Trendy
Jak dobierać fugi do płytek?
Fugi to nieodzowny element ceramicznych okładzin. Łączą ze sobą płytki, zabezpieczają i wzmacniają wykończone powierzchnie, stanowią wizualne dopełnienie całości. Pełnią także ważną rolę dekoracyjną i mają wpływ na końcowy efekt projektu. Jak zatem dobierać fugi do płytek?
O tym, jakie kolory spoin będę wypełniały połączenia między płytkami powinniśmy pomyśleć już na etapie urządzania wnętrza i wyboru płytek ceramicznych. W zależności od tego na jaki rodzaj, kolor i wzór płytek zdecydujemy się, mamy do wyboru kilka możliwości: fuga w kolorze płytek, spoina o jeden lub dwa tony ciemniejsza od płytek lub fuga w kontrastowym, w efektownym kolorze dopasowanym do detali aranżacji. Przyjrzymy się po kolei jak dobierać fugi do najpopularniejszych płytek: białych i szarych, zarówno jednolitych gładkich, płytek ze strukturą, jak i popularnych wzorów betonu czy kamienienia, a także drewnopodobnych gresów.
Jak dobierać fugi do białych płytek
Białe płytki ścienne to wnętrzarski evergreeen. Po nie najczęściej sięgają urządzający łazienki, ale chętnie stosowane są również w kuchni na ścianie nad blatem. Pasują do wnętrz w każdym stylu. Popularności sprzyja także ogromny wybór białych płytek, różniących się pod względem formatów, sposobu wykończenia powierzchni oraz zdobiących je wzorów i struktur. Bowiem białe płytki wcale nie muszą być wyłącznie jednolite i gładkie. Zachwycają zarówno ciekawymi fakturami, np. w postaci fali albo lamelek, jak również ponadczasowym rysunkiem kamienia. Jak dobierać fugi do białych płytek przy takiej różnorodności? Zacznijmy od płytek gładkich, czyli popularnych cegiełek. Te z charakterystycznie ściętymi krawędziami znajdziemy w kolekcji Metro Style w dwóch formatach: 10x20 i 10x30 cm. Z kolei nieco bardziej nowoczesny kształt mają proste cegiełki z kolekcji Salsa. Białe cegiełki możemy łączyć białą fugę – ta opcja sprawdza się na dużych powierzchniach. Rewelacyjnie prezentować się będzie także kontrastowa czarna fuga. Podkreśli kształt i układ płytek, ale także styl aranżacji. Czarna fuga to dobry pomysł do łazienek w stylu loft czy modern classic, gdzie będzie rewelacyjnie współgrać z czarnymi elementami wyposażania: profilami kabiny, armaturą, dodatkami. Poza białą i czarną fugą do spoinowania białych cegiełek możemy zastosować fugę w dowolnym wyrazistym kolorze: żółtym, pomarańczowym czy trendowym odcieniu koralowym. Takie spoiny będę dodatkową atrakcją projektu w stylu retro czy vintage, ale także w klimacie pop art. Pod warunkiem, że kolor fugi będzie korespondował z konkretnymi elementami aranżacji w tym samym odcieniu. Może to być pomalowany farbą fragment ściany, umywalka, baterie lub barwne dekoracje.
Jak dobierać fugi do białych płytek ze strukturą i wzorem
Białe płytki ze strukturą znajdziemy we wszystkich popularnych formatach ściennych. Wśród tych w rozmiarze 24x74 cm uwagę zwraca kolekcja Ola Bianca z motywem pofalowanej powierzchni w eleganckim połysku. W kolekcji Love You Navy White (30x90 cm) obok białych gładkich występują płytki ze strukturą chevronu. Do nieco większych łazienek możemy wybierać spośród kolekcji w formacie 40x120 cm – np. Selina o strukturze przypominającej zagięcia na pasmach wstążek czy Coffee Foam z malarskim motywem strukturalnej fali przecinającej gładkie tło. Organiczne kolekcje Parmina, Velez czy Farisa z serii Opoczno Impressions to bogactwo faktur w praktycznym formacie 30x60 cm. Bez względu na to, na które ze strukturalnych białych płytek postawimy, dobrać do nich należy białą fugę. Tylko w ten sposób uzyskamy dekoracyjny efekt na całej powierzchni i podkreślimy jej jednorodny charakter. Możemy natomiast wyznaczyć linie oddzielające powierzchnie wykończone płytkami ze strukturą od tych, na których zastosowane są płytki gładkie za pomocą ceramicznych listew wchodzących w skład kolekcji – mają one metaliczne wykończenia, co pozwala na swobodne dopasowanie do stylu aranżacji.
