
Trendy
Jak obliczyć ilość kleju do położenia płytek ceramicznych?

W celu obliczenia ilości płytek ceramicznych, potrzebnych do pokrycia konkretnej powierzchni, wystarczy dokładnie ją zmierzyć. Uwzględniamy przy tym też sposób montażu, a także zaleca się zakup płytek z zapasem, im mniejsza powierzchnia, tym większy zapas. A ile kleju do płytek będziesz potrzebował? Obliczenie zapotrzebowania zaprawy jest trudniejsze, niż zapotrzebowanie płytek. Wynika to z większej ilości czynników, które musimy uwzględnić.
Ile płytek na m2? Kalkulator
Zastanawiasz się, ile płytek na m2 potrzebujesz? Kalkulator dostępny jest na wielu stronach internetowych, jednak bardzo często dotyczy konkretnych rodzajów płytek, ich rozmiarów oraz produktów producenta. Czy istnieje ogólna, uniwersalna metoda wyliczenia zapotrzebowania płytek? Ta wartość jest nam potrzebna, aby dowiedzieć się, ile kleju do płytek będziemy potrzebować. W tym celu mierzymy dokładnie ściany lub/i podłogi, które będziemy pokrywać płytkami. Szerokość i długość powierzchni pozwoli nam obliczyć jej pole.
Uwzględnić trzeba ponadto sposób układania płytek. To jest nam potrzebne do wyliczenia potrzebnego zapasu, płytki zawsze kupujemy w większej ilości. Jeżeli układasz je prosto, czyli w sposób klasyczny, przy powierzchniach do 10 m2, zapas wynosić będzie 10%, przy powierzchniach do 50m2 – 5%, a większych – 3%. W przypadku płytek układanych ukośnie (karo) dla powierzchni do 10m2 stosuje się zapas na poziomie 15%, do 50m2 – 10%, a większych – 5%.
Od czego zależy ilość zużytego kleju?
Jeżeli wiesz już, jaka jest powierzchnia ściany czy podłogi, a także jaką ilość płytek potrzebujesz, to możesz obliczyć, ile kleju do płytek możesz zużyć. Przy płytkach większego formatu oraz ciężaru, zużyjemy kleju więcej, niż do płytek o mniejszych rozmiarach. Nie bez znaczenia jest też metoda, jaką stosujemy. Za najskuteczniejszą, szczególnie przy słabo chłonnych powierzchniach, uznaje się metodę kombinowaną. Polega ona na pokryciu dodatkowo spodniej warstwy płytki, co oznacza, iż zużycie kleju będzie większe, niż przy klejeniu metodą tradycyjną. Zużycie zwiększają również wszelkie niedoskonałości podłoża, jak np. pęknięcia i wgniecenia.
Płytki układamy zawsze w temperaturze od 5 do 40 st. Celsjusza. Jednak przy wyższych temperaturach woda szybciej odparowuje, co powoduje, że konieczne jest zwiększenie ilości kleju. Dotyczy to więc układania płytek na zewnątrz przy wysokich temperaturach. Optymalne warunki to 19-22 st. Celsjusza.
Zwracamy też uwagę na rodzaj szpachli. Najlepiej sprawdzają się szpachle zębate, mające ząbki o wysokości dwa razy większej niż grubość kleju.
Więc ile kleju do płytek zużyjesz?
Można przyjąć ogólne zasady dotyczące tego, ile kleju do płytek zużyjemy na 1 m2 powierzchni. Trzeba jednak uwzględnić powyższe czynniki i kiedy się pojawiają, zwiększyć ilość zaprawy.
Układając płytki o boku do 10 cm, na 1 m2 zużyjemy ok. 2 kg zaprawy. Przy boku 15 cm potrzebować będziemy jej ok. 2,6 kg, a przy 25 cm, już ok. 3,3 kg. Decydując się na płytki o boku 30 cm, należy uwzględnić 4 kg kleju na 1 m2, a przy większym formacie ok. 5 kg na 1 m2.