
Trendy
Ile kosztuje położenie płytek 2020 – raport z branży budowlanej

Wraz z rozpoczęciem nowego roku pojawiają się plany na kolejne 12 miesięcy, wśród których bardzo często występuje remont mieszkania lub zakup nowego i jego wykończenie. Ponadto ceny usług budowlanych, remontowych i wykończeniowych z każdym kolejnym rokiem są wyższe, firmy aktualizują swoje cenniki zazwyczaj w styczniu. Koszty różnią się w zależności od regionu Polski i wielkości miasta. Ponadto o tym, ile kosztuje położenie płytek, decydują też inne czynniki, jak rozmiar płytek i zakres usług. Cennik firm jest więc niekiedy tylko orientacyjny, a wycena przygotowywana jest dla każdego klienta indywidualnie.
Co wpływa na cenę układania płytek?
Do ostatecznej wyceny glazurnik na pewno potrzebować będzie informacji na temat płytek, czyli jaki jest ich rodzaj i wielkość. Duże znaczenie ma ponadto wykończenie płytek, za frezowane pod kątem 45 stopni zapłacimy więcej niż z użyciem listew plastikowych. Pomieszczenie o dużej ilości zakamarków i nieregularnym kształcie również będzie od glazurnika wymagało więcej pracy, co przekłada się na wyższą cenę usługi. Najmniej powinno nas kosztować ułożenie płytek glazurowanych, więcej gresu i terakoty. Wynika to z ich twardości, co wymusza użycie specjalistycznych narzędzi.
Glazurnicy w większości przypadków informują klientów, ile kosztuje położenie płytek za metr. Im powierzchnia jest większa, tym cena ogólna wyższa, jednak możliwe jest wynegocjowanie korzystniejszej ceny za metr.
Ile kosztuje położenie płytek za metr?
W którym mieście jest najtaniej? Analizując oferty oraz dowiadując się u poszczególnych firm, ile kosztuje położenie płytek za metr, trzeba uwzględnić, że ceny zazwyczaj podawane są już wraz z fugowaniem. Mniejsze płytki, jak mozaika czy heksagony wymagają większej precyzji przy układaniu niż płytki o standardowych rozmiarach, dlatego usługa będzie kosztowała nas więcej. Przy wielkoformatowych kaflach z kolei wymagane są bardzo dobre umiejętności poziomowania, co też ma wpływ na wzrost ceny.
Zatem ile kosztuje położenie płytek w zależności od ich wielkości? Za płytki 30 x 30 cm ceramiczne zapłacimy średnio 80 zł/m², a za gres 110 zł/m². Mniejsze płytki 10 x 10 cm będą nas kosztowały ok. 120 zł/m², z kolei mozaika to średni koszt 145 zł/m². Układanie płytek 60 x 60 cm kosztuje w przypadku ceramiki średnio 90 zł/m², a gresu średnio 100 zł/m² . Najniższe ceny są w województwach dolnośląskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim. Koszt układania płytek najwyższy jest aktualnie w Małopolsce i w województwie mazowieckim.
Koszty przygotowania podłoża i dodatkowych prac glazurniczych
Glazurnik chcąc odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, ile kosztuje położenie płytek, zapewne będzie chciał zapoznać się ze stanem podłoża. Może się okazać, że konieczne będzie dodatkowo wykonanie innych prac, mających swoją cenę. Za skucie starych płytek zapłacimy średnio ok. 40 zł/m², a za wyrównanie wylewki 25 zł/m². Jeżeli gruntowane będą powierzchnie, to należy do ceny położenia płytek doliczyć również ok. 5 zł/m². W kabinie prysznicowej wymagane jest wykonanie hydroizolacji posadzki za cenę ok. 20 zł/m².
U glazurnika możemy skorzystać również z dodatkowych usług, szczególnie jeżeli chcemy wykończyć kafelkami drzwiczki rewizyjne lub wyciąć w płytkach otwory. Wiercenie w płytkach kosztuje średnio 25 zł/szt., z kolei montaż dekorów to 30 zł/szt. Jeżeli decydujemy się na wykończenie naroży, to przy użyciu gotowej listwy cena wyniesie ok. 30 zł/m.b., a fazowaniem do kąta 45 stopni płytek 50 zł/m.b. Ceny zostały ustalone na podstawie informacji przedstawianych cenników lokalnych firm. Są uśrednione, dlatego finalnie mogą się różnić.