Ta sama zasada dotyczy białych płytek z rysunkiem marmuru, np. z kolekcji Cosima (40x120 cm) z wzorem szaro-miedzianych żył czy Ginevra (30x60 cm) z subtelnymi żyłami w odcieniach szarości. Spoiny między płytkami o wyglądzie białego kamienia wypełniamy białą fugę, a więc w kolorze tła płytki. W przypadku kolekcji kamiennych ważne jest, aby zyskać wrażenie jednolitej, naturalnie wyglądającej powierzchni, a efekt ten uwypukli biały kolor fugi.
Jak dobierać fugi do szarych płytek
Szare płytki to kolejny rodzaj popularnych i chętnie stosowanych okładzin. Nie tylko w łazienkach, ale także kuchniach, salonach czy holach. Są eleganckie i ponadczasowe – zarówno te jednolite monochromatyczne, jak i te o wzorze kamienia lub odwzorowujące cementowe powierzchnie. Wzory betonu już dawno pobiły serca fanów wnętrz urządzonych zgodnie z aktualnymi trendami i nadal cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Mają zastosowania zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, tych w stylu loft, ale mogą być także bazą łazienek w klimacie boho czy współtworzyć wystrój klasycznej kuchni. Wśród kolekcji płytek w optyce betonu znajdziemy te o subtelnym wyglądzie. Delikatne oblicze cementu reprezentują kolekcje Dapper, Manuka, Rakaro (24x74 cm) czy Durin (30x60 cm). Mocniejsze w wyrazie grafiki oraz różne odcienie szarości znajdziemy w kolekcji Quenos oraz Grava (od 60x60 do 120x120 cm). Szara powierzchnia płytek o cementowym rysunku nie jest jednolita – widoczne są liczne przetarcia, jaśniejsze miejsca lub ciemniejsze plamki odwzorowujące drobne ubytki czy kamyki zatopione w betonie. Mimo to płytki powinny być spoinowane szarą fugą w odcieniu identycznym z tym dominującym we wzorze. W ten sposób podkreślimy spójny efekt ceramicznej okładziny w optyce betonu. Ciekawym wyjątkiem od tej reguły są gresy Night Shade (60x60, 80x80 i 120x60 cm), które odwzorowują cementowe płyty z charakterystyczną ciemniejszą obwódką na krawędziach imitującą zacieki. Do wykończenia okładzin podłogowych jak i ściennych zastosujmy w tym przypadku fugę ciemniejszą niż tło płytek – skoordynowaną z grafitową barwą tuż przy krawędzi płytki.
Jak dobierać fugi do płytek drewnopodobnych
Drewnopodobne gresy są znakomitą alternatywną dla drewna na podłodze. Funkcjonalne i efektowne - sprawdzają się w strefach mokrych, są trwałe i znakomicie naśladują naturalne drewno pod względem barwy, rysunku i struktury. Aby podczas użytkowania ceramiczne okładziny o wzorze drewna sprawiały wrażenie, że mamy przed sobą prawdziwe deski, ważne jest właściwe zgranie fugi z płytkami. Ogólna zasada mówi, że spoiny powinny być o dwa tony ciemniejsze od samych gresów. Fuga w nieco ciemniejszym odcieniu sprawi, że poszczególne deski zostaną delikatnie wyodrębnione, za to cała podłoga czy ściana zyska wizualną spójność. W praktyce ta zasada daje najlepsze rezultaty przy zastosowaniu do gresów z ciemniejszym rysunkiem słojów, wyraźnie widocznym na tle szarego czy rozbielonego drewna. Takie ceramiczne deski znajdziemy w kolekcji Grand Wood Prime w odcieniach grey, white oraz light grey (20x120 i 20x180 cm). Ciemniejsze spoiny, które podkreślają miejsca łączeń, dają bardzo naturalny efekt i potęgują wrażenie podłogi ułożonej z prawdziwych desek. Z kolei decydując się na jasne kolory podłóg drewnopodobnych, stanowiących bazę aranżacji jasnych i lekkich wnętrz skandynawskich lub w stylu shabby chic, najlepiej połączyć płytki bardzo jasną fugą. Do gresów z takich kolekcji jak Classic Oak White czy Natural Ash Beige (15x80 i 22x80 cm) spoiny dobieramy kierując się najjaśniejszym odcieniem występującym we wzorze. Atrakcyjnie wyglądać będą połączone nawet białą fugą, zwłaszcza jeśli ten odcień powtarza się na elementach wystroju wnętrza i dodatkach.
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY