Trendy
Drewniana podłoga - jakie płytki będą do niej pasować?
Podłoga imitująca naturalne drewno wnosi do domu piękno, ciepło i przytulność, a jednocześnie jest niezwykle praktyczna. W przeciwieństwie do tradycyjnego parkietu drewnopodobne płytki sprawdzają się w miejscach mocno eksploatowanych i narażonych na wilgoć, takich jak przedpokój czy kuchnia. Imitacja drewna coraz częściej wybierana jest też do stref wypoczynkowych, czyli sypialni i salonów. Dowiedz się, jak dopasować drewnopodobną podłogę do płytek o innym kolorze i fakturze, aby wnętrze wyglądało spójnie i harmonijnie.
Podłoga z płytek imitujących drewno - zalety
We współczesnych trendach w aranżacji wnętrz dominują neutralne kolory i naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy beton. Drewnopodobne płytki sprawdzają się doskonale jako akcent wizualny – ocieplają wnętrza dzięki naturalnym odcieniom i wzorom. Ze względu na swoje praktyczne właściwości są lepszym rozwiązaniem niż drewno. Płytki są materiałem trwalszym, odpornym na ścieranie i wilgoć oraz łatwym do utrzymania w czystości. Dlatego sprawdzają się w miejscach intensywnie użytkowanych takich jak przedpokój lub narażonych na wilgoć takich jak łazienka czy kuchnia.
Imitacja drewna coraz częściej pojawia się w salonach. Naturalne odcienie i faktury płytek inspirowanych naturą nadają pomieszczeniom poczucie ciepła i przytulności. Płytki dobrze przewodzą ciepło, więc instalacja ogrzewania podłogowego zapewni dodatkowy komfort. Drewnopodobna podłoga zestawiona z płytkami w stonowanych odcieniach stworzy ciekawą aranżację złożoną z kontrastów kolorów i faktur. Jak najlepiej połączyć różne faktury i odcienie płytek w jednej przestrzeni?
Drewniana podłoga i płytki - jak łączyć ze sobą kolory?
Łączenie różnych odcieni imitacji drewna z płytkami w wybranych kolorach może znacząco wpłynąć na wygląd całego wnętrza. Jeśli kolor płytek dobrze komponuje się z drewnopodobną podłogą, uzyskamy jednolitą i spójną przestrzeń. Aby osiągnąć taki efekt, najlepiej zestawić imitację drewna i płytki w podobnej tonacji. Na przykład podłogę w ciepłym miodowym odcieniu (np. Lamia Wood) warto połączyć z płytkami w ciepłych barwach, takich jak beże czy jasne brązy. W przypadku chłodnych odcieni drewna wybierajmy płytki w szarościach lub przygaszonych błękitach. Gdy zależy nam na stworzeniu bardziej wyrazistego efektu, możemy połączyć ciemniejszą podłogę, np. intensywne odcienie orzecha z jasnymi płytkami. Osiągniemy w ten sposób przyciągający wzrok kontrast.
Ciemna drewniana podłoga i jasne płytki
Ciekawy kontrast uzyskamy przy połączeniu ciemnych drewnopodobnych płytek i imitacji naturalnego kamienia w kolorze szarym. Odcienie szarości nie przytłoczą wnętrza, a stworzą nowoczesną i świeżą kompozycję. Subtelny rysunek kamienia na tle jasno-szarego gresu z kolekcji TILIAN będzie znakomicie współgrał z płytkami w intensywnym orzechowym odcieniu, takimi jak eleganckie brązy z serii Grand Wood Ginger Forest Brown.
Jaśniejsze odcienie imitacji drewna i jasne płytki
Płytki w odcieniach beżu lub kremu będą doskonale harmonizować z ciepłą barwą dębowych płytek. Beżowe kafelki z kolekcji TOSSA odwzorowują naturalną skałę i dobrze komponują się z drewnem. Połączone z płytkami w miodowym, ciepłym odcieniu brązu stworzą nowoczesne i zarazem przytulne wnętrze. Stonowana kolorystyka gresu imitującego kamień z kolekcji harmonijnie połączy się z jasną drewnianą podłogą.
