
Trendy
Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe w łazience?

W nowo powstających domach ogrzewanie podłogowe jest instalowane stosunkowo często. Można je wykonać także w już istniejących i użytkowanych budynkach. Instalacja może ogrzewać całe mieszkanie lub tylko konkretne strefy, np. łazienkę lub kuchnię. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, które jest doceniane przez współczesne społeczeństwo, jak np. przyjemne uczucie ciepła przy stopach oraz równomierne ogrzanie całego pomieszczenia. A ile kosztuje ogrzewanie podłogowe? Jakie są koszty wykonania instalacji?
Komfort, estetyka, ekonomia
Cała instalacja ogrzewania podłogowego znajduje się pod podłogą, co wpływa pozytywnie na estetykę wnętrza, a także stwarza większe możliwości aranżacyjne ze względu na brak grzejników. Jest to duża zaleta szczególnie w reprezentacyjnych pomieszczeniach, jak salon. Ogrzewanie podłogowe w łazience pozwala lepiej wykorzystać małą przestrzeń. Brak grzejników oznacza więcej miejsca na szafki i urządzenia sanitarne. Grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi, przy nogach odczuwalne jest przyjemne ciepło, które unosi się do góry, rozkładając się równomiernie na całej przestrzeni. Ogrzewanie podłogowe w łazience, kuchni, jak też w całym mieszkaniu sprzyja oszczędnościom. Woda, która płynie w rurach, nie przekracza 45 st. Celsjusza. Jest to tańsza opcja niż ogrzewanie tradycyjne. Ważne jest też, że ogrzewanie podłogowe zapobiega nadmiernemu unoszeniu się kurzu i w mniejszym stopniu wysusza powietrze. Dzięki temu warunki są bardziej higieniczne, sprzyjają nawet alergikom.
Od czego zależy koszt ogrzewania podłogowego?
To, ile kosztuje ogrzewanie podłogowe, zależy od kilku czynników, wśród których są przede wszystkim rodzaj ogrzewania oraz jakość używanych materiałów. Przy sporządzaniu wyceny uwzględniana jest też powierzchnia, jaka będzie ogrzewana, im jest większa, tym koszt wyższy. Dlatego też ogrzewanie podłogowe w łazience będzie tańsze, niż ogrzewanie podłogowe w całym domu. Duże znaczenie ma też ocieplenie budynku. Ogrzewanie podłogowe dobrze funkcjonuje tylko przy małych stratach ciepła. Może się zatem okazać, że konieczne będzie wykonaniu dodatkowych prac. Przy wycenie bierzemy pod uwagę: rodzaj ogrzewania, elementy instalacyjne, jak rury i rozdzielacze, materiały izolacyjne, sterowniki, kocioł grzewczy i wynagrodzenie dla fachowca.
Tutaj warto podkreślić, że gresy świetnie nadają się do ogrzewania podłogowego, gdyż dobrze przewodzą ciepło, a taka podłoga będzie przyjemna w dotyku bosą stopą.
Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne?
Wyróżnić możemy dwa rodzaje ogrzewania podłogowego – wodne i elektryczne. Koszt wykonania każdego z nich jest inny, na co wpływ mają wykorzystywane w instalacji urządzenia i elementy, a także stopień zaawansowania robót. Przy ogrzewaniu wodnym za materiały budowlane i rury zapłacimy ok. 20 zł/m2 powierzchni. Cena sterowników wraz z montażem to koszt ok. 300-600 zł. Do tego należy doliczyć ponadto automatykę kotłową (do 2000 zł) i pompy do obiegu mieszaczowego (od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych). Wynagrodzenie dla fachowca za wykonanie ogrzewania podłogowego wodnego to ok. 35 zł/m2, dotyczy to jednak tylko ułożenia rur i instalacji.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie wymaga kotłowni, dobrze sprawdza się w domach pasywnych, a także jako ogrzewanie strefowe, np. ogrzewanie podłogowego w łazience. Na ogólny jego koszt składają się przede wszystkim przewody grzewcze (10-30 zł/mb). Cena za wykonanie instalacji to 80zł /m2, nawet 400 zł/m2. Przy zakupie większej ilości materiałów, zazwyczaj pojawiają się promocyjne ceny. Konieczny jest jeszcze zakup termostatu za 100-500 zł.