczasowe grafiki kamienia o wyrafinowanej estetyce z serii Grand Concept, np. kolekcje Color Crush, Desert Wind. Miłośników przytulnych wnętrz przekonają drewnopodobne gresy z serii Grand Wood oraz Wood Concept. Fani surowej estetyki betonu mogą sięgnąć po kolekcje Grava albo Durin. Z kolei kafle z serii Lovely Patchwork zachwycą swoją dekoracyjną ornamentyką. Gdy jesteśmy już decydowani na zakup, musimy wiedzieć ile dokładnie materiału potrzebujemy. Dlaczego jest to tak istotne? Jeśli kupimy za dużo płytek bez możliwości dokonania zwrotu, to niewykorzystane kafle będą zalegać, a to oznacza konkretne straty finansowe. Z kolei gdy kupimy ich za mało, co okaże się dopiero pod koniec prac glazurniczych, to w najlepszym razie konieczność dokupienia materiału spowoduje opóźnienie prac wykończeniowych, w najgorszym - może się okazać, że wybrana przez nas kolekcja została już wyprzedana. Aby ustrzec się takich sytuacji warto wiedzieć jak wymierzyć płytki na podłogę i ściany. Dzięki temu od razu kupimy odpowiednią ilość i oszczędzimy sobie „biegania” po sklepach.
Jak obliczyć, ile płytek na podłogę i ściany?
Wbrew pozorom obliczenie ilości płytek potrzebnych do wykonania okładzin nie jest trudne. Przede wszystkim należy dobrze wymierzyć pomieszczenie. Odmierzamy długość i szerokość, a następnie mnożymy te wartości. Wynik to ilość płytek potrzebnych do wykończenia podłogi. Na przykład, jeżeli nasza łazienka albo korytarz ma wymiary 4 na 5 metrów, to do wykończenia podłogi będziemy potrzebowali 20 mkw. płytek ceramicznych lub gresowych. Ale uwaga! Nigdy nie kupujemy płytek „na styk”, zawsze z niezbędnym zapasem. Dlaczego? Niemal każdorazowo zdarza się, że jakaś płytka ulegnie uszkodzeniu podczas przycinania. Ze względu na konieczność dopasowania do wymiarów i kształtów powierzchni płytki trzeba docinać, a w efekcie powstają odpady. Jak duży powinien być zapas? To zależy od wielkości pomieszczenia. I tak, jeśli metraż wnętrza nie przekracza 10 metrów kwadratowych (jak w przypadku większości łazienek) powinniśmy kupić o 10% więcej płytek niż wynika z wyliczenia. Jeżeli planujemy wykończyć płytkami pomieszczenia o powierzchni od 10 do 50 mkw., ten zapas powinien wynieść 5%, czyli na podłogę do naszego przykładowego wnętrza o powierzchni 20 mkw. kupujemy 21 metrów płytek. W przypadku jeszcze większych metraży należy dodać 3% zapasu. Te wartości mają zastosowanie, jeżeli płytki będą układane tradycyjnie. W przypadku montażu w karo, rezerwa powinna być większa i wynosić odpowiednio dla powyższych wielkości powierzchni: 15%, 10% i 5%. Te same reguły obowiązują przy obliczaniu ile płytek potrzeba na ściany. Zmierzoną szerokość ściany mnożymy przez wysokość, do której planujemy ułożyć glazurę i sumujemy wyniki dla każdej ze ścian dodając stosowny zapas.
Jak wymierzyć płytki na podłogę?
Kierując się powyższymi wytycznymi dowiemy się ile metrów kwadratowych płytek potrzebujemy na podłogę lub ściany. Trzeba jednak pamiętać, że ilość płytek w opakowaniu jest różna w zależności od ich formatu i zwykle jest to nieco więcej niż 1 mkw. Dlatego, aby czuć się pewnie na zakupach najlepiej obliczyć ile sztuk płytek potrzebujemy. W przypadku mniejszych formatów np. 10x15 cm (kolekcja Metro Style), 30x30 cm (płytki z serii Lovely Patchwork), czy 30x60 cm (płytki ścienne Opoczno Impressions) jest to dodatkowa informacja, ale gdy zdecydowaliśmy się na płytki wielkoformatowe (60x60 cm i większe, jak te z serii Grand Concept), powinniśmy posługiwać się właśnie wymaganą ilością płyt. Gdy znamy powierzchnię podłogi oraz format płytek, obliczenie ile płytek należy kupić, nie jest skomplikowane. Mnożymy długość i szerokość płyt, powiększone o planowany wymiar fugi. Płytki wielkoformatowe z serii Grand Concept są rektyfikowane, dlatego można je układać z minimalną fugą o szerokości 2 mm. Aby obliczyć ile płyt gresowych np. z serii Eternal o wymiarach 59,8x119,8 cm z fugą 2 mm potrzebujemy, trzeba wykonać następujące obliczenie: 0,6 x 1,2 m = 0,72 mkw. – tyle wynosi powierzchnia jednej płyty. Takie gresy układamy tradycyjnie, więc posadzkę np. o powierzchni 20 mkw. powiększamy o zapas 5%. To daje nam 21 mkw. Wielkość tę dzielimy przez powierzchnię jednej płytki, czyli 21:0,72 = 29,17. Wynik zaokrąglamy zawsze w górę, zatem potrzebujemy 30 płyt. Gresy z kolekcji Eternal w tym formacie pakowane są po 2 sztuki (ilość mkw. w opakowaniu to 1,43), więc musimy kupić 15 opakowań płyt.
Kalkulator płytek podłogowych
Przy większej liczbie pomieszczeń, które chcemy wykończyć płytkami, warto posłużyć się kalkulatorem płytek. Takie funkcjonalności dostępne są na stronach internetowych wielu sklepów z płytkami ceramicznymi. Wystarczy, że wpiszemy wymiary powierzchni, formaty płytek, a system obliczy ile metrów kwadratowych oraz sztuk płytek potrzebujemy. Dysponując takimi informacjami nie popełnimy błędu podczas zakupów. A po zakończeniu prac wykończeniowych będziemy mogli przez lata cieszyć się efektowną okładziną ceramiczną.
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY