Trendy
Białe płytki jaka fuga?
Białe płytki stale cieszą się popularnością. Chętnie sięgamy po nie urządzając łazienki, a także kuchnie. Sprawdzają się zarówno na ścianach jak i podłogach. A jaki kolor fugi będzie najlepszy do białych płytek?
Ważny detal
Fugi, czyli spoiny pomiędzy poszczególnymi płytkami wykonane przy pomocy zaprawy do spoinowania, to nieodzowny element dobrze ułożonej okładziny ceramicznej. Pełnią funkcje praktyczne: amortyzują, zabezpieczają i wzmacniają przyczepność płytek do podłoża. Są też ważnym element dekoracyjnym, dlatego oferowane są w niezwykle szerokiej palecie kolorów, a nawet z dodatkiem brokatu. Już na etapie wyboru płytek ceramicznych, które będą zdobiły ściany i podłogi naszych wnętrz, warto zastanowić się jaki kolor fugi będzie pasował do nich najlepiej. W przypadku białych płytek trzeba jednak ograniczyć wybór do palety barw achromatycznych, czyli odcieni bieli, szarości oraz czerni. Możemy w ten sposób stworzyć jednolitą powierzchnię, wypełniając spoiny pomiędzy płytkami białą fugą albo postawić na efekt kontrastu łącząc białe płytki z ciemną fugą. Wybór odpowiedniego koloru wypełnień, a więc identycznego lub kontrastującego z białymi płytkami zależy od kilku czynników.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Spójna tonacja
Nigdy nie popełnimy błędu, jeżeli do białych płytek ściennych dobierzemy białą fugę. Podkreślimy tym samym spójną tonację okładziny. Gdy płytki są zupełnie gładkie, możemy pokusić się o spoiny w jasnym odcieniu szarości. Jednak te ozdobione delikatną grafiką należy łączyć jedynie z białymi fugami. I tak, do białych płytek z kolekcji Green Show Opoczno, ozdobionych delikatną grafiką dużych liści, widoczną pod odpowiednim kątem zdecydowanie trzeba dobrać białą spoinę. Nawet bardzo subtelny wzór będzie wystarczającą ozdobą ceramicznej okładziny, a kontrastowe łączenia wprowadziłaby wizualny bałagan. Podobnie rzecz się ma w przypadku płytek ze strukturą. Biała fuga pozwoli stworzyć efekt jednolitej białej powierzchni, nie odwracając uwagi od dekoracyjnej faktury płytek, na przykład z kolekcji Ola Bianca Opoczno. Białe spoiny pomiędzy płytki pozwolą w pełni odkryć urok oryginalnej struktury z efektem fali, która zdobi płytki z tej kolekcji.
Na podłodze nie sprawdzi się biała fuga, ponieważ zabrudzi się błyskawicznie, co odbije się na estetyce posadzki, jak i całego wnętrza. Dlatego zalecane jest spionowanie płytek podłogowych zaprawami w odcieniach szarości. Chociaż i tu są wyjątki. Do takich należą płyty wielkoformatowe. Już same wymiary płyt (nawet 120x60 cm w przypadku serii Grand Concept Opoczno) sprawiają, że ilość kafli potrzebnych na wykonania posadzki w łazience czy aneksie kuchennych, a tym samych łączeń pomiędzy nimi jest niewielka. Dodatkowo, dzięki rektyfikowanym krawędziom płyt szerokość szczelin jest minimalna. Dlatego wybierając białe płyty wielkoformatowe na podłogę, na przykład z kolekcji Eternal, możemy zdecydowanie sięgnąć po białe fugi, które podkreślą efekt jednolitej powierzchni. Nie zakłócą także dominujące białego tła płytki ozdobionego rysunkiem kamienia z wyraźnymi czarnymi żyłami.
PRODUKTY Z TEJ KOLEKCJI
Efekt kontrastu
Z kolei dla podkreślenia kształtu, układu lub proporcji płytek wybieramy fugę w kolorze kontrastującym. Dobrym przykładem kafli, do których będzie najlepiej pasowała fuga w ciemnym odcieniu, a więc graficie, a nawet czerni, są tak zwane cegiełki. To płytki w formacie 10x30 cm, o szkliwionej powierzchni. Białe cegiełki o płaskiej powierzchni lub z charakterystycznie ściętymi krawędziami znajdziemy w kolekcji Salsa & Metro Style Opoczno. Ich kształt podkreśli kontrastowa, ciemna fuga. Takie połączenie sprawdzi się w kuchniach i łazienkach urządzonych w stylu retro lub w klimacie loft. Ciemne spoiny będę atrakcyjnie komponować się z typowymi dla loftowych aranżacji dodatkami w kolorze matowej czerni.