Trendy
Jak nowocześnie urządzić małą łazienkę?
Łazienka to miejsce, w którym rozpoczynamy i kończymy dzień. Podczas relaksującej kąpieli lub pod orzeźwiającym prysznicem w końcu odnajdujemy chwilę spokoju po długim i intensywnym dniu. Każda łazienka wymaga co pewien czas odświeżenia lub całkowitego remontu. Twoja osobista strefa relaksu, nawet jeśli obejmuje niewielką przestrzeń, zasługuje na szczególną uwagę już na etapie projektu. Jaka kolorystyka, dodatki i osobiste akcenty odmienią wygląd małego wnętrza? Jak dobrać wyposażenie i oświetlenie, aby zapewnić sobie wygodę i funkcjonalność? Wprowadzenie sprawdzonych rozwiązań pozwoli Ci przez długi czas cieszyć się wymarzoną przestrzenią.
Aranżacja nowoczesnej małej łazienki – od czego zacząć?
Remont najlepiej zacząć od planowania. Dokładne sprawdzenie wymiarów łazienki i przygotowanie wstępnego projektu wnętrza, pomoże w zaplanowaniu optymalnego rozmieszczenia mebli, sprzętu i reszty wyposażenia. Zaaranżowanie ograniczonej przestrzeń i znalezienie miejsca na wszystko, czego potrzebujesz, może okazać się sporym wyzwaniem. Darmowe programy online do aranżacji łazienki umożliwiają stworzenie wielowymiarowej wizualizacji przestrzeni. Pozwoli to dokładnie zaaranżować każdy centymetr przestrzeni, a nawet usprawnić pracę ekipy remontowej.
Jaka kolorystyka pasuje do małej łazienki?
Zbyt dużo kolorów w małej przestrzeni wywoła zbędny chaos. Harmonię we wnętrzu utrzyma jasna kolorystyka. Biel, zwłaszcza na suficie i ścianach sprawi, że pomieszczenie wyda się większe. Przy wzorzystych kaflach z serii Lovely Patchwork na podłodze – proste białe płytki ścienne, na przykład gładkie kafle o satynowym wykończeniu z kolekcji Farisa, pomogą uniknąć efektu przytłoczenia. W kontraście do jasnych odcieni na ścianach dobrze zaprezentują się też ciemne kafle podłogowe.
Jaki akcent kolorystyczny wybrać do małego wnętrza?
Dominującą biel można przełamać akcentem kolorystycznym, który nie odbierze wnętrzu jasności i przestronności. W małych pomieszczeniach na ścianie sprawdzi się odcień szary, beżowy lub pastelowy błękit czy róż, a na podłodze gres imitujący naturalne drewno. Beżowe płytki inspirowane marmurem z kolekcji Alcamo wraz z drewnopodobnym gresem z serii Passion Oak Beige to wyjątkowo harmonijne zestawienie. Podłoga ułożona z płytek ceramicznych z fakturą dębu w ciepłym odcieniu beżu to nieodłączny element przytulnego i nowoczesnego wnętrza.
Jaki rozmiar płytek wybrać do małej przestrzeni?
Dopasowanie rozmiaru pomieszczenia do wymiaru płytek to błąd. Ściany małej łazienki ozdobione płytkami w mniejszym formacie są poprzecinane liniami fug, przez co wnętrze traci harmonię. Mniejsze płytki też można uwzględnić na małym metrażu, jednak z umiarem. Sprawdzą się na podłodze, gdzie trudno zaplanować dobry układ z dużych kafli lub na fragmencie ściany, w wybranej strefie użytkowej.
W kolekcji Meet Me spójny wystrój tworzą mniejsze satynowe płytki z grafiką w drobne kamyczki oraz większe kafle gresowe o tym samym wzorze. Aranżację dopełnia położona pionowo srebrna matowa listwa wraz z białą gładką płytką z kolekcji Ribero, które równoważą wnętrze i wyznaczają w łazience strefę umywalkową.
Zastosowanie większych płytek na ścianie w małej łazience wydaje się rozsądnym wyborem. Mniej fug sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej opływowe i przestronne. Jasnoszara płytka w większym formacie Dapper Grey Satin z pewnością optycznie powiększy przestrzeń. Płytka inspirowana gładką płaszczyzną betonu świetnie sprawdzi się w małej łazience, urządzonej w stylu minimalistycznym.
Jaki kolor płytek jest najlepszy do małych łazienek?
