Trendy
Jak dobrać kolor ścian do podłogi?
Sztuka łączenia barw nie jest sprawą prostą. Kilka nieskomplikowanych reguł pozwala jednak ustrzec się błędu, a tym samym zachęca do poszukiwania niebanalnych, twórczych zestawień. Podpowiadamy, jak dobrać kolor ścian do podłogi, tak aby bez zrywania posadzki wykreować efekt zgodny z gustem, potrzebami, oczekiwaniami.
Klasyka a nowoczesność - zasady w doborze kolorów
Najbardziej klasyczna zasada komponowania wystroju architektonicznego wnętrza wskazuje, że trzy główne płaszczyzny każdego pomieszczenia – podłoga, ściany i sufit – nie powinny się zlewać w całość ani na siebie zachodzić. Oczywiście współcześni projektanci czynią wiele wyjątków od tej reguły, ale osoby mniej swobodne w poczynaniach estetycznych mogą na niej wiele skorzystać.
Na co postawić dobierając kolor ścian do podłogi?
Do wyboru są co najmniej trzy drogi. Po pierwsze ściana wyraźnie innej barwy niż podłoga. Następnie obie płaszczyzny w podobnym kolorze, ale odmiennym nasyceniu (znacznie ciemniejszym lub jaśniejszym) lub zróżnicowane pod względem materiału, faktury czy aspektu (połysk/mat). I wreszcie obie płaszczyzny utrzymane w bardzo zbliżonej lub tej samej barwie, jednak rozdzielone kontrastowym pasem. To ostatnie rozwiązanie jest szczególnie często wykorzystywane teraz, gdy w modzie są m.in. wysokie cokoły. Równie dobry, a bardziej oryginalny efekt da obwiedzenie posadzki bordiurą np. z płytek innego koloru albo szeroką metalową taśmą.
Zdaniem ekspertów
Architekci wnętrz nigdy nie byli jednomyślni co do tego, czy to podłoga, czy ściany powinny otrzymać bardziej wyrazistą szatę (ciemniejszy kolor, mocniejszy wzór, zwracający uwagę układ itp.). Dla odpowiedzi na pytanie, jak dobrać kolor ścian do podłogi, zawsze był istotny kontekst miejsca, m.in. to, czy dane pomieszczenie będzie wypełnione meblami, czy raczej puste pośrodku. Niemniej przed dekady specjaliści wypracowali kilka refleksji na interesujący nas temat.
Jasne kontra ciemne kolory
Przy delikatnej, jasnej albo mało wzorzystej podłodze, ściany w odcieniach bieli, beżu, szarości lub subtelnych pastelach dadzą efekt harmonii i elegancji. Sprawią też, że pomieszczenie będzie się wydawało większe i pełne światła. Z kolei ciemne lub bardzo wyraziste (np. pokryte tapetą z deseniem w dużej skali albo wielkoformatowymi płytami z kolekcji Stonington marki Opoczno – ze wzorem szarego kamienia) nie tylko zaprezentują się zjawiskowo, ale też będą pobudzać, wyzwalać twórczą energię.
Zachowanie równowagi w kolorystyce wnętrza
Kiedy z kolei podłoga jest ciemna albo ma mocny wzór, niemal automatycznym wyborem są ściany jaśniejsze. Przy takim rozwiązaniu wnętrze zyskuje solidną bazę, ale staje się lekkie. Znakomitym, choć wymagającym odwagi wyborem byłyby jednak również ciemne ściany, może tylko nieco jaśniejsze od posadzki albo wzbogacone o rozświetlający deseń lub mocny połysk. Wszystko po to, aby pomieszczenie nie wydawało się ciasne ani przytłaczające.
Na co zwrócić uwagę?
Warto zaznaczyć, że choć trafnie skomponowane wnętrza monochromatyczne (np. utrzymane niemal w całości w odcieniach błękitu) potrafią robić duże wrażenie, znacznie pewniejszą ścieżką jest dążenie do równowagi między ciepłą i chłodną gamą kolorów. Dobrym przykładem tej tendencji są modne mieszkania utrzymane w szarościach i bielach, jednak zrównoważonych ciepłą (słomkową, złocistą lub miodową) tonacją drewnianych podłóg, mebli czy dodatków.
Inspiracje
Ważne, by zobaczyć kolory w swoim wnętrzu
A w praktyce – jak dobrać kolor ścian do podłogi? Aby dokonać zadowalającego wyboru, najlepiej jest zadać sobie nieco trudu i przygotować możliwie dużych rozmiarów próbki wybranej farby czy okładziny, np. wypożyczyć ze sklepu upatrzone płytki (alternatywnie – zabrać tam próbkę podłogi i innych materiałów istotnych dla aranżacji). Ważne, by kolory oglądać w kontekście możliwie bliskim faktycznym warunkom wnętrza, od koloru światła po odcienie najistotniejszych mebli. Może się bowiem okazać, że pozornie nieładny odcień doskonale gra z posadzką i kluczowymi sprzętami, a najpiękniejszy – niestety nie łączy się z podłogą, kompletem wypoczynkowym albo ulubionym obrazem.
Najważniejsza wskazówka
Na koniec jeszcze jedna ważna wskazówka. Skoro żyjemy w czasach, gdy tradycyjne reguły są raczej punktem wyjścia do indywidualnych poszukiwań niż obowiązującym prawem, pytanie „jak dobrać kolor ścian do podłogi” należy rozpatrywać przede wszystkim w odniesieniu do własnych preferencji. Jakie barwy lubisz najbardziej i wśród jakich odcieni czujesz się najlepiej? Czy wolisz wnętrza pełne światła, czy raczej nastrojowe i tajemnicze? Czy dobrze czujesz się w mieszkaniach dość konwencjonalnych, czy też poszukujesz śmiałych efektów i niebanalnych rozwiązań? Warto z dużym namysłem odpowiedzieć sobie na te pytania, a potem nie wahać się np. zjawiskowe płyty Color Crush marki Opoczno – utrzymane w odcieniach granatu i turkusu przełamanego odrobiną bieli i złota – położyć zarówno na posadzce, jak i na ścianach łazienki, holu czy nawet salonu. Gwarantujemy, że będą wyglądały świetnie.