Imitacja drewna a wzory
Podłoga imitująca drewno o wyraźnej lub złożonej fakturze nie powinna być zestawiana ze wzorzystymi płytkami. Aby uniknąć efektu przytłoczenia, tego typu kafle najlepiej łączyć z matowymi płytkami w neutralnych kolorach i o subtelnej strukturze. Jeśli wzory na powierzchni drewnopodobnej podłogi są subtelne, można ją połączyć z płytkami z bardziej wyrazistymi wzorami i skomponować interesujący kontrast. Zazwyczaj mozaiki czy patchworki stanowią dekoracyjny akcent w pomieszczeniu, a płytki w naturalnym odcieniu drewna harmonijnie uzupełniają aranżację.
Podłoga inspirowana drewnem a płytki patchworkowe
Patchworkowe akcenty można często spotkać w nowoczesnych aranżacjach. Oszczędne wykorzystanie patchworku, np. w wybranych strefach – przy aneksie kuchennym lub nad wanną, pozwala uniknąć zbędnego chaosu w pomieszczeniu. Jeśli dobierzemy drewnopodobną podłogę w odcieniu, który nawiązuje do jednego z kolorów patchworku, osiągniemy spójność aranżacji. Płytki ze wzorem Patchwork Scandi Style zestawione z kaflami w odcieniu jasnego drewna, np. Grand Wood Natural Sand, stworzą przytulną i harmonijną przestrzeń w duńskim stylu Hygge.
Drewniana podłoga i płytki o wzorach roślinnych
Roślinne motywy doskonale współgrają z podłogą inspirowaną naturalnym drewnem. Płytki czerpiące z koncepcji biophilic design prezentują delikatne i świeże rysunki kwiatów lub liści i kontrastują z naturalnymi i matowymi odcieniami podłogi. Florystyczny wzór kolekcji Flero stworzy udaną kompozycję z płytkami wzorowanymi na naturalnych materiałach. Na przykład będzie harmonizował z płytkami o delikatnym wzorze kamienia z kolekcji Aurano lub imitującymi cement płytkami Triasso, a także z kolekcją Passion Oak Cream inspirowaną jasnym dębem.
W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się płytki z wyrazistymi tropikalnymi motywami roślinnymi. Będą stanowić ciekawy kontrast dla podłogi w ciepłym odcieniu drewna. Naturalną kolekcję Motti Leaf z pięknym motywem dużych, zielonych liści uzupełni beżowa satynowa płytka Sensuella wzbogacona delikatnymi żyłkami oraz płytka gresowa Classic Oak Brown o rysunku naturalnego drewna.
Jak ułożyć płytki z efektem drewna?
Drewnopodobne płytki, np. Ginger Forest Beige o delikatnym usłojeniu, przypominające autentyczne dębowe deski, można ułożyć na wiele różnych sposobów, w zależności od stylu wnętrza lub rezultatu, jaki chcemy osiągnąć. Układając płytki we wzór klasycznej jodełki, osiągniemy efekt tradycyjnego parkietu i optycznie powiększymy pomieszczenie, o ile ułożymy je wzdłuż dłuższej ściany. Gdy płytki ułożymy równolegle względem siebie, stworzą liniowy i harmonijny wzór. Wówczas podkreślimy naturalny wygląd drewna i wizualnie wydłużymy pomieszczenie. Płytki ułożone w sposób naprzemienny, przypominający ceglaną ścianę, to świetny wybór do wnętrz o klasycznym lub industrialnym charakterze.
W kuchni połączonej z salonem możemy ułożyć drewnopodobne płytki, stosując ten sam wzór na całej posadzce i stworzyć spójny i harmonijny wygląd. Możemy jednak zrezygnować ze spójności i za pomocą układu płytek wyróżnić jedną ze stref. Wystarczy, że wybierzemy ten sam materiał o podobnej kolorystyce i ułożymy go na dwa różne sposoby, np. w stylową jodełkę w salonie i prosty układ naprzemienny w kuchni.
Sprawdź inne propozycje do Twojego wnętrza