Trendy
Deski gresowe jak parkiet i drewno
Coraz chętniej zapraszamy naturę do swoich domów, wierząc w jej zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. To zdrowa moda, która nie przemija – w końcu nic tak nie koi naszych zmysłów, jak widok kolorów i faktur czerpanych ze świata przyrody. Tegoroczne targi w Mediolanie pokazały, że prym w tej kwestii wiedzie drewno. W kwietniowej stolicy designu królowały drewniane wnętrza i nie chodzi tu tylko o podłogi czy meble ale również ściany nowoczesnych domów i mieszkań. Różnorodność gatunków, z przewagą tych ciemnych, silnie zaznaczyła swoją obecność na Salone del Mobile. Drewno ma jednak swoje ograniczenia. Dlatego warto przyjrzeć się alternatywie - deskom gresowym, które łączą w sobie piękno drewna z użytecznością gresów, a jednocześnie wprowadzają motyw drewna nie tylko salonów, ale również do kuchni, łazienek i na tarasy.
Deska gresowa jak drewno
Płytki gresowe wiernie oddają urodę drewna, odwzorowując naturalne deski. Decyduje o tym sposób, w jaki rysunek tego naturalnego surowca został przeniesiony na płytki podłogowe. Znana dobrze kolekcja Wood Concept ukazuje różne oblicza drewna, które odnajdą się niemal w każdym stylu. Gresy przypominające jasny parkiet, klasyczne podłogi drewniane czy może ciemno wybarwione egzotyczne posadzki? Wood Concept ma to wszystko. Jednak to nie koniec drewnianych inspiracji! Światło dziennie ujrzała właśnie kolekcja Grand Wood. Duży format i perfekcyjne odwzorowanie struktury drewna dębowego sprawiają, że posadzki nabierają wyjątkowo eleganckiego charakteru. Autentyczne usłojenie dębu znajdziemy tu w trzech odsłonach, dzięki czemu podczas kreślenia stylu wnętrza ograniczać nas będzie już tylko wyobraźnia.
Grand Wood – trzy oblicza elegancji
Jeśli chcesz, aby w Twoim wnętrzu zapanował prawdziwie skandynawski styl, zacznij od dobrania odpowiedniej podłogi. Najlepiej jeśli posadzka nawiązywać będzie do wyselekcjonowanego, jednorodnego drewna w jasnej tonacji z delikatnymi słojami i sękami. Duży format (20 x 120 cm) oraz wybarwienie płytek podłogowych z serii Prime idealnie sprawdzą się w tej roli. Znamienną tu prostotę i elegancję osiągniemy, układając deski gresowe na prosto. Pamiętajmy, że stonowana kolorystyka to podstawa tego rodzaju wnętrz, nie bójmy się jednak kontrastów. Jasny odcień podłogi podkreślą ciemniejsze lub wzorzyste akcenty w postaci zasłon, poduszek czy dywanów.
Klasyczne stylizacje nigdy nie wychodzą z mody, a jednocześnie mogą być lekkie i nowoczesne. Modne i funkcjonalne rozwiązania odnajdą się w nich równie dobrze, jak w sezonowych rewelacjach aranżacyjnych. Aby ponadczasowe wnętrze nabrało charakteru, wybierzmy nieco mocniej usłojoną oraz zróżnicowaną kolorystycznie serię Natural.
Stonowane tonacje barw, takie jak beżowa, kremowa czy piaskowa, doskonale pasują do klasycznego nurtu. Wiktoriańską podłogę, również uznawaną za ponadczasową, uzyskamy dzięki ciemniejszym – brązowym odcieniom. Inspirowana naturą powinna być także podłoga we wnętrzu rustykalnym. Tutaj możemy sobie pozwolić na wyraźne sęki i słoje w ciemniejszych odcieniach, proponowane w serii Rustic. Długie deski pozwolą stworzyć proste, ciepłe i funkcjonalne wnętrze bliskie otaczającej nas przyrodzie. Pięknie zaprezentują się w towarzystwie roślin, miękkich tkanin, a także takich materiałów, jak cegła czy glina.
Gdzie układać gresy drewnopodobne?
Tu nie ma ograniczeń i to zasadniczo decyduje o przewadze ceramicznego drewna nad naturalnym. Wykończenie deskami gresowymi posadzki w przedpokoju, który przecież jest bardzo intensywnie użytkowany (w dodatku najczęściej w butach!), nie stanowi problemu. Coraz częściej materiał ten jest też wykorzystywany w strefie dziennej. Co za tym przemawia? Oczywiście bardzo ważna jest strona funkcjonalna, ale znaczenie ma tu również aspekt estetyczny – gres spaja wizualnie część kuchenną z salonem i sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Jeśli dodatkowo ułożymy go na tarasie czy balkonie, stworzymy istny pomost łączący przestrzeń na zewnątrz i wewnątrz domu. Miłośników drewna bardzo ucieszy fakt, że płytki drewnopodobne mogą być także stosowane w łazienkach i to zarówno na podłodze, jak i na ścianach poszczególnych stref, np. prysznicowej czy toaletowej. A wszystko to dzięki wyjątkowej trwałości tego materiału.
Płytki drewnopodobne na lata
Jakie korzyści przyniesie wnętrzom połączenie urody drewna i wytrzymałości gresu w płytkach podłogowych? Dzięki takiemu mariażowi zalet możemy stworzyć aranżację, która poza wpisaniem się w trend inspiracji naturą, będzie funkcjonalna i trwała. Płytki drewnopodobne są łatwe w pielęgnacji, odporne na kontakt z wodą czy uszkodzenia mechaniczne powodowane np. przez domowe zwierzęta. Niestraszne im zmiany temperatury, dzięki czemu bez problemu możemy zainstalować pod nimi ogrzewanie podłogowe czy wystawić je na działanie mrozu na tarasie i balkonie. Zniosą nawet żar i ogień, dlatego gresem drewnopodobnym możemy wykończyć strefę bezpośrednio przy kominku. Ciężkie przedmioty, takie jak donice czy inne dekoracje, nie odkształcą powierzchni płytki podłogowej, co nie jest takie oczywiste przy zastosowaniu nawet najtwardszych gatunków drewna. Jeśli chcesz wnieść do domu naturalne ciepło natury, które połączy wszystkie wnętrza bez wyjątku, sięgnij po płytki podłogowe Grand Wood lub Wood Concept.