Umiar należy zachować także przy doborze kolorystyki. W małych łazienkach najlepiej sprawdzają się płytki w jasnych kolorach. Jednak ciemny odcień zastosowany z wyczuciem, na przykład na ścianie jako akcent, a nawet na podłodze nie przytłoczy wnętrza o małym metrażu. Aby uniknąć eksperymentowania z kolorem, można postawić na jasne płytki i dodać odważniejsze kolory w postaci akcesoriów.
W jaki sposób ułożyć płytki w małej łazience?
W małej łazience, oprócz koloru i rozmiaru płytek, ważne jest też ich ułożenie. Układanie płytek poziomo pomoże optycznie powiększyć pomieszczenie, więc sprawdzi się na małym metrażu. Natomiast pionowy układ kafli sprawi, że pokój będzie wyglądał na wyższy. Jest to więc idealne rozwiązanie dla dużych pomieszczeń. Zastosowanie fugi w kontrastowym kolorze do kafli wywoła oczekiwany efekt poszerzenia lub wydłużenia ściany.
Oświetlenie w małej nowoczesnej łazience w bloku
Właściwe oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów wystroju. Pomieszczenie o niedużym metrażu, w dodatku źle oświetlone będzie się wydawać jeszcze mniejsze. W małej łazience w bloku, bez dostępu do światła dziennego, polegamy na sztucznym oświetleniu. Przy obniżonym suficie możemy zastosować halogeny i uzyskać wystarczającą ilość światła dla całej przestrzeni.
Dobrym pomysłem na oświetlenie małego wnętrza jest umieszczenie lampy blisko lustra. Odbije ono światło i pięknie rozświetli całe pomieszczenie oraz optycznie je powiększy. W nowoczesnej małej łazience sprawdzą się też lustra LED, oświetlenie listwowe pod szafkami oraz sufitowe lampy wiszące o barwie światła najbardziej zbliżonej do światła dziennego.
Nowoczesna mała łazienka z prysznicem czy wanną?
Wanny asymetryczne, dostępne w wielu kształtach i rozmiarach, są idealnym rozwiązaniem dla małych łazienek. Jednak decydując się na minimalistyczną kabinę prysznicową typu walk-in zaoszczędzimy mnóstwo miejsca. Tafla szkła oddzielająca strefę prysznicową od reszty łazienki jest prawie przezroczysta, więc optycznie powiększa przestrzeń. W nowoczesnej małej łazience z prysznicem możemy też zrezygnować z brodzika i wybrać odpływ liniowy. Dzięki temu podkreślimy modny i minimalistyczny charakter wnętrza. Właściwy rozmiar szkła i nachylenie w kierunku odpływu zapobiegną zalaniu podłogi podczas korzystania z prysznica.
Jakie meble wybrać do małej łazienki?
Łazienka ma zazwyczaj nietypowy kształt, dlatego znalezienie idealnie dopasowanych mebli jest niezwykle trudne. Aby dobrze wykorzystać każdy centymetr przestrzeni, najlepiej zamówić meble na wymiar. Drzwiczki szafek warto dopasować kolorystycznie do płytek. Wybranie błyszczących frontów optycznie powiększy wnętrze. Jeśli nie znajdziemy miejsca na pralkę w innym pomieszczeniu, dobrym pomysłem jest ukrycie urządzenia pod blatem. Grzejnik dekoracyjny, który pełni również funkcję wieszaka na ręczniki, to dobry patent na oszczędność miejsca.
Aranżacja małej łazienki – inspiracje
Projekty wnętrz z niewielkim metrażem mogą być wyjątkowe, dzięki zastosowaniu doskonałych kompozycji stonowanych barw i delikatnych motywów. Naturalne płytki w subtelnym kolorze ciepłego beżu z kolekcji Triana wraz z uzupełniającą płytką z drobnym linearnym wzorem nawet w małej przestrzeni stworzą piękną monochromatyczną dekorację ścienną. Stylową aranżację dopełnią: armatura w odcieniu zgaszonego złota, wiklinowe dodatki oraz płytka gresowa w kolorze naturalnego drewna.
Efekt łazienki w satynowej bieli uzyskamy przy pomocy najnowszej kolekcji Ola Bianca. Połączenie białych gładkich płytek oraz płytek strukturalnych z motywem fali wraz ze złotymi dodatkami to idealna propozycja dla właścicieli małych metraży, którzy doceniają styl klasyczny i glamour. Płytki Wood Chevron w ciepłym kolorze drewna ułożone na podłodze we wzór chevronu, harmonijnie łączą się z jasną i błyszczącą fakturą ścian.
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY