Trendy
Czym wyrównać ścianę pod płytki?
O to, by okładziny ceramiczne cieszyły oko i zachwycały nienagannym wyglądam przez lata musimy zadbać jeszcze przed ułożeniem płytek. Efekt może popsuć nierówne podłoże, wówczas nawet najpiękniejsze wzory stracą urok. Przed układania glazury, sprawdźmy czym wyrównać ścianę pod płytki.
Odpowiednie przygotowanie i wyrównanie podłoża to niezwykle ważny etap prac glazurniczych, którego nie można pod żadnym pozorem pomijać. Nawet jeżeli nierówności nie są duże mogą być widoczne po ułożeniu płytek. W rezultacie powierzchnia ceramiczna nie tworzy jednolitej gładkiej tafli, a płytki miejscami „wystają” ponad powierzchnię. Trudno cieszyć się ze świeżo wykończonego wnętrza, jeżeli finalny efekt psują takie niedociągnięcia. Zatem, czym wyróżniać ścianę pod płytki, aby okładzina prezentował się estetycznie?
Czym wyrównać ścianę pod płytki – małe nierówności
W przypadku pomieszczeń w nowym budownictwie, jeżeli tynki zostały prawidłowo wykonane, to nierówności ścian są niewielkie. Nie stanowią one dużego problemu i mogą być wyrównane nawet za pomocą zaprawy klejowej w trakcie mocowania płytek. Niezwykle ważne jest, aby korzystając z poziomicy upewniać się czy powstająca okładzina ma idealnie równą powierzchnię. Jeżeli planujemy położyć płytki na gotowe tynki gipsowe, podłoże powinno być wcześniej zagruntowane. Z kolei w miejscach narażonych ma kontakt z wodą zawsze należy wykonać również hydroizolację, czyli położyć tzw. folię w płynie. Nieco większe nierówności i ubytki w podłożu wyrównamy za pomocą masy szpachlowej. Nowe mieszkania chętnie urządzamy nowocześnie, ale zależy nam również na tak zwanym efekcie „wow”. Wówczas szukamy materiałów wpisujących się w aktualne trendy, a jednocześnie zwracających uwagę. Te kryteria z pewnością spełniają gresy w dużych formatach z serii Grand Concept. W łazience wspaniale zaprezentują się te z kolekcji Color Crush – zrobią wrażenie pięknym odcieniem granatu. Gresy możemy z powodzeniem zastosować również w innych pomieszczeniach. Te z kolekcji Vulcanic Dust o wzorze kamienia w ciepłych odcieniach beżu znakomicie ozdobią ścianę za łóżkiem w sypialni, a gresy w optyce betonu z kolekcji Night Shade sprawią, że salon zyska niebanalny wygląd.
Czym wyrównać ścianę pod płytki – duże ubytki
W przypadku pomieszczeń remontowanych, gdy skuwaliśmy stare płytki, nierówności będę znacznie większe. Trzeba je starannie zniwelować, zwłaszcza jeśli zamierzamy położyć płytki wielkoformatowe. W pierwszej kolejności należy pozbyć się pozostałości starego kleju oraz usunąć wszystkie luźne resztki tynku. Ubytki trzeba uzupełnić masą do ubytków, a w kolejnym kroku całość wyrównać zaprawą tynkarską, przy czym należy zadbać, aby uzyskana powierzchnia była równa, a kąty proste. Następnie należy ją zagruntować. Gdy powierzchnia ścian jest już równa, możemy przystąpić do wyboru płytek ceramicznych. Wielbiciele klasycznych rozwiązań mogą sięgnąć po ponadczasowe białe płytki do odnowionej łazienki. Warto jednak wybrać kolekcje, w których obok płytek gładkich występują te z oryginalnymi strukturami. Znajdziemy je m.in. w kolekcjach Parmina, Velez, Coffee Foam czy Ola Bianca. Remont kuchni natomiast to dobra okazji, aby ciekawie wykończyć ścianę nad blatem. Możemy wybrać ponadczasowe barwy ziemi na płytkach z kolekcji Argeo Touch lub zdecydować się na przyciągającą wzrok mozaikę z kolekcji Love You Navy White, w której elementy białe i drewnopodobne układają się w atrakcyjną jodełkę.
Czym wyrównać ścianę pod płytki – stare mury
Obecnie wiele osób decyduje się na zakup mieszania w starej kamienicy lub adaptacje na cele mieszkaniowe obiektów magazynowych czy pofabrycznych. Wiąże się to z kapitalnym remontem pomieszczeń: skuwaniem starych tynków, a także „prostowanie” krzywych murów. W przypadku tego rodzaju inwestycji konieczne jest położenie zupełnie nowych tynków cementowo-wapiennych, a następnie zniwelowanie ewentualnych nierówności. Innym sposobem wyrównania ścian, zwłaszcza przy dużych ubytkach i nierównościach jest zastosowanie płyty gipsowo-kartonowych. Daje bardzo dobry efekt w krótkich czasie, ale kosztem metrażu pomieszczenia. Przy tej metodzie tracimy nawet do 3 cm na każdej ścianie, co może zaważyć na funkcjonalności, szczególnie w małych łazienkach. Inwestorzy decydujący się na mieszkanie w starej, odrestaurowanej kamienicy, najczęściej starają się odtworzyć tę wyjątkową atmosferę również we wnętrzu. Chętnie wybierają takie style aranżacji jak art déco, klasyczny czy modern classic. W takie konwencje znakomicie wpisują się płytki typu patchwork. Możemy je stosować w różnych pomieszczeniach, zarówno na podłogach jak i ścianach. W łazience rewelacyjnie zaprezentują się te z kolekcji Patchwork Geometric Flower o wzorze z nutą błękitu czy Patchwork Clover Mirage. Jeżeli zdecydujemy się poprowadzić aranżację w kierunku vintage lub retro, to znakomitym wyborem na ściany łazienek i kuchni będą płytki cegiełki z kolekcji Metro Style lub Salsa. Z kolei pofabryczne przestrzenie w stylu loft to idealne miejsce, aby zastosować gresy o wzorze betonu, np. z kolekcji Grava. Gratką dla wielbicieli aktualnych trendów będą natomiast płytki z motywem terazzo z kolekcji Meet Me czy Posito, które świetnie prezentują się solo, ale też w połączeniu z płytkami typu cegiełki.
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY